Vitamín D
Vitamín D je nazývaný aj kalciferol. Je to vitamín rozpustný v tuku. Ide o skupinu vitamínov, kam patria D1, D2, D3, D4 a D5. Pre ľudí je výhodou, že vitamín D si organizmus dokáže produkovať aj sám. Vo výnimočných prípadoch je nutné ho aj umelo dodávať do tela.
Charakteristika a účinky
Vitamín D a všetky jeho poddruhy v rámci skupiny vitamínov boli objavené v roku 1922 Elmerom McCollumom. V podstate ide o steroidné hormonálne prekurzory. Je možné o nich hovoriť nielen ako o vitamínoch, ale aj ako o hormónoch. Vitamíny sa tvoria v ľudskom organizmu, ktorý si ich vie vyrobiť.
Podnetom na ich vznik je dostatok slnečného UV žiarenia dopadajúceho na pokožku, pričom aj samotné vitamíny sa tvoria v koži. Ultrafialové žiarenie spôsobuje vznik cholekalciferolu, čo je vitamín D3. Nedostatok tohto žiarenia zároveň spôsobuje, že je v tele vitamínu D tiež nedostatok.
To sa deje typicky napríklad v zime, kedy je zvýšená potreba pre prísun tohto vitamínu v umelej forme. Čo sa týka samotných účinkov, vitamín D je dôležitý pre reguláciu metabolizmu vápnika a fosforu a podporuje ukladanie vápnika a horčíka v kostiach, ale napríklad aj chrupe.
Vitamín D je dôležitý aj pre posilnenie imunitného systému a pôsobí tiež antikarcinogénne, keďže čiastočne v určitých prípadoch zabraňuje deleniu rakovinových buniek. Dôležitý je aj v tehotenstve, v období dojčenia a pre deti, pričom má pozitívne účinky na nervový systém aj na pokožku pri psoriáze.
Výskyt
Prirodzene sa tvorí vplyvom slnečného žiarenia vitamín D na pokožke, avšak možno ho nájsť aj v potravinách. Medzi zdroje patria najmä ryby, ale aj mlieko, maslo a vajcia, konkrétne ich žĺtky. Čo sa týka rýb, tu je možné nájsť vitamín D v rybom tuku, predovšetkým v makrelách a tuniakoch.
Vysoké množstvo tohto vitamínu je aj v rybom tuku sleďov, sardiniek a lososov, prípadne v pečeni z tresky a platýzov. Ak potrebujete doplniť vitamín D, ideálne sú teda potraviny živočíšneho pôvodu, napríklad je možné siahnuť aj po vaječnom žĺtku, mlieku a všeobecne mliečnych výrobkoch.
Z hľadiska rastlinných zdrojov sa dá nájsť vitamín D v hríboch, kvasniciach, kakau, kokosu, ďatlách alebo niektorých rastlinných tukoch a olejoch. Výhodou v prípade tak živočíšnych ako aj rastlinných zdrojov je, že tepelnou úpravou, konkrétne varením, sa vitamín D neznehodnocuje.
Prejavy nedostatku
Nedostatok vitamínov D sa prejavuje vo viacerých oblastiach. V prvom rade ide najmä o pohybovú sústavu, konkrétne kosti, chrup a špeciálne chrbticu. Nedostatok vitamínu spôsobuje problémy s ich kvalitou, rastom a pevnosťou, prípadne môže prísť dokonca až k ich deformácii.
V prípade extrémnych prípadov dochádza k výskytu krivice, osteoporóze, bolesti svalov a celkovo k svalovej slabosti. Pri dlhodobom nedostatku sa vyskytujú napríklad skleróza multiplex, rozličné srdcovo-cievne ochorenia, dochádza k zníženiu imunity a častejšiemu výskytu chorôb a je aj vyššie riziko vzniku rakoviny.
Pre doplnenie vitamínu D navštívte náš eshop : www.eshop.swissnatural.sk
Prejavy nadbytku
Čo sa týka hypervitaminózy, tá môže vzniknúť obvykle z dvoch dôvodov. Prvým je nadmerný príjem vitamínu D do organizmu, druhým porucha metabolizmu. Nadmerný príjem môže byť napríklad spôsobený nadmerným vystavovaním sa slnku alebo prijímaním vitamínu D cez potraviny.
Nadmerná hladina vitamínu D sa prejavuje najmä hyperkalcémiou, čiže nadmerným ukladaním vápnika do kostí a z toho vyplývajúcimi problémami v rámci opornej a pohybovej sústavy. Abnormálny metabolizmus vitamínu D je zas sprevádzaný napríklad aj sarkoidózou alebo tuberkulózou.