Joga nie je cvičenie, ale životný štýl
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Pre niekoho je joga cvičenie, pre iného životný štýl, filozofia a príležitosť, ako nájsť seba samého. Joga znamená spojenie. S čímkoľvek – s vlastným JA, so svetom naokolo, s Bohom.
Kde a kedy vznikla joga
Prvé zmienky o joge pochádzajú približne z 9. storočia pred naším letopočtom. Na území dnešnej Indie ju praktizovali kňazi a svätci. Jogu „priviezli“ do Európy Angličania a Francúzi, ktorí Indiu kolonizovali. Odvtedy popularita jogy stále rastie.
Prečo je joga taká zaujímavá
Ľudia ju vyhľadávajú kvôli celkovej regenerácii organizmu. Pozitíva jogy si však naplno vychutnáte iba za predpokladu, že budete cvičiť pravidelne a s chuťou.
Jednotlivé cvičenia zlepšujú ohybnosť a spevňujú celé telo. Vďaka nim dosiahnete životnú rovnováhu, dokážete zmeniť celkový prístup k životu a naučíte sa relaxovať. A ešte oveľa viac.
Účinky jogy v kocke:
- zmierňuje bolesti chrbtice,
- eliminuje stres a úzkostné stavy,
- zvyšuje fyzickú silu a zdatnosť,
- posilňuje brušné svalstvo a stred tela,
- uvoľňuje svalové vypätie,
- zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc.
- zlepšuje činnosť mozgu,
- normalizuje trávenie a vylučovanie,
- zabezpečuje emocionálnu očistu.
Ako začať?
Pokiaľ s jogou iba začínate, odporúčame vám, aby ste sa prihlásili na kurz pre začiatočníkov pod vedením skúseného lektora. Lektor dohliadne na to, aby ste jogové zostavy vykonávali správne a neublížili si.
K najväčším pozitívam jogy patrí, že cvičenie vás takmer nič nestojí a nepozná vekové obmedzenie. Jogu zvládnu aj deti, samozrejme, v obmedzenom rozsahu. Pravidelné cvičenie prispieva k ich pokoju, vyrovnanosti a rozvoju kreativity.
Joga je vhodná aj pre seniorov. Veď starších ľudí často trápia stuhnuté kĺby, nedostatočné prekrvenie orgánov či kôrnatenie ciev. Výsledky cvičenia jemnejších jogových cvikov spozorujú a pocítia takmer okamžite.
Nie karimatka, ale jogamatka
Jedna rada platí rovnako pre začiatočníkov aj pokročilých – kúpte si vlastnú jogamatku. Okrem hygienických dôvodov stoja za zmienku i tie praktické a bezpečnostné.
Začiatočníci väčšinou prichádzajú na prvú hodinu jogy s karimatkami na stanovačku alebo pláž. Tie sú nevhodné, šmykľavé a hrozí vám poranenie. Jogamatky sú špeciálne upravované a nešmykľavé, majú pamäťovú penu a dobre sajú pot.
Druhy jogy
Existuje niekoľko typov jogy, ktoré sa líšia v drobnostiach, avšak tie sú dosť zásadné. Predstavme si aspoň niektoré z nich.
Hatha joga
Joga mierneho tempa. Prevládajú dýchacie cvičenia, meditácie a „naťahovacie“ cviky. Pokiaľ s jogou iba začínate, hatha joga je pre vás ako stvorená. Získajte dobré základy, inak na pokroky v cvičení zabudnite.
Ashtanga vinyasa joga
Moderná verzia pôvodnej indickej jogy. Cvičenie pozostáva z jogových pozícií v presne určenom poradí. Tempo tejto jogy vyššie (v porovnaní s hatha jogou).
Power joga
Vystihujú ju prívlastky, ako dynamická, aktívna a kreatívna. Aj power joga kladie dôraz na dýchanie a meditáciu, no zároveň je náročná na kondíciu a flexibilitu. Cvičenie podporuje redukciu váhy a vyrysovanie svalstva. Jednotlivé jogové zostavy sa striedajú a posilňujú celé telo.
Bikram (horúca) joga
Do jogovej praxe zapája teplo. Bikram jogu tvorí 26 pozícií a 2 dychové cvičenia, ktoré sa každú hodinu opakujú. Miestnosť býva vyhriata na 38 – 42 stupňov, čo je vhodné iba pre ľudí so 100 % zdravím. Cieľom cvičenia je detoxikácia tela a natiahnutie svalstva do hĺbky.
Hormonálna joga
Tento typ jogy vyvinula brazílska doktorka Dinah Rodrigues. Pomáha ženám, ktoré trápi bolestivá a nepravidelná menštruácia, predmenštruačný syndróm, menopauza, dokonca vraj rieši neplodnosť.
