Ako sa zohriať v zime? Vyskúšajte tieto jedlá a potraviny
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Po veľmi teplom lete si mnohí ťažko zvykajú na čoraz nižšie teploty. Nie každý má čas a peniaze na to, aby si v zime zaletel na tichomorské ostrovy, kde sa práve “deje” leto.
Ešteže existujú osvedčené tipy na zahriatie organizmu počas extrémne mrazivých dní.
V zime jedzte inak
Zimnému obdobiu treba prispôsobiť aj výber jedál. To je tá najmenšia zmena, ktorú môžete pre seba urobiť. Ak do jedálnička zaradíme tie správne potraviny, telo zaplavíme cennými látkami, čím sa lepšie prekrvia končatiny a zrýchli metabolizmus.
Letné potraviny v zime vynechajte
Zvykli ste si počas leta na studené zeleninové šaláty? Pri šalátoch pokojne ostaňte, veď sú zdravé, avšak ich zloženie obohaťte o chutné a výživné strukoviny. Výbornou voľbou je červená šošovica, hrach alebo cícer.
Minimálne 50 % zeleniny počas zimy tepelne upravujte. Akonáhle sa vonku ochladí, cherry paradajky, olivy, ryby či ľadový šalát nechajte radšej v obchode. V zimnom repertoári by nemali chýbať jedlá, ktoré zahrejú organizmus, čo zvyšuje obranyschopnosť tela pred vírusmi.
Nezabudnite hlavne na vitamínmi nabitú kyslú kapustu a teplé čaje, a aspoň 5x do týždňa si pripravte horúcu polievku. Zoznam „zahrievacích“ potravín je však oveľa dlhší.
Chilli papričky
Milovníkov štipľavých jedál určite potešíme. Chilli papričky obsahujú kapsaicín – rastlinný alkaloid, ktorý rýchlo naštartuje metabolizmus. Chilli stimuluje aj vylučovanie endorfínov a serotonínu, čiže hormónov šťastia.
Chilli papričky si naordinujte pri nádche, pretože uvoľňujú upchatý nos. Pozitívne vplývajú aj na tráviace procesy v tele, čím sa zbavíte nahromadených škodlivín.
Ďumbier (zázvor)
Ďumbier je výživná potravina, s obrovským zdravotným prínosom. Má antibakteriálne a protizápalové účinky, pomáha pri žalúdočných, cestovných aj tehotenských nevoľnostiach. Ďumbier lieči nádchu, zmierňuje bolesti v hrdle i príznaky chrípky.
Niektorí ľudia siahajú po ďumbieri aj z toho dôvodu, že dokáže znížiť hladinu cholesterolu, stimuluje krvný obeh a prispieva k redukcii váhy. Už chvíľku po vypití čaju z ďumbiera pocítite prúdenie tepla naprieč celým telom.
Krúpy
Aj potravina chudobných, ako sa krúpy zvyknú nazývať, vás počas zimy zahreje. Krúpy pôsobia antidepresívne, vysoký podiel vlákniny vás zasýti na dlhší čas.
Variácie receptov s krúpami pritom nemajú konca. Či už si krúpy pripravíte ako chutnú kašu, prílohu k mäsu, alebo ich zapečiete spolu so sušeným ovocím, zahrejú vás v každej forme rovnako.
Škorica k zime patrí
Škorica je korenina výraznej chuti a vône. Predvianočný čas si bez nej nedokážeme hádam ani predstaviť.
Škorica má skvelé zahrievacie schopnosti a pozitívny vplyv na trávenie. Pôsobí antibakteriálne, takže „bacilom“ je to ideálny, navyše veľmi chutný pomocník. Pridať si ju môžete do:
- jogurtu,
- čaju s mliekom,
- ovsených vločiek,
- smoothie.
Teplé polievky
V našich končinách je asi najobľúbenejšia kapustová polievka. Kapusta je výborná voľba, keďže obsahuje veľa vitamínu C a vlákniny.
Bohatá na živiny je aj tekvicová polievka, ak do nej pridáte karí korenie alebo škoricu. Zeleninové vývary, kde gro tvorí mrkva, petržlen, zeler, karfiol, brokolica či pór, si dnes môžete užiť aj v zimných mesiacoch – v obchodoch je tejto zeleniny dostatok.
Pozor si však dajte na ťažké jedlá, smotanové omáčky, segedínsky guláš alebo knedle s mäsom a osmaženou kapustou. Na internete nájdete veľa odľahčených verzií tradičných jedál, ktoré vám nezaťažia žalúdok.
Pre zahustenie polievok nepoužívajte klasickú zápražku, ale skôr rozmixovanú zeleninu.
Rýchla chôdza
Na pravidelný pohyb nezabúdajte ani v zime. Chôdza je pre človeka prirodzená pohybová aktivita. Hodinová prechádzka v svižnejšom tempe vás zahreje a zbaví stoviek kalórií.
Odborníci odporúčajú, aby sme denne urobili aspoň 10 000 krokov. Prekvapí vás, do akej miery sa pravidelná chôdza podpíše na vašom zdraví.
Podobné výsledky dosiahnete aj pri ďalšej športovej aktivite – lyžovaní. Ak máte správnu lyžiarsku techniku, zaťažíte rovnomerne celé telo. Vďaka teplému oblečeniu a rýchlemu pohybu sa dobre zahrejete, možno aj spotíte.
Plávanie je aj zimný šport
Plávanie rozpumpuje každý sval v tele. Posilňuje chrbticu, formuje brušné partie, nohy, prsia i stehná.
Plávaniu by sme sa mali venovať celoročne. Otužilejší plavci sa kúpu vonku aj v zime – posilňuje to psychiku. Plávanie je ideálnym športom aj pri redukčných diétach.
Teplý kúpeľ a aromaterapia
Horúca vaňa vás po náročnom dni dokonale zrelaxuje. Kúpeľ zahreje a roztiahne svalstvo, uvoľní sa nahromadené napätie. Ak si do kúpeľa pridáte bylinky či vonný olej, potešíte všetky vnemy i pokožku.
Liečebno-relaxačný kúpeľ by mal trvať 20 – 30 minút. Esenciálne oleje sú kľúčom k duševnému zdraviu: svojou vôňou pôsobia na mozog a blahodarne ovplyvňujú psychiku. Pokiaľ ich skombinujete s vonnými sviečkami, krajšiu bodku za dňom si nemôžete priať.
Ďalšie rady:
- Pod podmienkou, že vám to zdravotný stav umožňuje, navštevujte saunu. Nielenže sa v nej poriadne vypotíte a vyplavíte z tela škodlivé látky, ale aj ľahšie odoláte vírusovým ochoreniam.
- Obliekajte si širšie oblečenie, pretože úzke zabraňuje pokožke v správnom prekrvovaní.
- Na nohy si natiahnite radšej dva páry tenších ponožiek, než jedny hrubé. Hrejivá vzduchová vrstva sa totiž vytvára práve medzi dvoma vrstvami.
- Zabudnite na mýtus, že alkohol, najmä ten tvrdý, zahrieva telo. Pocit zahriatia vzniká kvôli väčšiemu prúdeniu krvi do pokožky, čo však zároveň znamená, že krv prúdi preč od vnútorných orgánov. Vnútorná teplota tela teda v skutočnosti klesá.
- V zime sa skúste milovať hlavne ráno. Zlepšuje to krvný obeh i náladu. Sex vás dobre zahreje pred odchodom z domova.