Ako začať s pohybovou aktivitou? Chôdza je základ!
Začiatok musí byť pozvoľný
Na začiatku roka to s nami vyzerá ako s autom, ktoré sme mali cez zimu odstavené v garáži. Nie a nie ho naštartovať, a keď sa to podarí, každú chvíľu sa objaví nejaká „mucha“, najmä ak si myslíme, že ho môžeme používať ihneď na plné obrátky. Preto je akýkoľvek pohyb športovejšieho typu vhodnejšie realizovať postupnou formou. Stromy a kríky tiež nezazelenajú okamžite!
Prečo začať práve chôdzou?
Vhodné je začínať s aktivitou, ktorú ako keby sme dosť podceňovali. Jeden z najdôležitejších a najcharakteristickejších ľudských pohybov – vzpriamená chôdza – prakticky vymizol z repertoáru „civilizovaného“ človeka. A pritom – chôdza je pre človeka pohyb tak prirodzený ako lietanie pre vtákov. Predstavuje výborný prostriedok na udržiavanie duševnej rovnováhy, predchádzanie stresov, pocitov úzkosti, neistoty, vyčerpania alebo depresie.
Zdravotné benefity svižnej chôdze
Chôdza, pri ktorej poriadne pridáme do kroku, prehlbuje pocit duševnej sviežosti a zvyšuje pocit energie. Ľudia majú, hoci si to ani neuvedomujú, po rýchlejšej chôdzi nutkanie a chuť do činnosti. A pritom stačí krátka a rýchla prechádzka trvajúca 10 – 15 minút. Dokonca aj osobné a zdravotné problémy sa potom zdajú menej závažné. Chôdza zlepšuje látkovú premenu v organizme, priaznivo pôsobí na trávenie, posilňuje dýchacie svalstvo, vplýva na znižovanie krvného tlaku.
Chôdza ako liečebný a preventívny prostriedok
Chôdza určitej intenzity je predpisovaná lekármi v patričnom dávkovaní aj ľuďom s cukrovkou, pri ťažkostiach s dýchacími cestami (astma, chronický zápal priedušiek a podobne), ale tiež pri problémoch so srdcom (po prekonaní infarktu, pri ischemickej chorobe srdca). Chôdza je popri plávaní pri predpisovaní pohybového režimu veľmi dôležitá u ľudí s nadváhou a postihnutím kĺbov. Vtedy je oveľa výhodnejšia ako behanie – kĺbové spojenia netrpia otrasmi.
Lacný a efektívny štart pohybového režimu
Chôdza je vlastne lacný, ekonomicky výhodný liečebný a preventívny prostriedok, ktorým môžeme naštartovať svoj pohybový režim. Postupne môžeme tráviť chodením aj dlhší čas v prírode turistickými výletmi. Tam sa náš fyzický zážitok a jeho blahodarné účinky na organizmus znásobujú vďaka prírodnému prostrediu, ktoré nezanedbateľne vplýva na psychiku.
Prečítajte si pokračovanie už budúci týždeň a objavte ďalšie tipy na pohybové aktivity pre vaše zdravie a pohodu!
Napísal: MUDr. Pavel Malovič, PhD, MPH telovýchovný (športový) lekár