Pestrec mariánsky – bodliak, ktorý lieči
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Pestrec mariánsky, Kristova koruna, strieborný bodliak, kardus mariánsky, podstrel a volček.
Toto všetko sú ľudové názvy pre ostropestrec mariánsky, ktorý už v minulosti zastával dôležité miesto v domácnostiach. Ľudia ho konzumovali ako zeleninu (spolu s olejom a kuchynskou soľou), jeho koreň s medovinou využívali ako dávidlo. Už starí Rimania ho hojne používali pri ochoreniach pečene, žlčníka a sleziny.
Ako spoznáte pestrec v prírode?
Pestrec mariánsky (latinsky Silybum marianum) dostal meno podľa mliečno-bielych pásov na listoch, ktoré (podľa legendy) vznikli z mlieka Panny Márie.
Pestrec je charakteristický purpurovými alebo bledofialovými bodliakovými kvetmi. Kvety obsahujú množstvo drobných, hnedo zafarbených semien s bielym, perovitým chocholcom (dlhým 10 až 15 mm). Kvety sú chránené pichliačmi – preto sa zbierajú strojmi, alebo v rukaviciach.
Stonka je hrubá a v spodnej časti husto olistená, naopak, v hornej časti je riedko olistená a rozkonárená. Listy sú striedavé, zelené a okolo žilnatiny sa nachádzajú biele škvrny. Je to jednoročná až dvojročná bylina a môže dorastať do výšky 1,5 až 2 metrov.
Pre jeho nevšedný vzhľad, mnohí ľudia pestujú pestrec mariánsky ako okrasnú záhradnú bylinu. Vo voľnej prírode si ho môžete pomýliť s inými bodliakmi, napríklad s bodliakom kučeravým, obyčajným alebo lopúchom väčším.
Bodliak kučeravý sa však vyznačuje krehkou a lámavou byľou, na konci ktorej sa nachádza viac úborov s fialovými kvetmi. Lopúch väčší zase spoznáme podľa veľkých listov a rúrkovitých päťpočetných kvetov.
Pestrec mariánsky rastie v hojnom množstve pri cestách, hnojiskách alebo plotoch. Bylina pochádza z Kanárskych ostrovov, je rozšírená v západnej Európe, Malej Ázii, Južnej i Severnej Amerike, alebo na juhu Austrálie. Pestrec kvitne od júna do augusta, avšak na Slovensku môže dobre rásť iba v nižších nadmorských výškach, kde má dostatok slnka a tepla.
Ktoré časti rastliny používame?
V minulosti sa v liečbe používali najmä listy a koreň. V súčasnosti sa využívajú hlavne nadzemné časti rastliny. Pre vysoký obsah liečivých látok sú najčastejšie vyhľadávané semená.
Aké látky obsahuje pestrec mariánsky?
Liečivé účinky pestreca súvisia s látkami, ktoré nazývame bioflavonoidy. Ide o silibín, silydianin a silychristin – súhrnne silymarín. Práve táto látka zabraňuje prenikaniu toxických látok do pečene. Najvyššia koncentrácia silymarínu je v semenách, menšie množstvá nájdeme v listoch a koreni.
Plody (semená) obsahujú aj:
- aminokyseliny s obsahom síry,
- bielkoviny,
- horčiny,
- nenasýtené mastné kyseliny (kyselina linolová, olejová),
- vitamín E.
Silymarín sa tvorí v pestreci priebežne, najmä v druhej polovici septembra, či na začiatku októbra. Ideálne sú teploty okolo 25 °C, čo je v našich zemepisných podmienkach ťažko dosiahnuteľné. Pestrec mariánsky, dopestovaný na Slovensku, preto nemusí obsahovať také množstvo silymarínu, ako pestrec zo Stredomoria.
Je účinok silymarínu vedecky preukázaný?
Intenzívne výskumy pestreca mariánskeho, resp. jeho farmakologických vlastností, sa začali pred viac ako 30 rokmi. Za ten čas sa stal silymarín najlepšie preskúmaným a zdokumentovaným rastlinným liekom na akútne alebo chronické poškodenia pečene. V liečbe sa využívajú pestrecové semienka, ktoré ako jediné obsahujú silymarín.
To, či má človek poškodenú pečeň, môže potvrdiť iba lekár – vyšetrením. Preto je pred začatím užívania pestreca potrebná návšteva u lekára.
Silymarín sa používa:
- ako doplnková liečba pri ochoreniach pečene (napríklad cirhóza či stukovatenie pečene),
- pri toxickom poškodení pečene (napríklad otravy ťažkými kovmi, jedovatými hubami či liekmi).
Pestrec mariánsky má priaznivý účinok na tráviaci systém. Tradične je využívaný najmä pri pocite plnosti, nadúvaní, plynatosti a pálení záhy. Tieto účinky neboli vedecky preukázané, v ich prospech však hovoria skúsenosti z dlhodobého používania.
Niektoré klinické štúdie na zvieratách tiež potvrdili, že silymarín chráni pred poškodením DNA a znižuje aktivitu látok, ktoré podporujú rast nádorov.
