Osteoporóza: Keď sa kosti lámu aj na koberci
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Každé 3 sekundy utrpí niekto vo svete zlomeninu, ktorej príčinou je osteoporóza. Na Slovensku žije s týmto ochorením viac ako 240-tisíc ľudí. Z tohto počtu je reálne diagnostikovaných iba 30 % pacientov, a ešte menej ich podstúpi liečbu.
Čo je osteoporóza?
V lekárskej terminológii je osteoporóza definovaná ako metabolické ochorenie kostí, ktoré sa prejavuje úbytkom kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti. To vedie k oslabeniu pevnosti kostí a zvýšenému riziku zlomenín.
Úbytok kostnej hmoty sa pritom dá adekvátnou liečbou nielen spomaliť, ale dokonca zastaviť – kostnú hmotu možno vybudovať nanovo. Ide však o dlhodobý, roky trvajúci proces. Aj tu preto platí, že najlepšou liečbou je dôkladná prevencia.
Ako vzniká osteoporóza?
Ľudské kosti tvorí živé tkanivo, ktoré sa nepretržite odbúrava a nahrádza novým. Približne vo veku 30 rokov odbúravanie tkaniva začína prevládať nad jeho novotvorbou – kosti strácajú svoju hustotu, dochádza k oslabovaniu kostnej štruktúry. Ak úbytok kostnej hmoty prekročí prirodzenú mieru, kosti sú čoraz krehkejšie, až dochádza k častým zlomeninám.
Rizikové osoby – nájdete sa v zozname?
- Máte vek nad 65 rokov?
- Ste žena v menopauze?
- Patríte k pravidelným konzumentom alkoholu?
- Vaše BMI má hodnotu nižšiu ako 19?
- Fajčíte?
- Vyskytujú sa vo vašej rodine opakované zlomeniny?
Toto sú faktory, pri ktorých by ste sa mali mať na pozore. Ak sa navyše pridruží bolesť chrbta, spozorujete zníženie výšky o viac ako 3 centimetre, liečite sa kortikoidmi, máte nedostatok pohybu, alebo ste prekonali zlomeninu, ktorá vznikla po nenápadnej udalosti (napríklad po páde na koberec), bezodkladne navštívte odborníka. Je totiž viac než pravdepodobné, že osteoporóza bude diagnostikovaná aj vám.
Diagnostika má svoje postupy
Diagnostikovanie osteoporózy prebieha v niekoľkých základných krokoch. Na úvod sa ošetrujúci lekár zaoberá lekárskou a rodinnou históriou. Nasleduje klinické vyšetrenie na zistenie nadmerného zahnutia hrudnej chrbtice (smerom dopredu – hyperkyfóza) či zmeny telesnej výšky. Samozrejmosťou je laboratórne vyšetrenie krvného obrazu, vyšetrenie kostného metabolizmu, vyšetrenie pečene, obličiek a minerálov v sére, vylučovanie kalcia, či kortizolu v moči.
Na záver lekár pristúpi k denzitometrickému vyšetreniu – meraniu obsahu kostného minerálu. Pre finálne diagnostikovanie osteoporózy je toto vyšetrenie kľúčové. Osteodenzitometer zröntgenuje bedrovú časť chrbtice a hornú časť stehnovej kosti. Základom je posudzovanie hustoty kosti, a to podľa stupňa oslabenia RTG žiarenia po prechode kosťou.
Stupeň oslabenia porovnáva výsledok s údajmi zdravých osôb mladého veku (pomocou tzv. T-skóre) a osôb v rovnakom veku, ako je vyšetrovaný pacient (pomocou Z-skóre). Rozdiel medzi skupinami sa vyjadruje veľkosťou smerodajnej odchýlky.
Štyri stupne osteoporózy (podľa T-skóre):
- Norma: T-skóre > -1.
- Osteopénia: T-skóre > -2,5.
- Osteoporóza: T-skóre < -2,5.
- Manifestná osteoporóza: T-skóre < -2,5 + aspoň jedna zlomenina.
Prevencia zlomenín a zdravý životný štýl
Cieľom liečby osteoporózy je hlavne prevencia zlomenín. Ak už pacient osteoporotickú zlomeninu má, primárnou snahou je zabránenie ďalšej zlomenine. K základnej prevencii patria aj 3 osvedčené zbrane – kvalitná strava (vrátane vitamínových doplnkov), slnečné lúče a šport.
Strava a vápnik
Ak je reč o zdravej strave, ktorá posilní vaše kosti, máme na mysli hlavne potraviny s dostatočným obsahom vápnika. Minimálne odporúčané množstvo vápnika, ktoré by ste mali denne prijať, je 1000 až 1200 miligramov.
