Bezpečné opaľovanie má svoje pravidlá. Poznáte ich?
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Pred nadmerným pôsobením slnečných lúčov by sa mali mať na pozore všetci. V prípade tehotných žien a malých detí to platí dvojnásobne.
Osvojte si s nami zásady bezpečného pobytu na slnku. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel predídete mnohých zdravotným ťažkostiam.
Vitamín D – slnečný vitamín
Pobyt na slnku, to nie sú iba hrejivé slnečné lúče, psychická pohoda a prijímanie zdraviu prospešného vitamínu D. Opaľovanie so sebou prináša aj isté riziká, ktorým sa, žiaľ, nedokážeme celkom ubrániť.
Za všetky hrozby, ktorým náš organizmus pri opaľovaní čelí, spomeňme predčasné starnutie pokožky, hyperpigmentáciu, dehydratáciu organizmu či rakovinu kože. O názor odborníka by sa mali zaujímať najmä ľudia, ktorí užívajú niektoré druhy liekov, keďže ich účinok môže ovplyvniť práve intenzívne slnečné žiarenie.
Kvalitný krém je základ
Pri výbere kozmetiky, ktorú budete používať počas pobytu na slnku, zohráva kľúčovú úlohu údaj SPF (Sun Protection Factor). Ide o výšku slnečného ochranného faktora. SPF faktor vyjadruje, na ako dlho môžeme vystaviť pokožku priamemu slnku, ak si na ňu nanesieme takýto ochranný prostriedok, a to bez rizika začervenania.
Ak použijeme napríklad opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 15 a vieme, že naša pleť vydrží na slnku bez ochrany a sčervenania 10 minút, faktor SPF 15 predĺži dobu pobytu na slnku na 150 minút.
UVA verzus UVB
Za bronzové sfarbenie ľudskej pokožky je zodpovedné ultrafialové (UV) žiarenie. I keď ho voľným okom nevidíme, je prirodzenou súčasťou slnečných lúčov.
Na zemský povrch dopadajú dva typy lúčov – UVA a UVB. Za stmavnutie i spálenie pokožky „môže“ UVB žiarenie. To preniká do povrchových vrstiev kože. UVA žiarenie je menej agresívne, avšak preniká do pokožky hlbšie a spôsobuje jej starnutie.
Aký som fototyp?
Opálenie pokožky zabezpečuje pigment melanín, ktorý ju zároveň chráni pred ultrafialovým žiarením. Základom pre bezpečné opaľovanie je poznanie fototypu svojej pokožky. Podľa neho volíme nielen adekvátnu ochranu pred slnkom, ale tiež celkovú starostlivosť o pokožku.
- Fototyp 1: svetlá pokožka, blond alebo ryšavé vlasy, pehy. Po opaľovaní je vaša pokožka skôr červená a nepríjemne páli. Buď sa opaľovaniu vyhýbajte úplne, alebo si zadovážte kozmetické produkty s vysokým ochranným faktorom.
- Fototyp 2: svetlá pokožka, blond alebo svetlohnedé vlasy. Platí to isté, čo v predchádzajúcom prípade, i keď títo ľudia nebývajú až takí náchylní na spálenie.
- Fototyp 3: svetlohnedá pokožka, tmavšie vlasy – v prípade bezpečného opaľovanie iba minimálne, alebo žiadne problémy so slnečnými lúčmi.
Vitamín D – nielen pre krásu
O vitamíne D a jeho účinkoch na ľudský organizmus sa hovorí najčastejšie v súvislosti s letom. Tým najlepším zdrojom vitamínu D je totiž slnečné žiarenie. Pre ľudský organizmus je dôležitý predovšetkým vitamín D3, známy tiež ako cholekalciferol. Ten vzniká pôsobením slnečného žiarenia priamo v pokožke. Ďalšími zdrojmi vitamínu D sú potraviny živočíšneho pôvodu.
Dostatočný prísun slnečného vitamínu je nevyhnutný pre:
- vstrebateľnosť a využiteľnosť vápnika a fosforu,
- dobre fungujúci imunitný systém,
- psychiku a celkový pocit pohody.
Opaľovanie v tehotenstve
Počas tehotenstva koluje v tele budúcej mamičky väčšie množstvo krvi, čo zabezpečuje výživu aj pre jej nenarodené dieťa. Prirodzená telesná teplota je preto vyššia, takže organizmus býva náchylnejší na prehriatie a pokožka na spálenie.
V tehotenstve sa nezaobídete bez kvalitných prípravkov na opaľovanie. Nebojte sa ich – krémy, opaľovacie oleje i mlieka sú testované a bezpečné aj pre ženy v radostnom očakávaní.
