Turistika pre všetkých: Tieto športy by ste mohli zvládnuť
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa potrebujú aspoň na chvíľu oslobodiť od civilizačného náporu. Lákajú vás hory a pohyb v prírode? Turistika pôsobí ako balzam na vašu dušu.
Nie je sa čomu diviť, veď tak žili naši predkovia. Spočívala v tom podmienka ich prežitia. Aj keď je spôsob života súčasníkov značne odlišný, táto podstata je stále v nás.
Možno práve s narastajúcim materiálnym blahobytom sa v ľuďoch čoraz viac ozýva potreba úniku do prírody, a preto vyhľadávajú športy, ktoré im to umožňujú. Pohybová aktivita v horách, či celkovo v prírode, má mnoho podôb.
Skúste zistiť, ktorý zo športov je pre vás ten pravý. Či už preto, že to tak cítite, alebo zo zdravotných dôvodov.
Pešia turistika
Základnou formou turistiky je klasická pešia turistika. Praktizuje sa v nižších horských polohách, neprevyšujúcich pásmo lesa. Základom je chôdza, čo je prirodzená a najrozšírenejšia svalová činnosť u človeka.
Pešia turistika je najbežnejší a najjednoduchší šport. A práve v tejto jednoduchosti spočívajú jej najväčšie výhody:
- pohyb na čistom vzduchu v prostredí prírody,
- je vhodná pre všetky vekové kategórie. Umožňuje, aby sme si z nenáročnej pešej turistiky vytvorili rodinný koníček.
- je vhodná pre ľudí, ktorí so športovaním len začínajú,
- ľahšiu pešiu turistiku môžu vykonávať aj ľudia s rôznymi zdravotnými ťažkosťami,
- ponúka mnoho benefitov pre vaše zdravie: posilňuje činnosť srdca, má priaznivé účinky na krvný obeh, znižuje krvný tlak, aj hladinu cukru v krvi, zlepšuje dychovú kapacitu pľúc, pomáha pri tráviacich ťažkostiach, pôsobí ako prevencia proti osteoporóze,
- chôdza po prírodnom teréne nezaťažuje kĺby a pohybový aparát,
- môžeme si zvoliť trasu rôznej obtiažnosti, podľa zdravotných možností a kondície,
- nepotrebujeme žiadny výstroj, jedine kvalitnú obuv a vhodné oblečenie,
- dá sa vykonávať v každom ročnom období (samozrejme, s prihliadnutím na poveternostné podmienky) – ideálna býva jeseň, no dobrodružnejšieho turistu neodradí ani menej priaznivé počasie,
- je finančne úplne nenáročná.
Vysokohorská turistika
Vysokohorská turistika prebieha vo vysokohorskom prostredí, nad pásmom lesa. Oproti klasickej turistike je pre mnohých aj lákavejšia. Vrcholy hôr vás za námahu z výstupu odmenia nádhernými výhľadmi. Prekonávanie skalnatého terénu je veľkou výzvou.
Vysokohorská turistika je však fyzicky náročnejšia, a v niektorých prípadoch budete potrebovať aj výstroj. Nie je vhodná pre každého. Vyžaduje dobrý zdravotný stav a celkovú kondíciu. Človek, ktorého lákajú skalnaté hory, by mal mať už čo-to nachodené v nižších polohách.
Skalnatý povrch vo vysokých polohách môže byť pre kĺby zaťažujúci, hlavne pri zostupe. Využívajú sa na to trekingové palice, za pomoci ktorých sa pri chôdzi zmierňujú nárazy.
K vysokohorskej turistike zaraďujeme aj túry Via ferrata (tzn. zaistená cesta). Ide o náročnú trasu, vybavenú istiacimi lanami, železnými stupačkami, či inými zariadeniami, ktoré zvyšujú bezpečnosť a sprístupňujú náročný terén aj ľuďom bez väčších horolezeckých skúseností.
Treking
Pod pojmom treking rozumieme prechod dlhšej turistickej trasy. Ide o viacdňovú túru, pri ktorej sa jeden alebo viackrát bivakuje. Prechádza sa prostredím vysokých pohorí (tzv. hrebeňovky), aj cez nižšie horské oblasti.
Treking spája vlastnosti klasickej pešej turistiky a vysokohorskej turistiky. Čo sa týka fyzickej náročnosti, treba brať do úvahy, že ide o túru dlhodobejšiu, aj niekoľkodňovú, s oddychom v stane, prípadne na horskej chate, čo môže byť pomerne vyčerpávajúce.