Podľa najnovších štúdií na bunkových kultúrach, silymarín sa javí ako využiteľný aj pri Alzheimerovej chorobe. Keďže však nešlo o štúdie na ľuďoch, je potrebný ďalší výskum.
Ako užívať pestrec mariánsky? Je lepšie užívať čaj, olej, tablety, tinktúru alebo plod?
Dnes je na trhu veľké množstvo preparátov s obsahom pestreca mariánskeho. Dokonca existujú lieky viazané na lekársky predpis (obsahujú suchý extrakt z plodu pestreca), ktoré sa využívajú pri ochoreniach pečene.
Tablety a kapsuly, ktoré vám musí vydať lekárnik (vy sami si ich z police zobrať nemôžete), sa užívajú v dávke 210 až 420 mg silymarínu, 2 až 3 denne (v závislosti od poškodenia pečene). Okrem liekov, ktoré sú viazané na lekársky predpis, silymarín nájdeme aj vo výživových doplnkoch, často v kombinácii s inými látkami, ktoré sú vo forme kapsúl či oleja.
Pre úspech liečby je lepšie, keď zvolíte tablety či kapsule, kde je presne stanovený obsah silymarínu. Obsah výživových doplnkoch (na rozdiel od liekov) nie je kontrolovaný, preto to, čo uvedie výrobca na obale, nemusí zodpovedať skutočnosti.
Ako užívať drvený pestrec?
V lekárňach sú dostupné čaje, a to v podobe plodov pestreca mariánskeho. Najvyšší obsah účinných látok získame nadrvením týchto plodov na veľkosť zrniek piesku a priamou konzumáciou/žuvaním. Ak si tieto plody budete drviť doma, myslite na to, že prášok rýchlo oxiduje, a preto ho musíte uchovávať vo vzduchotesných obaloch.
Odporúčaná dávka pre dospelého človeka je cca 7 g (1 zarovnaná PL), ktorá zodpovedá približne 120 mg silymarínu. Pri nadmernej intoxikácii možno dennú dávku znásobiť na 14 g denne. Odporúča sa, aby ste drvený plod užívali približne hodinu pred jedlom. Pestrec nebude zmiešaný s ďalšou potravou, a silymarín sa tak môže účinne vstrebať. Postupne čajovinu prehltnite a zapite dostatočným množstvom vody (nie minerálkou).
Zo všetkých voľne dostupných foriem pestreca voľte drvený plod, keďže má najvyššie množstvo silymarínu. Regenerácia pečene bude najintenzívnejšia.
Čaj z pestreca mariánskeho
Čajovinu z pestreca mariánskeho môžeme použiť aj na prípravu odvarov alebo záparov. Odporúčaná denná dávka je 3 – 5 g čajoviny, ktorú zalejeme 100 ml vriacej vody. Čaj necháme 15 minút lúhovať a užívame maximálne 3x denne.
Neužívajte však viacero rôznych liekov či doplnkov súčasne (napríklad kapsule s čajom z pestreca)! Zvyšuje sa tým riziko predávkovania!
Tinktúry s pestrecom mariánskym
Pri príprave tinktúry sa používa ako základ alkohol. Preto by sa ľudia s ochorením pečene mali tinktúram vyhýbať.
Kto môže užívať pestrec mariánsky? Má nejaké vedľajšie účinky?
Zriedkavo sa môže vyskytnúť alergická reakcia (žihľavka, svrbenie, astma), hnačka, nadúvanie, sucho v ústach. Pri predávkovaní sa objavuje najmä nevoľnosť, zvracanie, bolesti žalúdka alebo hlavy.
Opatrnejší by mali byť tiež ľudia s cukrovkou, ženy s rakovinou prsníka, maternice či vaječníkov, keďže pestrec môže negatívne ovplyvňovať dané ochorenie. Ani tehotné ženy, dojčiace ženy a deti do 18. roku by nemali pestrec užívať.
Keď ste alergickí na rastliny z čeďade astrovité, môžete byť aj na pestrec, a takto môže dôjsť k skríženej alergickej reakcii. Patrí sem napríklad rumanček kamilkový, nechtík lekársky, echinacea purpurová, benedikt lekársky, palina pravá alebo podbeľ liečivý.
Budúce mamičky by si mali dávať pozor aj na obsah alkoholu (najmä pri tinktúrach s obsahom pestreca), pretože alkohol negatívne ovplyvňuje vývoj mozgu dieťaťa v posledných mesiacoch tehotenstva, resp. vývoj malých detí.
Autorka je farmaceutka
Zdroje:
Košťálova, Fialová, Račková: Fytoterapia v súčasnej medicíne
Jozef Tomko a kolektív: Farmakognózia. Učebnica pri farmaceutické fakulty
Borecký, Bielik, Mrázová. Postavenie silymarínu v súčasných liečebných stratégiách z klinického a farmakoekonomického pohľadu
https://www.zdravapecen.sk/ako-pestrec-pomaha-pri-regeneracii-pecene/
www.medicinenet.com/milk_thistle_silybum_marianum-oral/article.htm
http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/milk-thistle/safety/hrb-20059806
http://www.woerwagpharma.sk/fileadmin/SK_content/content/clanky/Kupcova.pdf