Menopauza: náročné obdobie v živote ženy
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Menopauza, odborne nazývaná klimaktérium, je prirodzený proces, ktorý neminie žiadnu ženu. Začína vo veku medzi 45. a 55. rokom života. V danom období dochádza k útlmu funkcie vaječníkov a k zastaveniu menštruačného cyklu.
Dĺžka a intenzita menopauzy je ovplyvnená niekoľkými faktormi, najmä genetikou a životným štýlom.
Samotný priebeh býva veľmi individuálny, avšak na druhej strane sa objavuje množstvo symptómov, pre menopauzu úplne typických. Za všetky spomeňme búšenie srdca, návaly tepla, nespavosť či podráždenosť.
Pre mnoho žien to je neľahké obdobie najmä po psychickej stránke. Majte na pamäti, že za emocionálne výkyvy sú zodpovedné hormóny a situácia časom ustane.
Hormóny ovplyvňujú funkciu mozgu, preto sa ojedinele môžu objavovať aj depresie, nezáujem až apatia k okoliu, vrátane ťažkej psychickej únavy.
Vždy záleží na každej z nás a na našom organizme, ako obdobie prechodu zvládne. Zároveň je dobré navštíviť odborníka, ktorý dokáže poradiť, prípadne pomôcť zmierniť ťažkosti.
Opatrenia, ktoré robia zázraky
Ešteže existuje celý rad možností, ktorými vplyv menopauzy vieme zmierniť a udržať tak svoje telo silné, vitálne, plné energie a chuti do života. Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým obdobie klimaktéria zvládnete o čosi jednoduchšie:
- V prvom rade by ste mali upraviť stravu. Zvýšte príjem ovocia a zeleniny. Odporúčame konzumáciu jedál bohatých na koenzým Q10, selén, lecitín, ženšen, zinok, horčík, železo, vitamíny B6 a C. Skúste obmedziť príjem tuku. Jedzte potraviny bohaté na fytoestrogény: tofu, sójové mlieko, orechy. Obmedzte prísun červeného mäsa, vyprážaných jedál, nezdravých jedál a nápojov s obsahom kofeínu, alkoholu a cukru.
- Vhodné je pravidelné užívanie vitamínových doplnkov, ktoré stimulujú produkciu hormónov v pohlavných žľazách a nadobličkách, a to bez nežiaducich účinkov.
- Dodržujte pitný režim, keďže ten urýchli vyplavovanie škodlivín z tela. Ako bonus si udržíte sviežu a vláčnu pokožku.
- Ak ste aktívna fajčiarka, cigarety obmedzte na minimum, prípadne so zlozvykom skoncujte nadobro.
- Pravidelne cvičte. Kombinujte kardiovaskulárne cvičenie a cviky na udržanie hmotnosti, aby ste posilnili svoje srdce aj kosti. Do svojho bežného dňa môžete zaradiť ľahké posilňovanie, beh, chôdzu, strečing.
- Majte pod kontrolou stres. Účinný manažment stresu pomôže udržať emocionálnu rovnováhu a redukovať hladiny stresu. Do každodenného života môžete zaradiť jogu, meditáciu a dychové cvičenia. Práve z týchto aktivít sa môžu stať príjemné ranné alebo večerné rituály. Nezabudnite ani na pohyb na čerstvom vzduchu, pobyt v prírode vo forme, v akej vám vyhovuje. Usmievajte sa a smejte sa veľa – smiech tiež odbúrava stres a vyplavuje hormóny šťastia.
- Na udržanie hormonálnej rovnováhy vplýva aj kvalitný sexuálny život. Pomáha bojovať proti stresu, posilňuje partnerské spolužitie, čo rovnako vedie k dobrému psychickému stavu.
Zavrieť X