Toto množstvo je obsiahnuté napríklad v litri mlieka alebo 100 gramoch tvrdého syra (tavené syry sú menej vhodným zdrojom vápnika). Vysoký podiel vápnika nájdeme tiež v/vo:
- vlašských orechoch a lieskovcoch,
- jogurtoch,
- strukovinách,
- brokolici,
- špenáte,
- maku,
- cvikle.
Nejedzte veľa potravín, ktoré obsahujú fosforečnany (napríklad údené mäso, údené syry), menej soľte a nepite kolové nápoje. Práve tie blokujú vstrebávanie vápnika, takže k vašim kostiam sa potrebná dávka minerálov nedostane.
Pokiaľ trpíte neznášanlivosťou mlieka, prípadne máte k niektorej potravine s vysokým obsahom kalcia averziu, zadovážte si vitamínové doplnky. Dávku kalcia si však v žiadnom prípade svojvoľne nenavyšujte, v opačnom prípade si koledujete o ďalšie zdravotné peripetie – napríklad o obličkové kamene.
Pohyb a cvičenie
Športom nemyslíme nutne každodennú drinu v posilňovni, avšak pre zdravé kosti je pohyb dôležitý, pretože kostra potrebuje záťaž, aby si zachovala pevnosť. Pokúste sa hýbať aspoň 30 minút denne, ráta sa aj svižná prechádzka po nenáročnom teréne.
Chôdza patrí do kategórie pohybových aktivít, ktoré pri správnom držaní tela a vhodnom povrchu nepoškodzujú kĺby, svalstvo ani skelet. Počas vykonávania športových aktivít dbajte na pravidelné dýchanie. Cvičiť treba nalačno, alebo aspoň 2 hodiny po jedle. Po ukončení cvičenia jedzte najskôr po pol hodine.
K ďalším pohybovým aktivitám, ktoré odborníci pri osteoporóze odporúčajú, patrí plávanie – zlepšuje držanie tela, posilňuje chrbtové, brušné svalstvo, aj svaly končatín, alebo práca v záhradke – za predpokladu, že sa vyhnete pridlhému státiu a dvíhaniu ťažkých bremien v predklone.
Slnko a vitamín D
Letné dni vám na ceste za zdravými kosťami prídu vhod. Slnečné lúče dodávajú organizmu potrebný vitamín D, ktorý podporuje aj vstrebávanie vápnika. Postačí už 15 minút na slnku s krátkymi rukávmi či nohavicami počas obyčajnej prechádzky. Pokiaľ z určitých dôvodov pobyt na slnku príliš „nemusíte“, vitamín D nájdete aj v rybách, vo vajíčkach alebo v masle.
Pozor na drastické diéty!
Zbaviť sa prirýchlo prebytočných kilogramov, no o chvíľku ich nabrať späť aj s „bonusom“, môže rovnako ovplyvniť hustotu kostí. Vedci sa domnievajú, že strata na hmotnosti vedie k poklesu hladiny estrogénu a progesterónu. Tieto hormóny pomáhajú v zachovaní hustoty kostí. Naopak, každý zbytočný úbytok na váhe kráča ruka v ruke so zvýšeným kortizolom – hormónom, ktorého zvýšená hladina kostné tkanivo odbúrava.
Vedeli ste, že…
- Osteoporóza postihuje častejšie ženy ako mužov? Podľa odhadov ňou trpí až 200 miliónov žien po celom svete.
- Riziko osteoporózy je 4x vyššie u žien preto, že ženy majú menej kostnej hmoty?
- Ženy v menopauze strácajú kostnú hmotu 2 až 3x rýchlejšie, než pred menopauzou?
- K najzávažnejším osteoporotickým zlomeninám patrí fraktúra bedrovej kosti? Na následky tejto zlomeniny zomiera (do jedného roka) 20 – 30 % pacientov a 30 – 40 % pacientov je trvalo odkázaných na pomoc iných.
- Osteoporóza býva neraz dôsledkom iných chorôb, hlavne endokrinologických (poruchy štítnej žľazy, nadobličiek a i.), nefrologických (poruchy funkcie obličiek), gastroenterologických (ochorenia žalúdka, čriev, pečene, žlčníka), chronických zápalových, ale aj stavov po transplantáciách?
- Na priebeh osteoporózy má vplyv aj užívanie niektorých druhov liekov? Za všetky spomeňme glukokortikoidy – silné protizápalové lieky (pri reumatických ochoreniach), antiepileptiká a antidepresíva SSRI?
- Na kostný metabolizmus negatívne vplývajú aj vybrané druhy medikamentov, ktoré sa predpisujú pri onkologických ochoreniach?