Svalovica po športe? Na analgetiká zabudnite
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Svalová horúčka postihuje človeka po náročnom fyzickom výkone. Nejde teda o chorobu a ani jeden z jej začínajúcich symptómov. Jej typickým prejavom je bolesť svalov, ktorá býva občas sprevádzaná opuchmi či kŕčmi.
Zaujíma vás, čo bolesť ako takú spôsobuje? Za všetko môže poškodenie svalových vlákien. Keďže ľudia mávajú pocit horúčosti v natiahnutých svaloch, používa sa termín svalová horúčka. Pozrime sa na tento sprevádzajúci jav športových výkonov amatérov, ale i profesionálov o čosi bližšie.
Prečo nás svaly bolia?
Bežná bolesť svalov vzniká vďaka chemickým pochodom v našom tele.
Pri fyzickej námahe sa naše svaly snažia rozkladom glukózy získavať čo najviac energie. Pri rozklade danej látky vzniká ako vedľajší produkt kyselina mliečna. Tá je za „bežnej prevádzky“ transportovaná do pečene a opäť premenená na glukózu.
Problém nastáva, ak svaly potrebujú viac glukózy, než telo zvládne dodať do pečene. Zvyšná kyselina mliečna začne v svaloch tvoriť jemné kryštáliky, tie spôsobujú svalovú únavu, bolesť a aj nepríjemné kŕče.
Začínajúci aj profesionálni športovci
Ako sme už načrtli, svalová horúčka vzniká v dôsledku pretrénovania a patrí medzi pomerne časté komplikácie ľudí, ktorí začínajú športovať, respektíve dlhšie nešportovali – napríklad pre vážnejšie zranenia. No to nie je všetko.
Svalovica dokáže strpčiť život aj profesionálnym športovcom, ktorí absolvovali náročnejší výkon, ako boli doposiaľ zvyknutí.
Spravidla sa jej neubránia ani ľudia, ktorí do svojho posilňovacieho tréningu zaradili nové prvky zamerané na partie, ktoré sa bežne nerozširujú (vnútorná strana stehien).Dá sa jej predchádzať
Svalová horúčka je v podstate obranný mechanizmus tela proti nadmernej svalovej záťaži. Tej sa snaží preventívne predchádzať budovaním silnejších svalov.
Dobrou správou je, že na plánovanú fyzickú záťaž, a teda predchádzanie svalovej horúčky, sa môžete pripraviť. Po klasickom posilňovacom tréningu sa odporúča plávanie alebo pobyt vo vírivej vani alebo saune.
Natiahnutiu svalov sa dá predchádzať aj športovými masážami po výkone.
K ďalším univerzálnym metódam boja proti svalovej horúčke odborníci zaraďujú pravidelný tréning, pretože svalstvo si na záťaž zvykne a nedochádza k jeho natiahnutiu. K iným, nemenej účinným odporúčaniam patria:
- doplnenie potrebných živín bezprostredne po tréningu, ideálne kvalitným proteínovým nápojom
- telu je potrebné dodať okrem bielkovín aj vitamíny a sacharidy. V daných typoch nápojov je ich vzájomný pomer ideálne vyvážený
- užívanie vitamínového doplnku karnitín pre zlepšenie regenerácie svalov
- dostatočne dlhý spánok po tréningu
Opatrenia pred cvičením?
Jednoznačne áno! Pred každým posilňovaním treba svaly najprv zahriať, čím predídeme nielen svalovej horúčke, ale aj riziku poranení.
Počas tréningu dodržiavajte odporúčané prestávky, čím eliminujete riziko preťaženia svalov. Pokiaľ s cvičením začínate, záťaž a dĺžku tréningu zvyšujte iba postupne.
Posilňovací tréning je dobré zakončiť strečingom, respektíve aeróbnymi cvikmi. Tie napomáhajú uvoľniť namáhané svaly.
Oleje, bylinky i mastičky
Intenzita svalovej horúčky sa môže líšiť v závislosti od náročnosti cvičenia. Svalovú horúčku paradoxne urýchlite ďalšou fyzickou námahou. Akonáhle sa totiž organizmus danému druhu aktivity prispôsobí, nie je viac svalovou horúčkou ohrozené.
Mnoho ľudí robí základnú chybu a síce, bolesť tlmí analgetikami. Ich užívanie sa v tomto prípade ale neodporúča. Pomáha skôr nenáročná pohybová aktivita, taktiež aplikácia gélov s chladivým účinkom, ideálne s obsahom eukalyptu.
Zaberajú aj bylinné obklady z arniky, kostihoja lekárskeho či mäty piepornej. Mimoriadne účinné býva striedanie teploty vody počas sprchovania.
Na bolesť svalov je výborný aj majoránkový olej. Spoľahnutie je na ľubovníkový olej, ktorý si votrite do boľavých svalov. Má chladivý efekt, tíši bolesť a urýchľuje metabolické procesy. Pomôcť môže mix aminokyselín, ktoré sa predávajú pod označením BCAA.
Zázračná voda
Voda je základný stavebný kameň ľudského tela a mimo iného prispieva k rýchlejšej regenerácii organizmu. Netvrdíme, že by ste mali pri tréningu vypiť niekoľko litrov tekutiny naraz, no minimálne jeden liter vody vám len a len prospeje.
Naďalej samozrejme platí, že tým najlepším liekom je aj v tomto prípade čas. Bolesť sama odznie v priebehu niekoľkých dní.
Vedeli ste, že?
- v minulosti lekári predpokladali, že príčinou svalovej horúčky je výlučne hromadenie kyseliny mliečnej v svaloch
- ak budete ignorovať nepríjemné signály tela v podobe svalovice, riskujete zranenia. Preťažené svaly majú predsa obmedzenú funkčnosť
- pri postupnom zvyšovaní záťaže platí pravidlo, že navýšiť by ste ju mali približne o desať percent za týždeň
Zavrieť X