Valeriána lekárska a jej účinky proti nespavosti
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Valeriána lekárska má pozitívne účinky proti nespavosti a dokáže vám pomôcť. Nespavosť spôsobuje množstvo faktorov. Stres, diéta, monotónna výživa, hormonálna nerovnováha, fyzická námaha tesne pred spaním – to všetko môže zasahovať do pokojného nočného odpočinku.
Čo je valeriána lekárska alebo kozlík?
Valeriána lekárska je rastlina pochádzajúca z Európy. Prvé zmienky o nej sa zachovali ešte z 11. storočia.
Od 16. storočia už bola považovaná za všeliek. Jej výška dosahuje zhruba 60 cm. V záhradách sa používa ako ozdobná kvetina, no rastie aj voľne na lúkach.
Rovné, duté stonky sú korunované kvetom v tvare dáždnika. Zelené listy bývajú zospodu porastené chĺpkami. Drobné kvietky majú bielu, ružovú alebo svetlo fialovú farbu a kvitnú v júni.
Koreň je zas sivo-hnedý, ako čerstvý mierne zapácha. Možno ste netušili, že valeriáne sa zvykne vravieť i kozlík lekársky. Vďaka kyseline valérovej je obzvlášť príťažlivá pre mačky. Preto je potrebné rastlinu pred týmito zvieratami chrániť.
Zdroj foto: Adobestock.com
Valeriána lekárska na spanie
Valeriána skracuje dobu zaspávania, prispieva k hlbšiemu a pokojnejšiemu spánku.
Pomáha prekonávať chronické poruchy spánku a depresie. Upokojuje búšenie srdca a bolesti hlavy.
Valeriána, teda kozlík nielen znižuje vzrušenie a pôsobí upokojujúco na centrálny nervový systém, ale uvoľňuje aj svalové napätie a kŕče.
Aké má ďalšie účinky valeriána lekárska?
Na liečebné účely slúži koreň rastliny vrátane odnoží, nadzemné časti sa nevyužívajú.
Valeriána lekárska má aj antioxidačné účinky. Antioxidanty pomáhajú vyplaviť z tela toxíny a spomaľujú, alebo zastavujú vznik chorobných procesov v našom organizme.
Valeriána sa stala obľúbenou prírodnou voľbou pri predchádzaní depresií a stavov úzkosti, pomáha upokojiť myseľ, odbúrať stres, skľudniť podráždený žalúdok a zmierniť menštruačné kŕče.
V poslednej dobe sa využíva tiež k príprave ručne vyrábaných prírodných mydiel.
Zdroj foto: Adobestock.com
Valeriána lekárska v aromaterapii
V aromaterapii si získala popredné miesto pre jej relaxačný efekt. Esenciálny olej z tejto rastliny je ideálny na prekonanie stresu, navodzuje pokojný spánok.
Podporuje činnosť kardiovaskulárneho systému a prispieva k normálnemu tráveniu. Celkovo podporuje duševnú pohodu.
Ako ju užívať?
Valeriánu lekársku nepodávajte deťom do 12 rokov bez toho, aby ste svoj zámer konzultovali s lekárom. Nie je vhodná ani pre tehotné a dojčiace ženy.
Účinnou formou podávania rastliny je liehová tinktúra. Zo sušeného drveného podzemku sa pripravuje nálev, prípadne o niečo účinnejší odvar.
V čaji alebo aj v náleve sa môže kombinovať s levanduľou, medovkou, chmeľom či mučenkou. Práve posledné tri bylinky dopĺňajú účinok valeriány lekárskej vo výživovom doplnku Sleepnox.
Proti nespavosti sa valeriána užíva jednu až dve hodinky pred spaním. Dodržiavajte pravidelnosť niekoľko týždňov, kým sa dostaví účinok.
Čaj si pripravíte tak, že zalejte jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa valeriány 2-3 dl vriacou vodou. Nechajte lúhovať 5 až 10 minút.
Ak chcete užívanie valeriány ukončiť, dávky znižujte postupne a nie naraz.
Upozornenie
Samostatne by sa valeriána lekárska nemala užívať dlhšie ako 3 týždne. Po týždni pauzy je možné v liečbe pokračovať. Majte na pamäti, že valeriána lekárska spánok priamo nenavodí, no pomôže organizmu sa upokojiť a človek zaspí oveľa skôr.
Nebezpečenstvo predávkovania
Pri predávkovaní sa môžu objaviť bolesti hlavy, sucho v ústach, žalúdočné ťažkosti, poruchy srdcovej činnosti, ranná ospalosť, živé sny, ale aj zníženie telesnej teploty.
Pri užívaní bežných dávok určených lekárom či lekárnikom sa predávkovania neobávajte.
Určité riziko sa vyskytuje pri interakcii s liekmi na spanie. Valeriánu lekársku neužívajte ani v kombinácii s antihistaminikami, antimykotikami a statínmi (teda liekmi na vysoký cholesterol). Aj preto je dôležité konzultovať všetky kroky, ktorými nespavosť riešite, s odborníkom.
Valeriána lekárska zvyšuje účinok anestetík. Ak máte naplánovaný chirurgický zákrok, je dôležité oznámiť lekárovi, chirurgovi a anestéziológovi, že užívate valeriánu lekársku.
Nezabúdajte, že bylinky ovplyvňujú pôsobenie iných bylín, liekov a výživových doplnkov.
Bezprostredne po jej užití nešoférujte, nepracujte na ťažkých strojoch a nevenujte sa aktivitám, ktoré vyžadujú plnú koncentráciu.
Bezpečný doplnok stravy
Výživový doplnok Sleepnox obsahuje unikátnu kombináciu rastlinných extraktov, ktoré navodzujú spánok, upokojujú stavy podráždenosti, duševného napätia, úzkosti a pomáhajú zdolávať stres.
- Valeriána lekárska – je najpoužívanejšia bylinka pri nespavosti z úzkosti, nervového vyčerpania, prepracovania a stresu. Ovplyvňuje rýchlosť zaspávania.
- Chmeľ otáčavý – má upokojujúci účinok a pomáha s kvalitou spánku. Uvoľňuje napätie a zmierňuje nervovú podráždenosť.
- Mučenka opletavá – má výrazne upokojujúce účinky, tlmí pocity úzkosti, nervozity a psychického napätia.
- Medovka lekárska – má upokojujúce účinky, pomáha pri strese a nervozite.
Sleepnox vďaka svojmu zloženiu nespôsobuje závislosť.
Zavrieť X