Prejedanie sa: Prvá pomoc po vianočnom hodovaní
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
K najobľúbenejšiemu sviatku roka určite patria stoly plné jedla a pitia. Výdatnými porciami a rozmanitými kombináciami jedál si však môžeme privolať aj nepríjemné tráviace ťažkosti.
Ako s nimi (za)bojovať?
Počas Vianoc si obvykle doprajeme viac než inokedy. Zjeme všetko, čo vidíme, a stále nemáme dosť. Výsledkom je plný žalúdok, pocit nafúknutého brucha a sťažené trávenie. Ak sa k tomu pridruží alkohol a absolútny nedostatok pohybu, problém je na svete.
Kedy pohybom to nerozchodíte
Okamžitý pohyb vám môže ešte priťažiť. Rýchla chôdza, beh, bicykel, či cviky na posilnenie brušných partií, nič z toho vám nepomôže, aby ste sa cítili lepšie.
Akonáhle sa vrhnete na fyzickú aktivitu, vaše svalstvo začne pracovať. A žalúdok je tiež sval. Preto ak ste si po výdatnom jedle predsavzali, že ťažobu nejako „vyskáčete“, efekt bude celkom opačný.
Pri trávení totiž dochádza k sťahovaniu brušného svalstva, ktoré tlačí potravu späť – nahor. Keď sa prejete, ostaňte aspoň hodinku-dve v pokoji, a nechajte telo, aby spracovalo prijatú masu.
Navýšte však príjem tekutín. Strava sa zmieša s vodou, čo urýchli jej prechod tráviacou sústavou. Pomôže ľahká prechádzka na čerstvom vzduchu, ktorá dodá telu impulz k tráveniu, teda nič náročné.
Odporúčaní, ako si poradiť po prejedení sa, je oveľa viac. Pohovoríme si o nich nižšie.
Neovládateľná chuť na sladké
Kto by ju počas Vianoc nemal? No sladkosti spôsobia zvýšenie hladiny cukru v krvi a vlčí hlad, ktorý sa dostaví už o pár minút. Ideálnym ťahom, ako ukončiť tento cyklus, je jedlo plné bielkovín a vlákniny. Stavte napríklad na uvarené vajíčko a pár orechov, zeleninu s kúskom šunky, či jablko s arašidovým maslom.
Najčastejšie tráviace problémy
Porušenie zaužívaných stravovacích zvyklostí vedie u mnohých k zápche. Typická je pre ňu plynatosť, namáhavé a nepravidelné vyprázdňovanie, pocit tvrdého brucha a ťažoba na žalúdku.
Pri problémoch so zápchou hrá prím dostatočný príjem tekutín. Venovať by ste sa mali pohybu, ktorý stimuluje činnosť čriev. Postačí aj prechádzka v svižnom tempe. Servírujte si sušené slivky, marhule, pšeničné otruby či ovsené vločky.
Prejedanie sa však môže spôsobiť aj vážnejšie zdravotné komplikácie, keď vám už nepomôžu jednoduché triky. Pozrime sa na najčastejšie diagnózy, s ktorými končia hodovníci v posteli, či dokonca u lekára.
Akútny zápal pankreasu
Zápal pankreasu, čiže akútna pankreatitída, je jeden z najzávažnejších stavov, ku ktorému sa môžete dopracovať bezhlavým prejedaním. Pankreatitídu vyvoláva odvážna kombinácia jedál – tučné, mastné, kyslé, sladké pokrmy, skonzumované v rýchlom slede, či zapité tvrdým alkoholom.
Pankreatitídu sprevádzajú prudké a silné bolesti v nadbrušku, alebo pod ľavým rebrom. Môžu vystreľovať aj do chrbta či ľavého ramena. Bolesť sa stupňuje až do neznesiteľného stavu, umocneného zvracaním a horúčkou.
Ako si pomôcť? Nič nejedzte, nepite a urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc. Konajte rýchlo, pretože prudký zápal máva neraz fatálne následky.
Žlčníkový záchvat
Žlčníkový záchvat zapríčiní nevhodná kombinácia potravín. Záchvat dokáže spustiť už zemiakový šalát s veľkým množstvom majonézy.
Typickým prejavom žlčníkového záchvatu býva tupá bolesť pod pravým rebrom, s kolísavou intenzitou, ktorá vystreľuje sprava pod lopatku. Žlčníkový záchvat sa prejavuje aj pocitom na zvracanie, samotným zvracaním, či teplotou.
Ako si pomôcť? Na bolestivé miesto pod pravým rebrom priložte studený obklad. Nič nejedzte, nepite a naordinujte si pokojový režim. Odporúča sa návšteva lekára – niektoré záchvaty sa končia na operačnom stole.
