Z plavárne si môžeme odniesť nielen dobrý pocit, ale aj infekciu
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Plávanie je celoročný šport, o tom niet pochýb. Či už preferujeme kryté plavárne, alebo nás pri vode vídať iba počas leta, pre svoje zdravie robíme viac, než by sme čakali.
Pri plávaní si veľmi efektívne precvičíme celé telo. Voda nám totiž kladie silný odbor, čím spevníme svoje svalstvo, zároveň nás nadnáša, a preto nezaťažujeme pohybový aparát a kĺby, ako pri chôdzi alebo behu. Ideálne je, keď plávanie kombinujeme so saunou.
Hlavné prínosy plávania:
- vhodný šport pre obéznych ľudí, keďže si pri ňom nepreťažujú väzy ani chrbticu,
- posilňuje takmer všetky hlavné svalové skupiny,
- najmä štýl „znak“ posilňuje ochabnuté svalstvo pozdĺž chrbtice,
- nenamáhame natoľko srdcový sval, ako pri mnohých iných športoch,
- doplnková rehabilitačná aktivita po úrazoch a operáciách,
- odbúrava stres a nervové napätie,
- plávať môžu deti, tehotné ženy, starší i hendikepovaní jedinci.
Naučte sa plávať správne
Pozitívne veci vyťažíme z plávania len pod podmienkou, že plávame správnou technikou. Určujúca je najmä poloha hlavy, pretože s hlavou nad hladinou zbytočne zaťažujeme krčnú chrbticu. Taktiež vytvárame veľký odpor vody, čo nás spomaľuje. Hlava by mala byť v neutrálnej polohe, to znamená – ani predklonená, ani zaklonená.
Kedy začať s plávaním?
Toto nie je podmienené vekom. Odborníci však odporúčajú – začať čím skôr. Veď deti bývajú pri skúšaní nových vecí oveľa odvážnejšie. Ideálne je, keď dieťaťu poskytneme základy plávania v predškolskom veku.
Dobrá rozcvička
Ešte predtým, ako vhupneme do vody, trochu sa rozcvičme. Zahrejeme si tým svalstvo, rozprúdime v ňom krv, a v konečnom dôsledku si plávanie viac užijeme. Pozor, aj pri plávaní si môžeme natiahnuť sval, nie je to nič neobvyklé.
Nepríjemné „darčeky“
Neraz sa stáva, že krátko po návšteve bazéna pociťujeme zdravotné ťažkosti. A tie sa vôbec nemusia týkať svalstva. Prekvapia nás žalúdočné alebo črevné problémy, zápaly močového traktu či rôzne mykózy.
Štatistiky hovoria, že každý 12. návštevník plavárne si so sebou odnáša suvenír v podobe plesňového ochorenia nôh. Táto infekcia sa rozširuje výtrusmi a čiastočkami podhubia, odlučovanými z chorej pokožky.
Plesňovým ochoreniam sa darí predovšetkým na miestach, kde je teplo a vlhko, a kde je vysoká kumulácia ľudí, ktorí chodia naboso – teda v saunách, na verejných plavárňach, v sprchách, na podlahách či rohožiach.
Kožné plesne neprehliadnete – toto sú najčastejšie príznaky:
- svrbenie,
- olupovanie kože,
- zožltnutie alebo začervenanie kože,
- opuch,
- mokvanie.
Uvedené ťažkosti riešte okamžite, pretože plesňami napadnuté končatiny môžu byť zdrojom ďalších, ešte nepríjemnejších zdravotných problémov!
Najúčinnejšia prevencia voči plesňovým ochoreniam?
Základom starostlivosti o pokožku nôh je denné umývanie. K tomu patrí aj dôkladné vysušenie priestoru medzi prstami. A čo ešte?
Všímajte si všetky kožné zmeny, nepodceňujte začervenanú a suchú kožu, svrbenie alebo lúpanie kože, ani menšie prasklinky.
Čo robiť, keď som predsa niečo chytil?
Po napadnutí plesňami venujte nohám mimoriadnu starostlivosť. Nerátajte s tým, že ochorenie ustúpi samo. Neliečená infekcia spôsobuje bakteriálny zápal, mokvanie i nepríjemný zápach.
Po kúpeli postihnuté miesto osušte a naneste naň antimykotikum. Aj po odznení akútnych príznakov pokračujte v liečbe, a to minimálne ďalšie 2 týždne, aby ste sa vyhli recidíve.
Vaginálna mykóza – postrach žien
Bazény sú síce dezinfikované modernými prípravkami, ale práve na ne môže ženský organizmus reagovať citlivo. Každé narušenie pH prostredia v pošve znamená ohrozenie.
Na vaginálne mykózy často trpia ženy, ktoré užívajú antikoncepciu alebo antibiotiká, ženy s oslabenou imunitou a diabetičky.
Príznaky vaginálnej mykózy:
- svrbenie,
- pálenie,
- podráždenie intímnych partií,
- opuch,
- zvýšený výtok bielej či hrudkovitej konzistencie.
Ak ste postrehli aspoň jeden príznak, na nič nečakajte. Pokiaľ nemôžete hneď zájsť ku gynekológovi, zamierte aspoň do lekárne pre voľnopredajné antimykotiká.
Na trhu dostať vaginálne tabletky či krémy. Presný návod na použitie, ako aj dĺžku liečby, nájdete v príbalovom letáku.
Plavárne pre tehotné ženy?
Veľa nastávajúcich mamičiek sa plávaniu počas gravidity vyhýba. Najväčším strašiakom je infekcia, ktorá sa môže dostať až do maternice. Tehotná žena by sa mala kúpať iba v kontrolovanej, nezávadnej vode.
Existujú bazény, ktoré sú určené špeciálne pre tehotné ženy. Voda v nich podlieha prísnym kontrolám.
Najproblémovejšie z hľadiska možnej nákazy sú rybníky a bazény. Najčistejšie, ako isto tušíte, je more.
Nezabúdajte ani na prevenciu. V lekárňach nájdete tampóny na kúpanie, vyvinuté extra pre ženskú hygienu. Majú vodeodolné vlastnosti, čím znemožňujú vode, aby prenikla do pošvy. Používajte ich však iba v prípade, že vaše tehotenstvo je bezproblémové.