Brusnice spoľahlivo liečia zápaly močových ciest
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Prirodzené porasty brusnice pravej sa na Slovensku vyskytujú od nížin, až po vysoké horské polohy. Tento malý krík nájdete hlavne v borovicových a smrekových lesoch a rašeliniskách.
Brusnica dorastá do výšky približne 25 centimetrov. Jej plody sú malé červené bobuľky, dozrievajúce obvykle v auguste alebo v septembri.
Dnes sa už môžete stretnúť s predajom brusníc aj na internete, čiže nielen u domácich zberačov, ktorí zvyknú postávať pri vozovke. Samozrejme, vlastnoručne nazbierané plody chutia najlepšie – najmä, keď si ich viete dopestovať vo vlastnej záhradke.
Brusnice – jedny z najzdravších plodov našej prírody
Prečo by sme ich mali konzumovať?
Predovšetkým pre veľkú dávku zdraviu prospešných látok – flavonoidy, vitamíny, minerály, antioxidanty a ďalšie cenné zložky. Nech vás nemýli, že plody sú také malé. Veď ani lieky nie sú veľké, a pritom dokážu úspešne liečiť.
Čo obsahujú brusnice?
Vitamíny:
- vitamín A,
- B1, B2, B3, B6,
- vitamín C,
- kyselina listová,
- kyselina pantoténová.
Minerály:
- železo,
- vápnik,
- horčík,
- fosfor,
- draslík,
- selén,
- zinok,
- meď,
- omega 3 kyseliny,
- omega 6 kyseliny,
- sodík,
- mangán.
Nutričná hodnota brusníc (100 g):
- 222,6 KJ,
- 53 Kcal,
- bielkoviny – 1,45 g,
- sacharidy – 10,5 g,
- vláknina – 15 g,
- tuk – 0,2 g,
- voda – 71 g.
Brusnice na zápaly močových ciest
Brusnice sú oddávna známe ako účinný liek na zápaly močových ciest. Obsahujú totiž látky, ktoré znižujú pH faktor moču, čím vytvárajú nepriaznivé prostredie pre baktérie. Svoje liečebné účinky preukázali najmä pri opakovaných zápaloch.
Preventívne môžete piť 1 pohár brusnicového džúsu alebo šťavy (denne). V niektorých herbároch sú uvádzané aj ďalšie možnosti liečby zápalov močových ciest, ako napr. extrakt z listov, ktoré zbierame hneď na jar (teda ešte predtým, než sa objavia kvety).
Ako vyrobiť extrakt z listov:
- 2 ČL (čajové lyžičky) listov zalejeme 1 ČL vriacej vody.
- Necháme variť 15 minút, a potom lúhujeme asi 2 hodiny. Výluh precedíme.
- Užívame 4-krát denne 1 čajovú lyžičku extraktu (pred jedlom).
- Ak extrakt pijeme s alkalickou minerálkou, účinok sa môže ešte zvýšiť.
Pozor! Brusnice nesmiete brať ako náhradu antibiotík!
Účinná zbraň proti rakovine
Brusnice patria k potravinám s najvyšším obsahom antioxidantov. Ako vieme, antioxidanty neutralizujú voľné radikály, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Brusnice majú preventívny prínos hlavne v prípade rakoviny prsníka, hrubého čreva, pľúc a prostaty.
Brusnice na zdravú prostatu
Najnovšie výskumy potvrdzujú pozitívny vplyv extraktu brusníc pri podpore zdravia močových ciest, a to zvlášť u mužov, ktorí majú problémy s prostatou. Vďaka účinku brusníc sa v močových cestách mužov nevytvárajú podmienky, ktoré by mohli viesť k patogénnym zmenám na prostate.
Brusnice pôsobia aj ako prevencia chronického zápalu močovej rúry pri zväčšení prostaty, zabraňujú vzniku močových kameňov v mechúre, resp. zmierňujú bolesti a pálenie pri močení.
Brusnice na silné kosti
Brusnice sú dobrým zdrojom vápnika. Calcium posilňuje naše kosti, zuby a nechty. Jedna šálka surových brusníc alebo pohár brusnicovej šťavy denne pomáha v udržiavaní zdravých a silných kostí, čím znížime aj riziko vzniku osteoporózy.
Brusnice v tehotenstve
Pre budúce mamičky sú brusnice veľmi prospešné, keďže obsahujú kyselinu listovú. Ak budúca matka neprijíma dostatok kyseliny listovej, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku vrodených vývojových chýb u dieťaťa, resp. riziko predčasného pôrodu.
Brusnice – vitamínový doping pre celé telo
Brusnice sú doslova nabité vitamínmi (A, B, C). Posilňujú imunitný systém, dodávajú energiu a spomaľujú starnutie. Čistia krv, zlepšujú zrak i pamäť, ochraňujú pred infekciami a zápalmi ústnej dutiny. Pôsobia aj proti hnačke a zvracaniu, prospievajú žalúdku. Mohli by sme spomenúť ďalšie pozitívne účinky brusníc na ľudský organizmus
Nielen ako príloha ku camembertu
U nás sa brusnice podávajú ako príloha ku grilovanému camembertu. Ich využitie je však ďaleko pestrejšie. Z brusníc sa dá pripraviť vynikajúci džem, čaj, džús, kompót, sirup, dokonca želé alebo zmrzlina. Brusnice môžete zamraziť a kedykoľvek skonzumovať. Mladé listy sa hodia do šalátov, alebo do smoothies.
Sušené brusnice
Svojimi pozitívnymi účinkami vôbec nezaostávajú za čerstvými brusnicami. Sú rovnako účinné pri zápaloch močových ciest, bolestivej alebo nepravidelnej menštruácii, hnačke, bolestiach brucha, nádche, chrípke, či pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Dokonca sú veľmi vhodné aj pre diabetikov, pretože znižujú hladinu cukru v krvi.
Navyše sú ľahko dostupné – kúpite ich bežne v obchodoch. Doprajte si ich k rýchlym raňajkám, do musli alebo jogurtu. Sušené brusnice môžete pridávať do rôznych sladkých jedál, podobne ako sušené hrozienka. Stačí ich nechať napučať vo vlažnej vode (približne 15 minút), a sú pripravené na konzumáciu. Takisto sú vhodné do omáčok, najmä k jeleniemu mäsu.
Brusnicové smoothie:
- 1 šálka čerstvých, mrazených alebo sušených brusníc,
- 1 jablko (ošúpané, nakrájané),
- ½ pol šálky mandľového mlieka (alebo mlieko podľa vlastného výberu),
- ½ šálky vody,
- ½ čajová lyžička mletej škorice.
Všetko spolu zmixujeme, a máme rýchle raňajky alebo desiatu.
Brusnicová omáčka na steak:
- 2 šálky brusníc (prípadne brusnicový džem),
- 1 veľká, najemno nakrájaná cibuľa,
- 2 strúčiky najemno nakrájaného cesnaku,
- 1 pohár vínneho octu,
- worčestrová omáčka,
- hnedý cukor.
Všetky ingrediencie spolu zmiešame v panvici a necháme na strednom plameni, pokým omáčka nezhustne. Potom omáčku prefiltrujeme cez sitko, alebo rozmixujeme ponorným mixérom, aby získala jemnú textúru.