Poškodená chrupavka dokáže potrápiť. Ako sa o ňu starať?
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Chrupavka je nevyhnutnou súčasťou pohybového ústrojenstva. Na prvý pohľad pôsobí ako bezfarebná, nezaujímavá hmota bez tvaru, no pritom ide o jedno z najdômyselnejších spojivových tkanív, aké v tele máme. Je veľmi tuhá, ale i pomerne pružná a schopná vyrovnávať otrasy.
Medzi základné typy chrupaviek patria:
- hyalínová chrupavka – v rámci ľudského tela je najbežnejšia, tvrdá, hladká, priehľadná, kryje povrchy kostí a kĺbov;
- elastická chrupavka – je podobná hyalínovej chrupavke. Obsahuje aj elastické vlákna. Z elastínovej chrupavky je napríklad ušnica;
- väzivová chrupavka– zvláštne tkanivo, ktoré odoláva silnému tlaku a veľkým ťahovým silám. Nachádza sa v medzistavcových platničkách chrbtice a v meniskoch kolena.
Kolenná chrupavka
V nasledujúcich riadkoch sa zameriame na kolennú chrupavku. Koleno je totiž tým najzložitejším kĺbom v ľudskom tele. Na jeho správnom fungovaní sa podieľa dômyselný systém kostí, chrupaviek, meniskov, väzov a priľahlých svalov.
Kolenný kĺb tvoria tri kosti: jabĺčko, stehenná kosť a holenná kosť. Ich plochy sú oklieštené chrupavkou, ktorá zmierňuje trenie a uľahčuje pohyb. Pri akomkoľvek úraze kolenného kĺbu môže dôjsť k poškodeniu chrupavky, ktorá pokrýva povrch kostí.
Ak sa časť chrupavky odlúči, dochádza k vzniku tzv. kĺbovej myšky. Ide o voľné chrupavkové teliesko pohybujúce sa v kĺbe, ktoré sa dokáže vtesnať medzi kĺbové plochy a spôsobiť bloky pohybov.
Príčinou vzniku kĺbovej myšky môžu byť nielen stavy po úrazoch kĺbu, ale tiež uvoľnené telieska pri artrotických zmenách.
Zdroj foto: Adobestock.com
Úrazy „tvrdého“ kolena
Štatistiky úrazov kolena hovoria jasnou rečou. Čoraz častejšie sa stretávame s pojmami ako „odtrhnutý meniskus“ či kĺbová myška. Čo si pod nimi predstaviť?
Za úrazy „tvrdého“ kolena považujeme primárne poranenia kostného aparátu. Zlomeniny jabĺčka pritom najčastejšie spôsobujú nehody alebo pády z veľkej výšky.
Obdobným spôsobom vznikajú aj zlomeniny stehennej a holennej kosti. Vnútrokĺbové zlomeniny predstavujú vo všeobecnosti závažný problém, a to z dôvodu náročnej liečby a dlhšej rekonvalescencie.
Poranenie meniskov
Ani táto diagnóza nie je neznámym pojmom. K poraneniu meniskov dochádza najčastejšie pri športe, pričom vnútorný meniskus býva zasiahnutý až desaťkrát častejšie. Svoju úlohu zohrávajú i degeneratívne zmeny v dôsledku starnutia.
Medzi možné prejavy jeho poškodenia patria prudká bolesť, pocit prasknutia, lupnutia, prípadne vyskočenia kolena. Pri odlúčení časti menisku spravidla opäť dochádza k vzniku kĺbovej myšky.
Liečba vyššie uvedených úrazov sa obvykle nezaobíde bez chirurgického zákroku. V súčasnosti sa veľkej obľube teší miniinvazívny prístup v podobe artroskopie. V porovnaní s výkonmi v minulosti predstavuje podstatne nižšiu záťaž pre kĺby a organizmus. Tým podstatne urýchľuje návrat do každodenného života.
Zdroj foto: Adobestock.com
Úloha kolagénu pri starostlivosti o chrupavku
Kolagén je špecifický typ bielkoviny, ktorú organizmus produkuje všade tam, kde potrebuje pevnosť a pružnosť. Keďže najväčšie sily uplatňuje pri pohybe, kolagén predstavuje nevyhnutnú súčasť pohybového aparátu.
Kolagén je základnou stavebnou jednotkou všetkých tkanív pohybového aparátu, vrátane kĺbovej chrupavky. Vyskytuje sa vo všetkých typoch spojivových tkanív.
Pokiaľ sa jedno vlákno poškodí, zaťaženie okamžite preberú ostatné vlákna. Z mechanického hľadiska preto kolagénové vlákna naruší iba extrémne veľká sila, ktorá pretrhne všetky vlákna súčasne.
Z akých zdrojov možno kolagén získať?
Kolagén nájdeme v širokej škále potravín. Získame ho nielen z kapusty, sóje a produktov z nej, ale aj z jadier vlašských orechov a ľanových semiačok.
Netreba zabúdať ani na čerstvé ovocie a zeleninu, morčacie mäso a avokádový olej. Na trhu dostať kúpiť aj vitamínové doplnky s obsahom kolagénu.
Náš tip:
Vedeli ste, že?
- kolagén ako prvé absorbujú kosti, potom chrupavky a až následne pokožka,
- samovytváracia schopnosť kolagénu končí medzi 25. a 30. rokom života,
- kolagén tvorí 25 % z celkovej váhy všetkých proteínov v ľudskom tele,
- deficit kolagénu je prirodzený jav a súčasť procesu starnutia.
Oslabenie kolagénových vlákien vedie k zníženiu pevnosti a pružnosti šliach, k degenerácii kĺbovej chrupavky i k artróze.
Postrach menom artróza
Pod pojmom artróza rozumieme degeneratívne ochorenie kĺbov. Príčinou ochorenia je nadmerné opotrebenie chrupavky, ktorá tvorí tzv. styčnú plochu medzi kĺbmi.
Artróza postihuje hlavne nosné kĺby, akými sú bedrový a kolenný kĺb, zasiahnutý môže byť tiež ramenný kĺb, lakťový kĺb, členok a kĺby prstov.
Zdroj foto: Adobestock.com
Rizikovými faktormi pre rozvoj artrózy sú obezita, nedostatok pohybovej aktivity, preťažovanie pri športe, ťažká fyzická práca, vrodené chyby a s nimi spojené nesprávne postavenie kĺbových plôch.
Hoci artróza postihuje prevažne starších ľudí, nevyhýba sa ani mladším jedincom. K prvým symptómom patrí bolesť. Tá sa spočiatku prejavuje iba po námahe, no postupne i v pokojovom režime. Ďalej je to stuhnutosť, opuch kĺbu obmedzenia pohybu a deformácia v podobe kostných výrastkov.
Pri liečbe artrózy sa používajú kortikoidy, chondroprotektíva, elektroterapia, magnetoterapia atď. V ťažkých štádiách artrózy je jediným možným riešením operácia, keď je postihnutý kĺb nahradený umelou protézou.
Zavrieť X