Sauna nás zahreje: Prečo je to potom otužovanie?
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
V poslednom období sa vracia na scénu trend, že otužovanie je pre zdravie človeka veľmi prospešné. Naozaj je sauna taká otužujúca, keď sa tam vlastne vyhrievame?
Prečo by sme sa mali otužovať?
Je dokázané, že ľudia, ktorí sa pravidelne otužujú, bývajú chorí iba zriedka, respektíve ochorenia u nich majú ľahší priebeh.
Otužovanie má veľké zdravotné prínosy, ani by ste ich toľko nečakali. Prezradíme vám, ktoré to sú, aby sme vás k návšteve sauny inšpirovali.
- Pravidelné saunovanie posilňuje imunitný systém, srdce, cievy a krvný obeh.
- Sauna zmierňuje bolesti a relaxuje kostrové svalstvo, zvyšuje pohyblivosť chrbtice a bedrových kĺbov (prehrieva stuhnuté kĺby).
- Napomáha lepšiemu rozloženiu vody v organizme (nehromadí sa napríklad v nohách).
- Zbavuje telo škodlivých látok, zabraňuje usádzaniu podkožného tuku.
- Urýchľuje zotavenie po fyzickej námahe a zlepšuje spánok (u mnohých odstránila nespavosť).
- Je prospešná pri liečbe niektorých klimakterických ťažkostí, resp. bolestivých zápaloch tráviacej sústavy.
Tým sa ale zoznam pozitívnych účinkov na ľudský organizmus nekončí. Sauna je nápomocná pri liečbe alergií, zabraňuje vzniku infekcií dýchacích ciest a blahodarne pôsobí na nervovú sústavu. Vďaka pôsobeniu tepla sa rozširujú póry a cievy, preto bude lepšie vyzerať aj vaša pokožka.
Sauna počas zimy? Správne rozhodnutie!
V zimných mesiacoch, keď mnohí trpíme deficitom slnečných lúčov a vitamínu D, ide o ideálny spôsob relaxu a načerpania síl. Najnovšie štúdie navyše potvrdzujú, že návšteva sauny zvyšuje produkciou endorfínov – hormónov šťastia.
Silnejší efekt majú predovšetkým infračervené sauny, ktoré zmierňujú symptómy depresie. Počas saunovania sa znižuje stres, keďže naša myseľ je zameraná len na to veľké teplo, a potom oveľa jednoduchšie „vypneme“ .
Kedy je sauna riziková?
Najzraniteľnejšou sú deti, staršie osoby s ochoreniami srdca, a tiež ľudia, ktorí sa nevzdali alkoholu ani pred vstupom do sauny. Musíme si uvedomiť, že je tu obvykle okolo 80 °C, preto hrozí prehriatie organizmu a kolaps.
Na saunovanie by mali zabudnúť aj ľudia trpiaci kožnými problémami a infekčnými chorobami, až do času, kým úplne nevyzdravejú.
Sauna nie je vhodná ani pre ľudí s vysokým krvným tlakom a so srdcovými chorobami (bez ohľadu na vek), alebo ak máte chrípku či horúčku.
Pokiaľ užívate antibiotiká, návštevu sauny dôkladne zvážte – máte predsa oslabený organizmus a privysoká teplota by mu mohla uškodiť.
Saunovanie je napriek mnohým pozitívnym účinkom extrémnou záťažou pre celý organizmus. Preto je dôležitý prísun tekutín, keďže v saune sa spotíme naozaj prvotriedne. Navyše, tekutiny treba dopĺňať priebežne, v opačnom prípade by mohlo dôjsť k dehydratácii.
Vo všeobecnosti platí, že o návšteve sauny by sme sa mali poradiť s praktickým lekárom. Ak vám ju odborník – s prihliadnutím na váš aktuálny zdravotný stav – povolí, objavíte veľmi príjemný spôsob, ako si dlhodobo udržať pevné zdravie. Ale pozor, sauna vám nenahradí pravidelný pohyb.
Vekové obmedzenia
Horná veková hranica pre pravidelné saunovanie je zhruba 60 rokov, a to najmä pre vysoké zaťaženie cievneho systému a eventuálne srdcové ťažkostí. Ak ste prekročili tento vek, poraďte sa najprv so svojím lekárom.
Dolná veková hranica je okolo 3. roku života, keď sú deti pre pobyt v saune už fyzicky spôsobilé z hľadiska pohyblivosti i stability termoregulácie. Pre deti sa však odporúča nastaviť o niečo nižšie teploty – do 60 °C.
Poznáte saunové pravidlá?
- Pokiaľ ste saunový „začiatočník“, nemali by ste ju navštevovať viac ako 1x týždenne. Jej účinok vás môže prekvapiť – niektorí ľudia sú po náhodnej návšteve sauny plní energie, iného prehrievanie organizmu neúmerne vyčerpá.
- Pred vstupom do sauny použite sprchu a zmyte zo seba stopy parfumu a nečistôt.
- Do sauny vstupujte bez oblečenia. Okolo tela si oviňte bavlnenú plachtu.
- Z hygienických dôvodov si v saune vždy sadnite na uterák.
- V saune je (pochopiteľne) zakázané fajčiť.
- Čím vyššie sedíte, tým vyššej teplote vystavujete svoj organizmus. Teplo stúpa smerom nahor. Začiatočníci by si mali sadať na najspodnejšie lavice.
- Ak máte tú možnosť, nohy si položte do rovnakej výšky, v akej sedíte. Vyhnete sa teplotnému rozdielu medzi hlavou a chodidlami.
- Riaďte sa jednoduchým pravidlom. V saune pobudnite dovtedy, kým je to bezproblémové. Akonáhle pocítite pálenie na ušných lalôčkoch, sťažené dýchanie či búšenie srdca, ihneď odíďte.
- Po opustení sauny by ste mali organizmus zas ochladiť – vlažná sprcha či ochladzovací bazén, rozhodnite sa sami. Ak uprednostníte bazén, nezabudnite sa osprchovať teplou vodou a použiť mydlo, aby ste z pokožky odstránili vypotené nečistoty.
- Keď odídete zo sauny, oddychujte aspoň 10 minút, aby sa váš organizmus vrátil do normálu. Potom celý postup 2 – 3x zopakujte. Na návštevu sauny si preto rezervujte dostatok času.
Sauna počas gravidity
Nejedna budúca mamička si užíva sedenie v saune, pretože sa tým dokonale uvoľňujú boľavé a napäté svaly. Sauna však môže spôsobiť hypertermiu, čiže zvýšenie vnútornej teploty tela nad optimálne hodnoty.
Telesná teplota vyššia ako 38 °C býva spúšťačom tehotenských ťažkostí. Mnohé štúdie poukazujú na zvýšené riziko defektov u narodených detí, pokiaľ ich matky navštevovali saunu počas prvého trimestra tehotenstva.
Saunu však môžu bez obmedzení využívať dojčiace ženy. Žiadne ohrozenie im nehrozí, no neraz dochádza k samovoľnému úniku materského mlieka. Aj preto treba dbať na pravidelné dopĺňanie tekutín.