Taktiež je potrebná nákladnejšia batožina (jedlo, oblečenie, spací vak, stan), ktorú budete nosiť na chrbte. Je to skôr pre dobrodružnejšie typy a ľudí, čo sú s horami zžití. Určite treba zvážiť svoj zdravotný stav, kondíciu a klimatické podmienky. Hory sú krásne, no mnohokrát nevyspytateľné a zradné.
Alpinizmus
Alpinizmus predstavuje medzičlánok medzi vysokohorskou turistikou a horolezectvom. Ide o formu vysokohorskej turistiky v ľadovcových horách a v ľadovcovom teréne.
Alpinista – na rozdiel od horského turistu – musí ovládať základné lezecké techniky a používať špecifický výstroj. Logicky z toho vyplýva, že pre váš pohybový aparát (kosti, svaly a kĺby) to bude ešte viac zaťažujúce, ako pri vysokohorskej turistike.
Zjazdové lyžovanie
S príchodom zimy sa lyžiarske strediská naplnia návštevníkmi, ktorí holdujú najobľúbenejšiemu a najrozšírenejšiemu zimnému športu – lyžovaniu. Koho by nelákalo, spustiť sa dolu svahom, vychutnávať si rýchlosť, či obdržať značnú dávku endorfínov?
A pokiaľ sa ideme lyžovať do rekreačného strediska, vlek alebo lanovka nám doprajú komfort vyvezenia sa hore na kopec.
Lyžovanie je nepochybne príjemný a zdraviu prospešný šport. Má však aj svoje negatíva. Jedným z nich je riziko zranenia – úrazy sú pri lyžovaní veľmi časté. Dôvodom je podcenenie vlastných schopností, priveľa lyžiarov na zjazdovke, prípadne ich nezodpovedné správanie, a tiež umelý sneh.
Druhou nevýhodou je nevhodnosť tohto športu pre ľudí s určitými zdravotnými problémami, ako napríklad ochorenia kĺbov, hlavne kolien, pretože tie sú pri lyžovaní nadmieru zaťažované. A v neposlednom rade – zjazdové lyžovanie vôbec nie je lacná záležitosť.
Skialpinizmus
Ide o zimný šport, ktorý je kombináciou voľného lyžovania, lezeckých schopností a chôdze. Predpokladom pre jeho vykonávanie je základný skialpinistický výstroj, schopnosť orientovať sa v horách a – samozrejme – dobrá fyzická kondícia.
Skialpinizmus oproti bežnému zjazdovému lyžovaniu ponúka oslobodenie od preľudnených lyžiarskych zjazdoviek. Vznášať sa na lyžiach po kopcoch zasnežených prírodným snehom, určite povznesie vašu náladu.
Je to však šport značne nebezpečný. Skialpinista by mal byť obozretný pri výbere trás, a nesmie podceniť lavínové nebezpečenstvo, čo je hlavná hrozba tohto športu. Podobne ako lyžovanie nie je vhodný pre ľudí s kĺbovými problémami.
Horolezectvo
Horolezectvo je zamerané na prekonávanie skalnatých alebo ľadovcových horských terénov pomocou horolezeckého výstroja (istenie a iné horolezecké pomôcky). Trasy vedú cez najobtiažnejšie terény, strmé, kolmé alebo značne naklonené steny skál. Horolezec musí ovládať lezecké zručnosti a vedieť zaobchádzať s istením.
Lezenie sa v súčasnosti stáva veľmi populárne, ľudí priťahuje najmä pre jeho adrenalínový charakter. Je jasné, že ide o šport, ktorý nemôže byť dopriaty každému. Vyžaduje totiž veľmi dobrú fyzickú kondíciu a perfektný zdravotný stav.
Horské športy, ako vysokohorská turistika, alpinizmus, skialpinizmus či horolezectvo, sú náročné po fyzickej aj psychickej stránke. Ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti, predtým, ako sa rozhodnete niektorý z nich okúsiť, poraďte sa so svojím lekárom. Ten vám ich pravdepodobne neodporučí, ak trpíte ochoreniami pohybového aparátu (kosti, kĺby, svaly).
Zamerajte sa teda radšej na podobné športy, tiež spadajúce do kategórie horských športov, ktoré sú však pre kĺby a ostatný pohybový aparát vhodnejšie, dokonca prospešné.