Gravid joga
Odporúča sa tehotným ženám od 13. týždňa tehotenstva. Znižuje výskyt a intenzitu ranných nevoľností, zlepšuje dýchanie a posilňuje svalstvo panvového dna. Zlepšuje celkový priebeh tehotenstva a uľahčuje samotný pôrod.
Jogalates
Kombinuje prvky jogy a pilates. Jogalates vymyslel americký tréner Jonathan Urla v roku 1997. Cvičenia sú zamerané na posilnenie stredu tela, brucha a chrbtice. Počas cvičenia sa relaxuje a medituje.
Lietajúca joga
Dôležitou súčasťou tohto druhu jogy je šatka hamaka. Jej nosnosť je až 300 kilogramov. Býva pripevnená k stropu. Jednotlivé cviky sú šetrné ku kĺbom, posilňujú hlavne krčnú chrbticu a chrbát.
Joga verzus chudnutie
Hoci by redukcia váhy nemala byť hlavným motívom cvičenia, efekt na formovanie tela to bezpochyby má. Joga vplýva na tráviace procesy v tele, zvyšuje krvný obeh, zlepšuje metabolizmus, spevňuje postavu a posilňuje stred tela, čo je pri chudnutí obzvlášť dôležité.
Jogou si detoxikujete organizmus zdravou cestou. To je určite lepší spôsob, ako „vyháňať“ toxíny pomocou chemicky vyrábaných liekov či prípravkov.
Joga a strava
V jedálničku ľudí, ktorí inklinujú k joge, prevažujú potraviny rastlinného pôvodu. Jedlo, ktoré sa k joge ako životnému štýlu hodí, by malo byť ľahké, čisté a vyvážené.
Tieto vlastnosti majú najmä obilniny: ryža, jačmeň, proso, kukurica, quinoa, pšenica. Podstatnú súčasť stravy by mali tvoriť nerafinované cukry (napr. celozrnné pečivo) a nenasýtené tuky (rastlinné oleje).
Ďalšie zložky „jogínskej“ stravy:
- strukoviny,
- orechy,
- rôzne výhonky,
- dostatok zeleniny a ovocia.
10 dobrých tipov
- Jedlo by malo byť tepelne upravené aspoň na 60 %. Po tepelnej úprave jedlo viac neohrievajte, pretože ho ochudobňujete o cenné živiny.
- Na tepelnú úpravu pokrmov používajte oleje, ktoré sú na to určené, prípadne rozpustené maslo ghee. To je známe svojím vysokým obsahom bielkovín a ľahkou stráviteľnosťou. Premazáva kĺby, priaznivo vplýva na činnosť pečene, zlepšuje funkciu mozgu i pamäti.
- Deň začnite vlažnou vodou s citrónovou šťavou a troškou medu. Nápoj prečistí, zahreje a odľahčí váš žalúdok.
- Raňajky si dožičte teplé. Ajurvéda hovorí, že tráviaci oheň v tele je najvýkonnejší popoludní. Aj preto konzumujte najsýtejšie jedlo dňa v tomto čase. Večer tráviaci oheň postupne zhasína, preto jedzte už len ľahké jedlá.
- Pred kravským mliekom, ktoré je ťažšie na strávenie, dajte prednosť ryžovému, mandľovému, koziemu alebo sójovému mlieku.
- Pri konzumácii jedál dodržiavajte pravidelnosť, jedzte ideálne 3x denne.
- Jeden deň v týždni si naordinujte ryžovú očistu.
- Uprednostňujte jednoduché potraviny, netrvanlivé, bez zbytočných prísad.
- Pite bylinné čaje, čistú vodu a zeleninové vývary.
- Pre lepšie trávenie vyskúšajte starú jogovú tradíciu: po jedle si ľahnite na ľavý bok. Žalúdočné tráviace šťavy sa tak dostanú až na vrch žalúdka.
Mentálna joga – keď nie sme úplne zdraví
Existujú zdravotné obmedzenia, keď joga nie je najlepšia voľba. Pokiaľ máte vysoký krvný tlak alebo skoliózu, množstvo jogových techník zrejme nezvládnete. Ak ste po úraze, o vhodnosti cvikov sa poraďte s ošetrujúcim lekárom.
Po vážnejších úrazoch, neraz s fatálnymi následkami, odborníci odporúčajú tzv. mentálnu jogu. To znamená, že si v mysli predstavujete sled cvičení, ktoré by ste vykonávali v zdravom stave. Týmto spôsobom (údajne) nabudíte organizmus a urýchlite proces liečby.
Nezabúdajte, že hoci joga má pozitívny vplyv na zdravie človeka, v prípade zdravotných ťažkostí nenahrádza medicínske ošetrenie kvalifikovaným odborníkom!