Vápnik- jeden z najdôležitejších minerálov
Vápnik nazývaný aj kalcium, je minerál, ktorý sa nachádza v ľudskom tele prirodzene a je stavebným základom kostí a zubov. Viac ako 99% vápnika sa nachádza práve v kostnom tkanive a chrupe, zvyšok je v mäkkých tkanivách a v krvi. Pre ľudský organizmus je teda stavebným prvom a najmä pre deti je dôležité, aby počas ich rastu bol v tele jeho dostatok.
Charakteristika a účinky vápnika
Vápnik ako taký patrí medzi biogénne prvky, pričom je nevyhnutný pre život všetkých stavovcov na planéte. Nachádza sa aj v škrupinách a mušliach morských a sladkovodných živočíchov a dokonca je aj súčasťou mohutných koralových útesov vytváraných dlhé roky.
Vo voľnej prírode je možné sa s vápnikom stretnúť len vo forme zlúčenín, pretože reaguje tak s vodou, ako aj s kyslíkom. Kalcium má pre ľudské telo viacero významov. Je stavebným prvkom kostí a zubov, je nenahraditeľný aj pre zrážanie krvi, prácu svalov a prenos nervových impulzov.
Čo sa týka kostry a zubov, tu je okrem kalcia dôležitý aj horčík a fosfor. Vďaka vitamínu D dochádza k ukladaní samotného vápnika do kostného tkaniva. V tehotenstve by ženy mali prijímať dostatočná množstvo vápnika.
Deťom treba zabezpečiť dostatočné množstvo vápnika. Je to nevyhnutné pre zdravý vývin kostry, zubov, pohybovej a opornej sústavy. Správna hladina kalcia znižuje krvný tlak, cholesterol a tiež aj upokojuje nervovú sústavu.
Výskyt vápnika
Vápnik, čiže kalcium, sa vyskytuje u stavovcov a aj u ľudí. Niekedy môže jeho hladina poklesnúť. O jeho dostatočný prísun treba dbať predovšetkým v prenatálnom období a v období dospievania. Môže sa stať, že ho treba umelo doplniť.
Veľmi dobré zdroje vápnika sú zelenina a niektoré živočíšne produkty. Zo zeleniny je to napríklad pohánka, hrášok, brokolica, špenát, tekvica, kel, mak, sója, kapusta, orechy či strukoviny. Vápnik je aj v citróne, maku alebo ovsených vločkách. Typicky je dostatok vápnika v mlieku.
Vápnik prijímame aj z iných potravín. Sú to tvrdé syry, vaječný žĺtok aj vaječné škrupiny. Pozor na užívanie rôznych doplnkov vo forme tabliet, ktoré môžu byť kontraindikované napríklad pri dodávaní zinku, železa a horčíka do tela.
Prejavy nedostatku vápnika
Keďže vápnik je základným stavebným prvkom organizmu, jeho nedostatok môže mať až tragické následky. Najčastejšie ide o problémy s kostrou a dochádza napríklad k osteoporóze, krivici, kosti sú náchylnejšie na lámavosť, tiež vznikajú problémy a zápaly kĺbov alebo chrupu.
Okrem toho sa nedostatok vápnika prejavuje aj problémom s lámavosťou nechtov, vznikajú ekzémy na pokožke a problémy kardiovaskulárneho systému. Nedostatok môže spôsobiť napríklad vysoký krvný tlak alebo nepravidelnú srdcovú činnosť. Určitý vplyv je aj na psychiku, napríklad na vyššiu nespavosť a nervozitu.
Prejavy nadbytku vápnika
Zvýšená hladina kalcia sa môže prejavovať oveľa menej intenzívne ako jeho nedostatok, no ani tu nie je dobré nič podceniť. Týka sa to najmä príznakov spojených s mäkkými tkanivami a orgánmi zodpovednými za vylučovanie. Keďže organizmus sa snaží vyššej hladiny vápnika zbaviť, môžu vznikať napríklad obličkové kamene.
Problémy nastávajú niekedy aj so srdcom, cievami alebo pankreasom, ale musí ísť už o dlhodobejší nadbytok vápnika. Zároveň v prípade nadmerného užívania alebo príliš vysokej hladiny vápnika vznikajú problémy pri vstrebávaní iných minerálov, napríklad horčíka, železa alebo zinku.