Nie je pravda, že boľavé kĺby treba šetriť. Naopak, pohybovou aktivitou sa posilňujú. Len treba nájsť ten správny spôsob. Okrem už spomínanej jednoduchej pešej turistiky môžete vyskúšať nasledujúce aktivity.
Nordic Walking
Chôdzu možno praktizovať takmer kdekoľvek, nielen v horskom prostredí. Práve na tom je založený nordic walking – severská chôdza. Nord walking využíva špecifické prvky – palice, ktoré sa podobajú na tie lyžiarske.
Tento relatívne nový šport vznikol vo Fínsku v 80. rokoch, no preniká do celého sveta. Získava si priaznivcov práve vďaka nenáročnosti
- časovej (záleží od vás, ako dlho a ako rýchlo budete kráčať),
- priestorovej (v mestských parkoch, mimo mesta, i v meste; po akomkoľvek povrchu – spevnených aj nespevnených lesných cestách, po asfalte)
- finančnej (potrebujete iba kvalitnú obuv a špeciálne palice).
Práve palice sú potrebnou súčasťou, pretože zapájajú do pohybu hornú časť tela, čím dolné končatiny značne odbremenia od záťaže. Severská chôdza je preto vhodný šport pre ľudí, ktorí trpia kĺbovými bolesťami, a je aj dobrou prevenciou pred týmito problémami.
Najväčšie prínosy nordic walkingu:
- zapája do činnosti veľké množstvo svalov,
- odporúča sa pacientom s bolesťami chrbtice,
- vhodný pre ľudí so sedavým zamestnaním (bez dobrej kondície),
- vhodný pre ľudí s vysokým krvným tlakom, či nadváhou,
- môžu ho vykonávať pacienti s osteoporózou,
- ako prevencia civilizačných chorôb.
Bežkovanie
Bežecké lyžovanie, podobne ako skialpinizmus, vás oproti zjazdovému lyžovaniu oslobodí od dlhého čakania v rade na vlek. Navyše je finančne úplne nenáročné. V porovnaní so skialpinizmom možno nie je až také atraktívne (keďže vyžaduje skôr rovinatý terén), na druhej strane má mnoho výhod, čo sa týka zdravotného zaťaženia a celkovej bezpečnosti.
Pohyb na bežkách v nenáročnom teréne je dobrý na kĺby, aj ako prevencia problémov s kĺbmi. Podobne ako pri nordic walkingu, aj tu používanie palíc zapojí hornú časť tela, čo posilní svaly na celom tele, a záťaž tak nie je sústredená len na dolné končatiny.
Bežkovanie vám tiež pomôže pri zbavovaní sa prebytočných kíl, pretože ide o jeden zo športov, ktorý najviac spaľuje tuky. V efektivite chudnutia prekonáva aj zjazdové lyžovanie.
Cykloturistika
Ak chôdza nie je pre vás to pravé, možno nájdete záľubu v obdivovaní krás prírody zo sedla bicykla. Bicykel (či už cestný, alebo horský) vám umožní prejsť dlhšiu trasu za kratší čas, než pri chôdzi, čo pre mnohých znamená príjemný pocit slobody.
S naloženým nákladom sa môžete vybrať aj na niekoľkodňovú cestu. Cykloturistika ponúka podobné výhody ako pešia turistika, navyše je pre niekoho zo zdravotného hľadiska aj výhodnejšia. Ide hlavne o ľudí s bolesťami chrbta a kĺbovými problémami. V obidvoch prípadoch je dôležité, aby jazdili na kvalitnom odpruženom bicykli, so správnym nastavením sedla.
Poradili sme vám? Vyberte si sami!
Priaznivcov všetkých spomenutých športov spája predovšetkým láska k prírode, a tiež túžba hýbať sa vo voľnom priestranstve, nie niekde vo fitnesscente. Ak sa jeden z týchto športov stane súčasťou vašich voľnočasových aktivít, určite to v mnohom obohatí váš život, odpútate sa od bežných starostí, a tým posilníte svoje psychické zdravie.
Zdroje:
- Matlovičová a kol.: Turistika a jej formy, Grafotlač Prešov, 2015
- http://www.treking.cz/treky/alpinismus-treking-turistika.htm
- http://www.ineurolog.sk/bolesti-chrbtice/nordic-walking-funguje-ako-univerzalna-rehabilitacia
- http://www.unb.sk/turistikou-si-mozeme-udrzat-zdravie-a-sviezost/