Ženšen – najzdravšia rastlina na planéte
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Po lete – najmä pre rýchly nástup premenlivého počasia – dostáva naša imunita riadne zabrať. Mali by sme myslieť na posilnenie organizmu už teraz, aby nás neskôr obišli nepríjemné vírusové ochorenia.
Ideálnym pomocníkom je starodávna bylinka – ženšen.
Uznávajú ho aj odporcovia tradičnej medicíny
Ženšen pravý je považovaný za najznámejšiu čínsku bylinku. V tradičnej čínskej medicíne patrí medzi najstaršie a najpoužívanejšie prírodné liečivá. Jeho vplyv na posilnenie imunitného systému oceňujú aj lekári, ktorí bývajú k alternatívnym liečebným metódam skôr skeptickí.
Hovorí sa o ňom, že je koreňom života a elixírom zdravia. Vraj si poradí so všetkými diagnózami – od chrípky, až po rakovinu. V náučnej literatúre nájdeme množstvo odborných pomenovaní zlúčenín, látok či antioxidantov, ktoré sa v ňom nachádzajú. My si naň posvieťme z laického hľadiska. Priblížme si jeho účinky na zdravie tak, aby zaujali aj neodborníkov.
Ženšen môžete užívať po celý rok
Najlepším obdobím na užívanie ženšenu sú zimné a jarné mesiace, no dobre vám poslúži aj na jeseň, či v lete. Je pravda, že ženšen chráni ľudský organizmus pred chladom, jeho užívanie má však význam aj počas leta – na teplotné šoky totiž zvykne telo reagovať prechladnutiami a angínami.
Najmä prechody z klimatizovaných miestností do rozhorúčeného vonkajšieho prostredia sú pre našu imunitu zaťažkávajúcou skúškou. Len si spomeňte, ako často vás nádcha pochytí práve v letných mesiacoch.
Čo sa skrýva v ženšene?
Mnoho ľudí tvrdí, že mrkvovité korene ženšena im pripomínajú ľudskú postavu. To je iste zaujímavé, no ešte zaujímavejšie sú látky, ktoré bylina obsahuje. Napríklad v koreni nájdeme vitamín C, skupinu vitamínov B a rôzne minerály.
Ženšen je navyše skvelý antioxidant, to znamená, že na seba viaže škodlivé toxíny a odvádza ich z tela von. Takto pomáha telu, aby sa zbavilo usadenín a baktérií, ktoré sú pôvodcami nielen sezónnych, ale aj mnohých závažných ochorení.
Proti nespavosti aj starnutiu
Prv, než siahnete po konvenčných tabletkách na nespavosť, vyskúšajte ženšenový čaj. V ľudovom liečiteľstve je to osvedčený tip, keď nedokážete zaspať zo stresu alebo kvôli úzkosti. Ženšen upokojí nervový systém a zníži stres i napätie.
Popíjanie ženšenového čaju vás zase omladí. Budete sa cítiť zdravší a sviežejší. Ľudia, ktorí užívajú ženšen desiatky rokov, sú najlepším dôkazom toho, že bylinka spomaľuje proces starnutia.
Ženšen a pestovanie – môžem ho mať doma?
Rastlina je náročná na domáce pestovanie, veď sa jej darí iba na niekoľkých miestach vo svete. Patria k nim Japonsko, Kórea, Čína a Amerika. Možno vás prekvapí, že za najkvalitnejší je dlhodobo považovaný kórejský ženšen, ktorý má unikátne hrejivé účinky.
Prípravky s obsahom ženšenu kúpite vo forme kapsúl, ampuliek, mastí, tinktúr a rôznych extraktov. Ani o jednotlivé druhy nie je núdza – poznáme ženšen pravý, ženšen kórejský, ženšen americký, sibírsky ženšen, aj ženšen indický.
Pozitívne účinky na organizmus
Vedeli ste, že ženšen disponuje najväčšími zdravotnými benefitmi zo všetkých rastlín, ktoré boli doposiaľ objavené?! Okrem toho, že posilní vašu imunitu a nervový systém:
- uvoľňuje kŕče,
- zlepšuje fyzickú kondíciu a cirkuláciu krvi,
- znižuje hladinu cukru v krvi,
- priaznivo ovplyvňuje metabolizmus,
- normalizuje trávenie,
- zlepšuje funkciu pečene a činnosť ľadvín,
- podporuje rýchlejšie reakcie,
- znižuje horúčku,
- má hojivé účinky na všetky telesné orgány.
U ľudí, ktorí majú oslabenú sexualitu, pôsobí ženšen ako afrodiziakum. Ženšen je dobrá prevencia proti rakovine, mŕtvici a infarktu, či infekčnej žltačke.
Nie je pre každého – komu môže uškodiť?
Bylina má celý rad vedľajších účinkov. Pacienti, ktorí berú lieky na riedenie krvi, by sa mali ženšenu vyhnúť. Tá istá rada platí pre:
- cukrovkárov,
- ľudí s vysokým krvným tlakom,
- tehotné ženy,
- dojčiace matky.
Prekročenie odporúčaného denného množstva vám môže privodiť migrény, zvracanie, žalúdočné problémy, pokles krvného tlaku, hnačky a nevoľnosť. Odporúčaná denná dávka je 6 – 10 gramov. Jedna kávová lyžička predstavuje zhruba 1 gram.
Čínski ľudoví liečitelia neodporúčajú užívať ženšen ako podporný nástroj k už predpísaným liekom, keďže môže prehĺbiť ich negatívne účinky!
Už ste vyskúšali ženšenový čaj?
Najobľúbenejšou formou užívania ženšenu ostáva čaj. Má jemnú vôňu a sladkastú chuť, ktorá na jazyku ostáva ešte niekoľko hodín.
Pripravte si:
- 3 – 5 dcl vody,
- nakrájaný koreň kvalitného ženšenu pravého,
- bežné množstvo obľúbeného čaju.
Ženšenový čaj vypite dopoludnia. Pre denné užívanie čaju obvykle postačí 1 plátok vyzretého koreňa (cca 2 gramy). Ak vás čaká dlhý a ťažký deň, alebo ste mali náročnú noc, dávku si navýšte.
Kórejská polievka zo ženšenu
Už ste počuli zložito znejúce slovo „samgyetang“? Pokiaľ patríte k milovníkom ázijskej gastronómie, zrejme áno. Samgyetang je kórejská polievka, ktorá by sa mala konzumovať počas horúcich dní. Jej základnou prísadou je kórejsky ženšen. Nechýba kuracie mäso, cesnak a ryža.
Do šalátov, aj na pleť
Čerstvé listy ženšenu možno pridať aj do zeleninových šalátov, alebo ich samostatne žuť. Týmto spôsobom využijete všetky liečivé látky.
A na záver tip, ktorý ocenia všetky „majiteľky“ vysušenej pokožky. Korienok ženšenu môžete použiť ako prísadu do kúpeľa. Ženšen zregeneruje vašu vysušenú, ale aj poškodenú či chorú pokožku.
Pokiaľ nemáte akné, alebo inú vážnu kožnú chorobu, pravidelnou starostlivosťou dosiahnete zamatovo jemnú pleť.