Na slnečný vitamín D nezabúdajte ani v zime
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Nie nadarmo sa mu hovorí „slnečný vitamín”. Vitamín D sa totiž v tele človeka vytvára pôsobením ultrafialového žiarenia zo slnečného svetla. Náš organizmus takto dokáže získať až 80 % dennej dávky vitamínu.
Vitamíny D2 a D3
Vitamín D (alebo kalciferol-y) je názov skupiny vitamínov, ktoré sa rozpúšťajú v tuku. Keďže telo si „déčko“ vytvára svojpomocne, ide skôr o hormón, než o vitamín.
Označenie vitamín D neslúži iba pre jednu látku. Pomenúva skupinu príbuzných látok. K vitamínom skupiny D patria hlavne vitamín D2 a D3.
Postačí už pár minút na slnku
Väčšina ľudí netrpí nedostatkom vitamínu D. Deficit sa objavuje najmä u tých, ktorí trávia na slnku menej ako 15 minút denne. Mnohé štúdie jednoznačne potvrdili, že absencia vitamínu D je predispozíciou na vznik mnohých ochorení.
Pokiaľ nie ste na slnku aspoň nevyhnutný čas, zvýšte si jeho príjem kúpou výživového doplnku. Vitamín D dostanete kúpiť v tekutej forme, ako tablety či kapsule.
Prečo potrebujeme vitamín D
Hlavne preto, že stimuluje vstrebávanie vápnika. Ten by mal byť nevyhnutnou zložkou potravy všetkých ľudí s rednúcimi kosťami.
Nedostatok „déčka“ sa objavuje u starších dôchodcov, ale aj u ľudí, ktorí z náboženských dôvodov chodia zahalení. Ďalšou rizikovou skupinou sú obézni jedinci a dojčiace matky.
Nedostatku vitamínu D v materskom mlieku zabránite, ak ho budete podávať už dvojmesačnému dieťaťu. Na dostatočný prísun vitamínu by nemali zabúdať ani:
- ľudia s tráviacimi ťažkosťami,
- celiatici,
- pacienti po operáciách, pri ktorých im bola odstránená časť čreva.
Pre zdravé kosti i zuby
Vitamín D je dôležitý najmä pre stavbu a mineralizáciu kostí a zubov. Nedostatok „déčka“ môže viesť k zvýšenému riziku osteoporózy (u žien i mužov), respektíve k oslabeniu kostí.
Aj z tohto dôvodu sa vitamín D užíva pri hojení zlomenín. Bez „déčka“ by naše telo vstrebalo iba 10 až 15 % vápnika, ktorý skonzumujeme. Ak užívate na posilnenie kosti vápnik, súčasne prijímajte aj vitamín D.
Tabletka alebo strava?
To, čo pomáha kostiam, je údajne účinné aj v boji proti rakovine. Presne to tvrdia závery dlhoročných výskumov. Štúdia s názvom Prevencia proti polypom ukázala, že vápnik a vitamín D znižujú riziko vzniku polypov o 18 %.
Jedna 20-ročná americká štúdia zas sledovala takmer 84 000 zdravotných sestier. Na začiatku skúmania nebol ani jednej z nich diagnostikovaný diabetes.
Štúdia ukázala, že ženy, ktoré denne prijímali 1 200 mg vápnika a 800 IU vitamínu D, mali riziko vzniku cukrovky druhého typu o 33 % nižšie (v porovnaní so ženami, ktoré prijímali oveľa menšie množstvá).
A preto, pokiaľ sa vám nedarí skonzumovať napríklad 4 porcie nízkotučných mliečnych výrobkov denne, pouvažujte nad výživovým doplnkom s obsahom vápnika. Nie všetok vápnik sa však vstrebáva rovnako. Lekári tvrdia, že organizmus človeka lepšie absorbuje vápnik zo žuvateľných doplnkov, než z tabliet.
Nedostatok vitamínu D nemusíte spozorovať
To, že vám chýba vitamín D, sa veľakrát vážnejšie neprejaví. Spozornieť sa oplatí, pokiaľ vám bola diagnostikovaná cukrovka prvého typu, alebo ak pociťujete:
- svalovú slabosť,
- depresie,
- pokles tvorby inzulínu,
- zníženú odolnosť voči infekciám.
Jedným z príznakov nedostatku vitamínu D je tiež oneskorený motorický vývoja dieťaťa. Deti s nedostatkom „déčka“ začínajú obvykle chodiť neskôr. Ak chcete mať istotu, že prijímate dostatok vitamínu D, no vaša strava nie je dostatočne pestrá, zaobstarajte si vitamínový doplnok.
Najcennejšie prírodné zdroje vitamínu D:
- ryby (napr. losos, tuniak, sardinky),
- pečeň,
- vajcia,
- mlieko.
Vitamín D v zime
Vitamín D je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu ako celku. Ak ho máme v tele málo, oslabí sa náš imunitný systém, sme náchylnejší na vznik rôznych ochorení, aj sa z nich ťažšie vystrábime.
V zimných mesiacoch nás vitamín D ochráni nielen pred respiračnými ochoreniami, ale keďže má neuropsychické účinky, zlepšuje náladu.
Vďaka pravidelnému prísunu „déčka“ ľahšie zvládneme stresové situácie a depresie, únavu i psychické vyčerpanie.
Umelé UV žiarenie
V zimnom období si môžeme zásoby vitamínu D doplniť tak, že budeme využívať kvalitnú UV lampu, prípadne solária. Majte však na pamäti, že nič netreba preháňať. Podľa odborníkov by sme si mali počas chladných mesiacov dopriať maximálne 10 návštev solária a počet minút prispôsobiť typu pokožky.
Koľko vitamínu D je dosť?
Svetová zdravotnícka organizácia stanovila denný príjem vitamínu D u detí na 220 medzinárodných jednotiek (IU). U dospelých osôb vo veku 51 – 65 rokov na 400 IU, u ľudí nad 65 rokov na 600 IU.
Odborníci na výživu odporúčajú denné dávky vitamínu do 4 000 IU, pri vysokom deficite až 10 000 IU. Dávke 4 000 IU zodpovedá asi 100 miligramov vitamínu D. Za toxickú dávku je považovaných 40 000 IU vitamínu D denne.
Pozor na privysoké dávky!
Predávkovať sa môžete iba nadmerným užívaním výživových doplnkov. Zo slnka sa vám to nikdy nestane. Nadbytok vitamínu D sprevádza nechutenstvo, strata na hmotnosti, zvýšené močenie a poruchy srdcového rytmu.