Ďalším rizikom pri opaľovaní v tehotenstve je úbytok kyseliny listovej, na ktorej zvýšený príjem by budúce mamičky obzvlášť dbať. Táto látka totiž minimalizuje vznik niektorých vývojových vád plodu v prvých týždňoch tehotenstva.
Pri opaľovaní dodržiavajte tieto pravidlá
Používanie ochranných produktov znižuje riziko vzniku rakovinových nádorov, no zásady bezpečného opaľovania nestoja iba na kvalitnej kozmetike. Držte sa overených rád, takto sa vyhnete spálenej pokožke a vážnejším zdravotným komplikáciám.
- Deti do 1 roka nepatria na priame slnko. Ich pokožka je tenšia než u dospelých, obsahuje menej pigmentu, a proti pôsobeniu slnečných lúčov je prakticky bezbranná.
- Kvalitné prípravky pre citlivú detskú pokožku by mali byť hypoalergénne a neupchávať póry. Pre malé deti vyberajte ochranný faktor v rozmedzí 30 a 50. Krémy sú účinnejšie ako ľahké opaľovacie mlieka, pretože lepšie držia UV filter.
- Nevystavujte sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11. – 15. hodinou.
- Používajte dostatočné množstvo ochranného prípravku na opaľovanie.
- Prípravok aplikujte na pokožku aspoň 20 minút pred opaľovaním.
- Počas pobytu na slnku opakujte nanášanie, a to hlavne po kúpaní, utretí uterákom, nadmernom potení a pod.
- Používajte správnu hodnotu SPF (v závislosti od kožného fototypu).
- Na spôsobe, akým krém votriete do pokožky, záleží. Najprv vytvorte hustú vrstvu, ktorú potom rozotrite do všetkých smerov.
- Ľudia, ktorí sú náchylní na spálenie pokožky, by sa mali chrániť aj vhodným odevom a v poludňajších hodinách zdržiavať v tieni.
- Na pozore sa majte aj vtedy, keď je pod mrakom, pri vetre, ale aj plávaní. Až 40 % UV žiarenia prechádza do hĺbky 50 cm pod hladinu čistej vody.
- Pri slnení nepoužívajte parfumy a esenciálne oleje – mohli by spôsobiť alergickú reakciu.
- Po opaľovaní nezabudnite použiť vhodné prípravky na upokojenie a hydratáciu pleti.
Prvá pomoc pri spálenej pokožke
Spálenie pokožky je jedna vec, samotná alergia na slnko druhá. Alergia na slnečné žiarenie sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, no najviac postihuje ženy vo veku 20 – 40 rokov. Tieto kožné reakcie vznikajú v dôsledku pôsobenia voľných radikálov.
Už naše staré mamy nedali dopustiť na pár osvedčených trikov, ktoré vám môžu uľaviť od spálenej pokožky a pálivej bolesti.
- Mierne spálenie pokožky ošetrite prípravkami po opaľovaní a prostriedkami, ktoré pokožke dodajú vlhkosť. Samozrejmosťou je dostatočný pitný režim.
- Vyhýbajte sa priamemu slnku ďalších 5 – 7 dní.
- Pokožku potrite bielym jogurtom alebo tvarohom – dokážu eliminovať horúci pocit na pokožke.
- Na spálenú pokožku na tvári priložte kolieska uhorky a nechajte niekoľko minút pôsobiť.
- Uvarte si zelený čaj, nechajte ho chvíľu vylúhovať, a potom si ním potrite pokožku. Čaj zmierni bolesť, navyše má regeneračné účinky.
- Rovnakú službu vám urobí aj kamilkový či rakytníkový čaj.
- Užívajte vitamíny C a E, ktoré chránia pokožku pred rakovinou.
- Pľuzgieriky natierajte antibakteriálnou masťou, ktorá zabraňuje infekcii.
- Pri ťažkých formách spálenia bezodkladne vyhľadajte lekára.
Veľa pite, ochladzujte sa, nasaďte si okuliare
- Nezabúdajte, že nielen počas opaľovania, ale aj vtedy, keď ste dlhšie na slnku, by ste mali dbať na dostatočnú hydratáciu a ochladzovanie celého tela.
- Neodporúča sa pitie ľadových nápojov, oveľa väčšiu službu vám urobí uterák, namočený do studenej vody. Ním si potrite ramená, krk a temeno hlavy.
- Samozrejmosťou by mali byť ochranné okuliare, ktoré neprepúšťajú UV lúče.