Každodenný beh: Aké sú výhody a riziká?
Zdravý pohyb: pravidelný beh
Iba pár minút behu každý deň, môže prospieť vášmu zdraviu a dokonca aj predĺžiť život. Potrebujete však behať každý deň v týždni, aby ste z toho mali úžitok?
Ako často behať?
Pravidelný beh je kľúčový, ak chcete objaviť jeho benefity. Štúdie ukazujú, že beh iba 5 až 10 minút každý deň miernym tempom môže pomôcť znížiť riziko úmrtia na infarkty, mozgové príhody a iné bežné choroby. Tieto benefity dosiahnete, ak sa venujete behu 4 hodiny týždenne, preto nie je nutné behať každý deň dlhé hodiny. Stačí niekoľko minút denne, prípadne dlhší beh niekoľkokrát týždenne. Beh je cvičenie s veľkým nárazom a pretrénovanie môže viesť k zraneniam, napríklad k stresovým zlomeninám.
Koľko dní je bezpečné prebehnúť každý týždeň, závisí od vašich cieľov a úrovne fyzickej zdatnosti. Naplánovanie dní odpočinku by malo byť súčasťou vášho bežeckého plánu.
Aké sú výhody každodenného behu?
Beh každý deň má dokázateľný prínos pre zdravie. Iba 5 až 10 minút behu miernym tempom vám môže priniesť:
- nižšie riziko úmrtia na srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu,
- nižšie riziko kardiovaskulárnych chorôb,
- nižšie riziko vzniku rakoviny,
- nižšie riziko vzniku neurologických chorôb, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba,
- lepšiu kondíciu,
- silnejšiu imunitu,
- nižšiu dýchavičnosť pri záťaži,
- zlepšenie spánku,
- zlepšenie nálady.
Môže beh predĺžiť život?
Súvis dlhovekosti a behu zatiaľ dokázaný nebol, avšak vyššie spomínané benefity dokazujú priaznivý vplyv na zdravie a zníženie rizika úmrtnosti na rôzne ochorenia. Ak si chcete užívať dlhovekosť, istá skupina holandských vedcov odporúča beh 2,5 hodiny týždenne alebo 30 minút päť dní v týždni. V každom prípade, vyskúšajte. Aj keď vám dlhovekosť nevieme zaručiť, zdravotné benefity behu si nebudete vedieť vynachváliť.
Je bezpečné behať každý deň?
Beh každý deň môže zvýšiť riziko zranenia. Stresové zranenia sú výsledkom príliš veľkej fyzickej aktivity a nedostatku odpočinku. Zranenia môžu byť aj dôsledkom chýb techniky, ako napríklad beh so zlou formou alebo preťaženie určitých svalov.
Ak sa chcete vyhnúť zraneniu:
- Uistite sa, že máte vhodnú bežeckú obuv.
- Začnite behať na krátke vzdialenosti a postupne zvyšujte počet kilometrov, ktoré zabehnete.
- Striedajte bežecké dni s inou aktivitou a oddychom.
- Pred behom sa zahrejte krátkou rozcvičkou.
- Po behu si doprajte strečing.
- Ak budete mať úraz z behania, prestaňte trénovať a vyhľadajte svojho lekára, ktorý vám pomôže s rehabilitáciou.
Beh iba pár minút každý deň môže prospieť vášmu zdraviu. Potrebujete však behať každý deň v týždni, aby ste dosiahli maximálny úžitok? Nie. Aj profesionálni športovci si dávajú dni oddychu a striedajú beh s aktivitou s nižším dopadom na kĺby, ako je plávanie a jazda na bicykli, aby sa ich telo zregenerovalo. Ak chcete urýchliť regeneráciu tela, odporúčame pravidelne užívať magnézium.