Vitamín C: Najobyčajnejší vitamín, ktorý vás udrží pri zdraví
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Vitamín C je azda najznámejší spomedzi všetkých vitamínov. Ide o veľmi silný antioxidant, ktorý má na zdravie človeka zásadný vplyv.
Vitamín C nás zachraňuje v rôznych situáciách, keď je naše zdravie podlomené. Pravdepodobne by sme nenašli slovenskú rodinu, ktorá by nemala vitamín C niekde v šuplíku. Veď – pre každý prípad.
Aké má vitamín C účinky?
Vitamín C, známy tiež ako kyselina askorbová, ovplyvňuje normálny priebeh biochemických reakcií v tele.
Ide napríklad o detoxikačné reakcie v pečeni, tvorbu kolagénu, vstrebávanie železa či metabolizmus tukov. Vitamín zodpovedá aj za rast a obnovu tkanív, teda hojenie rán a jaziev. A robí toho ešte viac:
- posilňuje kožu, väzivá, aj krvné cievy,
- zlepšuje produkciu inzulínu,
- metabolizuje kyselinu listovú,
- zabraňuje vzniku stresových hormónov,
- stimuluje činnosť štítnej žľazy,
- pôsobí ako prírodné preháňadlo,
- prispieva k zosilneniu kostí, zubov a chrupaviek,
- skracuje chorobu pri prechladnutí alebo chrípke.
Vitamín C a mladistvá pokožka?
Je klinicky preukázané, že vitamín C spomaľuje starnutie pokožky. Silné antioxidačné vlastnosti vitamínu C zohrávajú dôležitú úlohu aj pri redukcii pigmentových škvŕn.
Voľné radikály, ktoré produkuje UV žiarenie, zodpovedajú až za 90 % prípadov predčasného starnutia kože. Aj preto je dostatočný prísun vitamínu C v letných mesiacoch základom pre eliminovanie starnutia pokožky.
Takto sa prejaví nedostatok vitamínu C
Mnoho ľudí trpí nedostatkom vitamínu C, a ani o tom netušia. Deficit vitamínu vzniká kvôli nevhodnej strave, v ktorej chýba predovšetkým ovocie a zelenina.
Inou príčinou nedostatku vitamínu C býva vysoká hladina medi v organizme. Priveľa medi zabraňuje telu, aby si udržalo dostatok „céčka“. Symptómy spoznáte pomerne ľahko – ak vám chýba vitamín C, objavujú sa srdcovo-cievne problémy, neznesiete veľa stresu, oslabí sa vaša imunita, zdĺhavejšie sa vám hoja rany.
Už menej výrazný nedostatok vitamínu C zvyšuje riziko vzniku chronických zápalových a onkologických ochorení. K ďalším zdravotným problémom, ktoré sú spájané s nedostatkom vitamínu C, patria:
- anémia (chudokrvnosť),
- sivý zákal,
- neplodnosť,
- krvácanie z nosa,
- skorbut,
- hormonálna nerovnováha,
- tráviace ťažkosti,
- tvorba žlčových kameňov,
- znížená tvorbu kolagénu.
Vitamín C je vhodný pre všetkých
Vitamín C potrebujeme všetci, no osobitnou kategóriou sú ľudia so zníženou imunitou. Preto ak čelíte každodennému stresu, organizmus namáhate fyzicky (napr. pri športe) alebo psychicky (máte náročné povolanie), opakovane vás trápia chrípky, metabolické poruchy, máte vysoký krvný tlak, alebo vás bolia kĺby, doprajte si o čosi viac vitamínu C.
Predávkovanie nehrozí
Vitamín C je netoxický a ani jeho vyššia dávka nespôsobuje závažnejšie zdravotné ťažkosti. V porovnaní s ľubovoľnými liekmi je mimoriadne bezpečný a predávkovanie je nepravdepodobné.
Vitamín C pôsobí močopudne, takže pri dlhodobom užívaní vysokých dávok môže dôjsť k pozvoľnému poklesu hladiny horčíka a draslíka. Na druhej strane, vitamín C sa rýchlo metabolizuje, preto si jeho užívanie rozložte na niekoľkých menších dávok počas dňa, aby vám neustále koloval v krvi, plazme a tkanivách.
Kvôli spomínanej močopudnosti dodržiavajte pitný režim. Pite pravidelne, nie nárazovo.
Vedeli ste, že…?
- Existuje veľa dôkazov, že striedme užívanie vitamínu C môže skrátiť chorobu o 1 až 2 dni. Vitamín C zmierňuje nádchu a pôsobí protizápalovo.
- Pokiaľ chcete denný príjem vitamínu C preventívne navýšiť, napr. pomocou výživového doplnku, kúpte si vitamín C s obsahom bioflavonoidov – čiže antioxidantov, ktoré sú prítomné v čaji alebo citrusovom ovocí.
- Pridajte do slepačieho vývaru (počas varenia) niekoľko strúčikov cesnaku. Cesnak je bohatým zdrojom vitamínu C.
- Keď si v 17. storočí anglickí námorníci, ktorí trpeli skorbutom, začali liať do rumu citrónovú šťavu, podarilo sa im odhnať letargiu? Aj dnešné štúdie potvrdzujú, že nedostatok céčka zapríčiňuje únavu.
- Odporúčaná dávka vitamínu C na deň je pre dospelého človeka 60 mg, v tehotenstve 70 mg, pre dojčiacu ženu 100 mg.
Zaujímavý experiment
Meno Linus Carl Pauling ste už možno počuli. Tento muž bol americký kvantový biochemik a držiteľ Nobelovej ceny. Dlhé roky skúmal účinky a vlastnosti vitamínu C. On sám užíval každý deň vitamín C v množstve 3 g, a postupne navyšoval dávku až na 18 g denne.
Pauling sa dožil úctyhodných 93 rokov, hoci mu bola krátko pred šesťdesiatkou diagnostikovaná rakovina. Jeho rodičia zomreli práve vo veku 60 rokov. Pauling svoju dlhovekosť jednoznačne pripisoval pravidelnému prísunu vitamínu C.
O svojich výskumoch vydal v 50. a 60. rokoch minulého storočia bestseller. Ľudia v Amerike začali masívne užívať vitamín C podľa inštrukcií v knihe. Výsledkom bolo, že sa v tom čase znížila úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia až o 50 %.
Vitamín C v potravinách – kde sa nachádza najväčšie množstvo:
- čierne ríbezle,
- šípky,
- kiwi,
- ružičkový kel,
- surová kyslá kapusta,
- červená kapusta hlávková,
- brokolica,
- jarabina,
- žerucha záhradná,
- paprika,
- kôpor,
- petržlenová vňať,
- chren,
- papaya,
- fenikel.