Beh a naše zdravie
Beh patrí medzi činnosti, ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus. Musíte však vedieť, ako správne behať. Priveľa behu môže škodiť. Máme na mysli intenzívny beh bez prípravy, ktorý zaťažuje kĺby. Na druhú stranu, nie je žiaden dôvod na to, prečo by ste nemohli z behu vyťažiť to pozitívne. Samozrejme, treba na to ísť postupne.
Beh je pre život naozaj potrebný
Jednak ide o pohybovú aktivitu, ktorá pôsobí rovnomerne na celé telo a jeho kostru. Zároveň má pozitívne účinky na kardiovaskulárny systém, psychiku, metabolizmus, dýchací systém a je dokonca prospešný aj v tehotenstve.
Pravidelné behanie, ktoré je sprevádzané aj zdravým životným štýlom a dodržiavaním zásad dostatočného pitného režimu a správneho stravovania má za následok viacero pozitívnych efektov:
- počas behu sa v tele odbúravajú stresové hormóny, najmä adrenalín a kortizol, čo zlepšuje duševnú pohodu a mentálne zdravie
- pravidelným behaním môžete zlepšiť prácu srdca, zväčšiť jeho objem a dlhodobo znížiť tak tep počas pokoja ako aj krvný tlak
- spolu so zlepšením práce srdca dochádza aj k zvýšeniu elasticity ciev, zvýšeniu počtu červených krviniek a je to výborná prevencia zrážania krvi
- svaly a kosti sa spevňujú, posilňujú a zlepšuje sa ich výkonnosť aj schopnosť regenerácie do budúcnosti
- z hľadiska pľúc dochádza u pravidelných bežcov k zlepšeniu ich práce a zvýšeniu ich kapacity zhruba o 5%, čo citeľne zlepšuje okysličovanie organizmu
Pre naše zdravie – behanie v zime aj v lete
Pravdou je, že behať sa dá počas celého roka. Na rozdiel od iných fyzických aktivít alebo športov je v tomto beh unikátny. Má však svoje špecifiká a tie závisia práve od ročného obdobia. Kým v lete treba dbať pozor napríklad na prehriatie organizmu, v zime na jeho podchladenie.
Počas leta treba napríklad aj oveľa viac dopĺňať tekutiny, ideálne čistú vodu alebo vodu obohatenú o minerály. Strata tekutín počas letného behu môže viesť totiž nielen k poklesu fyzickej aktivity a možností, ale v extrémnom prípade aj ku kolapsu. Lepšie je behať večer alebo skoro doobeda.
V prípade, že beháte v zime, treba dávať pozor viac na životosprávu a celkovo životný štýl. Pokiaľ nebudete mať dostatočnú kondíciu a zároveň silný imunitný systém, veľmi jednoducho sa môže stať, že si privodíte nejaké respiračné alebo infekčné ochorenie. Pozor v zime aj na dobré oblečenie a správnu obuv odolnú voči poveternostným podmienkam.
Nielen na chudnutie
Keďže beh skutočne spaľuje kalórie a je možné vidieť prvé výsledky najmä pri predošlej extrémnej nadváhe veľmi rýchlo, určite je možné využiť beh aj na chudnutie.
V prípade chudnutia treba behať pravidelne,minimálne 3 krát za týždeň a aspoň 45 minút. Prvých 20 až 30 minút telo spaľuje najprv cukry, až neskôr tuky.
Môžete striedať aj beh do kopca s behom na mieste, prípadne striedanie tempa behu. Dôležitá je aj celková životospráva.
Koľko môžete behom spáliť?
Tu sú orientačné porovnania:
- ak máte 60 kg a bežíte pomalšie, za hodinu behania spálite zhruba cez 600 kalórií
- v prípade, že budete bežať rýchlejšie, môže to byť zhruba cez 750 kalórií, pri hodinovom šprinte dokonca viac ako 1000 kalórií
- u ľudí s hmotnosťou 90 kg pomalší beh spáli za hodinu viac ako 900 kalórií
- v prípade šprintu je možné spáliť skoro 1600 kalórií, pri stredne rýchlom behu niečo cez 1100 kalórií
Najčastejšie chyby pri behaní
Ak chcete začať s behom alebo sa mu už určitý čas venujete, dajte si pozor na niekoľko vecí, ktoré neprospievajú vášmu zdraviu:
- vynechanie rozcvičky pred behom a voľného ukončenia behu
- podceňovanie dostatočného pitného režimu a prísunu potrebných minerálov do tela
- príliš rýchle behanie alebo príliš dlhé behanie hneď od úvodu
- nesprávne vybavenie, najmä nekvalitná obuv alebo behanie naboso
- žiaden plán alebo odborná konzultácia s lekárom alebo odborníkom na beh
- nesprávna technika behania, napríklad intenzívny beh do schodov namiesto vytrvalostného behu