Morské riasy: Zelenina, ktorú si zamilujete
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Morské riasy sú hlavnou zložkou potravy u mnohých živočíchov. Aj väčšie morské ryby, o ktorých by ste to nepovedali, sa živia práve nimi.
Pre nás je zaujímavé, že morské riasy tvoria už tisíce rokov neodmysliteľnú súčasť stravovania a medicíny v Číne, Kórei či Japonsku. Obľuba týchto „nemäsových“ plodov mora pomaly rastie aj v našich končinách.
Čo sú morské riasy?
Morskými riasami nazývame rôzne druhy rias a rastlín. Nájdeme ich nielen v mori, ale aj v jazerách a sladkovodných riekach. Tu však treba zdôrazniť, že kým riasy v moriach sú spravidla jedlé, riasy v sladkovodných riekach bývajú pre človeka zväčša jedovaté.
Jedlé morské riasy sa líšia nielen veľkosťou, ale i farbou. Podaktoré druhy dosahujú úctyhodnú dĺžku – až 65 metrov. My sa budeme venovať tým, ktoré majú pre naše zdravie zásadný význam.
Čo obsahujú morské riasy?
Morské riasy sú bohaté na rôzne minerály a stopové prvky. Za všetky spomeňme vápnik, horčík, zinok, železo a rôzne vitamíny (A, B, B17, C, E,..).
Morské riasy obsahujú až 15x viac minerálnych látok v porovnaní so zeleninou. Aj preto im ľudia zvyknú hovoriť „morská zelenina“. Je to kvalitný, najľahšie využiteľný zdroj ľahko stráviteľných bielkovín, vlákniny a uhľohydrátov.
Liek na nefunkčnú štítnu žľazu?
Hádam najcennejším prvkom, ktorý v morských riasach nájdeme, je jód. Jeho dostatočný príjem vplýva na správne fungovanie štítnej žľazy. Tá zohráva v organizme človeka nezastupiteľnú.
Nedostatok jódu vyvoláva hypotyreózu – zníženú funkciu štítnej žľazy. Medzi jej hlavné príznaky patrí suchá koža, únava, apatia, brnenie rúk a nôh, poruchy pamäti (zábudlivosť), depresie a priberanie.
Denná odporúčaná dávka jódu pre dospelého človeka predstavuje zhruba 150 mikrogramov. Takéto množstvo jódu bez problémov pokryjete, ak si menšiu porciu morských rias doprajete aspoň 5x týždenne.
Zdravotné prínosy morských rias
- Sú dobrým zdrojom živín, ktoré nás ochránia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.
- Pravidelna konzumácia morských rias podporuje chudnutie. Morské riasy odbúravajú prebytočný tuk, znižujú pocit hladu a bránia nadmernému ukladaniu tukov. Navyše, obsahujú iba minimum kalórií a veľa vlákniny, ktorá zlepšuje trávenie a zabraňuje zápche.
- Morské riasy majú antioxidačné, antialergénne a protektívne účinky.
- Morské riasy chránia pred metabolickým syndrómom, poškodením kože, rednutím kostí a reumatoidnou artritídou.
- Eliminujú vplyv rádioaktívnych a chemických látok na organizmus.
- Vo vybraných prípadoch sa osvedčili ako liek na mužskú aj ženskú neplodnosť.
Morské riasy v kozmetických produktoch
Veľmi časté je použitie morských rias v kozmetickom priemysle. Celkovo harmonizujú a upokojujú podráždenú pleť. Pomleté morské riasy sa používajú ako pleťová maska – prispievajú k hydratácii pokožky. Pleť je vďaka nim hladká, jemná a pružná. Kozmetika s morskými riasami sa používa aj pri zväčšených póroch a nadmerných vráskach.
Morské riasy v kuchyni
- Z morských rias si uvaríte chutnú polievku, alebo aj čaj.
- Použite ich ako prímes do netradičných omáčok.
- Varíte strukoviny? Pridajte k nim do vriacej vody morské riasy. Strukoviny budú ľahšie stráviteľné a eliminujete plynatosť.
- Niektoré sušené riasy sú skvelým korením – do ryže, cestovín, kuskusu i bulguru.
- Nori plátky morskej riasy sa využívajú pri balení sushi.
- Využite morské riasy ako ozdobu na tanieri – vynímajú sa dobre.
Sušené riasy mávajú väčšiu koncentráciu živín než čerstvé. Jedna polievková lyžica (cca 8 gramov) obsahuje totožné množstvo ako 100 gramov čerstvých rias. Vďaka špecifickej chuti dokážu ozvláštniť každé jedlo. Hoci platí – radšej často, ale menej.
Najčastejšie druhy rias v kocke
Na svete existujú rôzne druhy jedlých morských rias, ktoré ponúkajú široké možnosti využitia v gastronómii. Tieto patria k tým najznámejším a najobľúbenejším. Aké jedlá z nich pripravíte?
- Nori: červená riasa, bežne predávaná v sušenom stave. Používa sa na výrobu sushi.
- Morský šalát: druh zelenej riasy Nori. Vzhľadom pripomína šalátové listy. Morský šalát sa zvykne konzumovať surový, alebo sa pridáva do polievok.
- Kelp: hnedá riasa. Dostať ju kúpiť najmä v sušenom stave. Stala sa jednou z bezlepkových alternatív k rezancom.
- Kombu: riasy s výraznou chuťou. Najčastejšie sa používajú ako prísada do polievok, alebo sa nakladajú (ako zaváranina).
- Wakame: hnedá riasa. Najčastejšie sa používa na prípravu čerstvého šalátu z morských rias. Osvedčila sa tiež ako prísada do polievok.
- Dulse: červená riasa mäkšej konzistencie. V gastronómii sa využíva na dochutenie pokrmov, alebo sa v sušenom stave jedáva samostatne.
- Chlorella: zelená riasa. Kúpite ju najmä ako potravinový doplnok (v práškovej forme).
- Agar a karagenan: látky, ktoré sa získavajú z rias. Keďže majú želatínovú konzistenciu, slúžia ako zahusťovadlá a prísady do potravín.
Spirulina – bohatý zdroj chlorofylu
Ak patríte k zástancom zdravého životného štýlu, určite ste už počuli o spiruline. Spirulina je modrozelená riasa, známa svojou náročnosťou na čistotu prostredia, v ktorom žije.
Spirulina obsahuje prirodzené, ľahko spracovateľné bielkoviny. Ide o najbohatší zdroj prírodného farbiva – chlorofylu. V spiruline je veľa železa, vápnika, zinku, draslíka i horčíka.
Morské riasy sú bezpečné, ale…
Pre väčšinu ľudí býva konzumácia čerstvých morských rias úplne bezpečná. Aj to z nich robí zdravú a hodnotnú potravinu, ktorej sa nemusíte obávať. Pokiaľ vás trápia obličky, alebo beriete lieky na riedenie krvi, o ich používaní sa radšej poraďte s lekárom.
Isté odrody morských rias môžu vykazovať vysokú koncentráciu ťažkých kovov, čo záleží od miesta, kde boli zbierané. Niektoré zdravotnícke organizácie stanovujú maximálne prípustné limity obsahu chemických látok a ťažkých kovov v čerstvých morských riasach.