Vitamín D ako ho nepoznáme
O dôležitosti vitamínu D pre správny vývoj a mineralizáciu kostí sa vie už viac než storočie.
Po objavení receptoru pre vitamín D (VDR) v rôznych tkanivách a bunkách tela sa začali skúmať a odhaľovať jeho ďalšie významné vplyvy na zdravie.
Mnohé vedecké práce a pozorovania v súvislosti s týmto objavom viedli k prehodnoteniu fyziologických a farmakologických účinkov vitamínu D.
Výsledky najnovších výskumov dokazujú kauzálne vzťahy medzi saturáciou organizmu vitamínu D a rozvojom autoimunitných a civilizačných ochorení vďaka jeho imunomodulačným, antiproliferatívnym a prodiferenciačným účinkom.
Mnoho vedeckých prác naznačuje súvislosti medzi vitamínom D a takými autoimunitnými ochoreniami ako je skleróza multiplex, reumatoidná artritída, inzulin-dependentný diabetes melitus, syst. lupus erythematosus a zápalové ochorenia čriev (IBD).
Skúma sa tiež jeho vplyv na zníženie krvného tlaku, protektívne pôsobenie na kardiovaskulárny systém a proti nádorové účinky.
Charakteristika vitamínu D
Vitamín D v skutočnosti nie je vitamín, ale steroidný hormón. Má dve základné neaktívne formy:
- vitamín D2 (ergokalciferol) z rastlinných zdrojov
- vitamín D3 (cholekalciferol) zo živočíšnych zdrojov (predovšetkým tučné ryby – losos, makrela, pečeň a vaječný žĺtok).
Cholekalciferol je až štyrikrát účinnejší ako ergokalciferol (biologický účinok 1 mg D3 zodpovedá účinku 4 mg D2. Hlavným zdrojom vitamínu D pre človeka je jeho endogénna syntéza.
Metabolizmus a účinky vitamínu D
Človek si viac ako 90% potrebného množstva vitamínu D tvorí v koži. Po ožiarení UV svetlom sa otvorí prstenec B, čím vzniká ergokalciferol (D2) alebo cholekalciferol (D3), ktoré robí bunkovú membránu priepustnou pre rôzne ióny vrátane kalcia.
V krvi je cholekalciferol transportovaný do pečene, kde prebieha prvá hydroxylácia na 25 (OH) vitamín D – kalcidiol. Kalcidiol je ukazovateľom saturácie organizmu vitamínom D.
Tvorba kalcidiolu v pečeni je priamo úmerná ponuke provitamínu. Hydroxyláciou kalcidiolu v obličkách vzniká 1,25 (OH) 2 kalciferol – kalcitriol, aktívny metabolit vitamínu D, ktorý má systémovú úlohu.
Vitamín D sa premieňa v “hormón” D, ktorý je štrukturálne i funkčne príbuzný steroidným hormónom (Zdravotnické noviny, 27. 7. 11).
Vitamín D reguluje bunky, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie imunity. Je to skutočný modulátor imunitnej odpovede, ktorý dokáže predchádzať nadmernej expresii prozápalových cytokinov (t.j. bielkovinových pôsobkov, prostredníctvom ktorých bunky imunitného systému medzi sebou komunikujú) a zvyšovať účinnosť makrofágov v boji s patogénmi.
(Zdroj: Medical Tribune, 27/2010, Autor: MUDr. Veronika Cirmanová)