Pálenie záhy
Pálenie záhy pozná azda každý. Ide o nepríjemný pocit v krku, prípadne bolesť za hrudnou kosťou. Pálenie záhy sprevádza kyslosť v ústach. Ak to u vás objavuje zriedka, nie je to nič nebezpečné.
Iná situácia nastáva vtedy, keď vás záha páli opakovane. Potom je namieste, aby ste vyhľadali odborníka, najlepšie gastroenterológa.
Ako si pomôcť? Pokiaľ nemáte poruke liek na pálenie záhy, vypite pohár mlieka, čím neutralizujete žalúdočné kyseliny. Vyskúšať môžete jedlú sódu, ktorá prinesie pomerne rýchlu úľavu (postačí jedna čajová lyžička). Vyhnite sa cigaretám, káve, alkoholu a oddychujte s podloženou hlavou.
Prvá pomoc zo špajze
- Škorica. Obľúbená korenina upokojí žalúdok. Pôsobí na žalúdočnú stenu. Môžete si ju pridať aj do zázvorového čaju. Škorica má protizápalový a antibakteriálny účinok.
- Žuvačka. Žuvanie žuvačky podporuje pohyb v črevách a zvyšuje produkciu slín. Zlepšuje trávenie jedla a zabraňuje páleniu záhy.
- Správne čaje. Žalúdok upokojí zázvorový čaj, klasický čierny čaj, no predovšetkým čaj z mäty piepornej. Látky, ktoré mäta má, upokojujú žalúdok trávenie, uľavia od bolestivých kŕčov i plynatosti.
- Zelený čaj namiesto kávy. Ak ste to počas sviatkov prehnali s alkoholom, kávu na druhý deň vynechajte. Väčšiu službu vám spraví zelený čaj. Dodá telu energiu, reguluje hladinu cukru v krvi. Zelený čaj je plný antioxidantov.
- Banán. Banán dokáže napraviť poškodené trávenie. Obsahuje cenný draslík – ten udržiava rovnováhu tekutín v tele.
- Zeleninová omeleta. Na odľahčenie žalúdka pomôže hneď z niekoľkých dôvodov. Vajíčka sú bohaté na kvalitné bielkoviny, navyše obsahujú aminokyselinu cysteín. Tá napomáha telu, aby sa zbavilo toxínov, ktoré doň “naliali” priveľa alkohol. Zelenina (napríklad špenát, mrkva alebo paradajky) uľaví nafúknutému bruchu a naštartuje trávenie. Zabudnite na syr, do omelety nepridávajte ani žiadne údeniny. Kúra by stratila svoj efekt.
Žalúdok pohladia aj správne bylinky
O podaktorých ste možno nepočuli, iné zas nájdete v každej domácnosti. Pozrime sa na bylinky, ktoré vám pri prekonávaní tráviacich problémov pomôžu viac, než by ste čakali.
- Aloe Vera. Aloe rastlina sa hodí nielen na liečbu popálenín, ale vďaka utišujúcim účinkom dokáže vyliečiť aj neposlušný žalúdok, vrátane zápchy.
- Puškvorec obyčajný. S tráviacimi ťažkosťami rôzneho druhu si poradí puškvorec. Jeho horká, korenistá chuť vás síce neosloví, ale za to pomôže. Puškvorec je účinný vďaka siliciam. Osvedčil sa najmä v liečbe črevných ťažkostí a žalúdočných vredov.
- Palina pravá. Ďalšia horká, mimoriadne účinná bylina. Pomôže pri prekyslenom žalúdku, aj ťažkostiach po konzumácii pokazeného jedla. Čaj pite na lačný žalúdok, no pozor na množstvo paliny v ňom! Táto bylina je veľmi silná.
- Klinček vonný. Klinčeky si poradia so žalúdočnými nevoľnosťami, s pálením záhy a povzbudia „lenivý“ metabolizmus. Pre výrazné antiseptické účinky ide o skvelého pomocníka pri kataroch žalúdka.
- Zemežlč menšia. Výrazne horkastá chuť je sprievodným znakom mnohých bylín. Ani zemežlč nie je výnimkou, no počas sviatkov sa vyplatí ho mať poruke. Posilní totiž žalúdok, zlepší trávenie a eliminuje pálenie záhy.
Prejedla som sa, prejedol som sa… Iba na Vianoce?!
Takých ľudí, ktorí sa prejedia vždy iba na konci roka, je ako šafránu. Prejedanie sa je väčšinou celoročný „šport“. Verte, že ak sa niekto napcháva od januára do novembra, bude sa aj na Vianoce.
Môžete zachraňovať svoj žalúdok, svoj žlčník alebo pankreas aj dvakrát do týždňa. Hlavný problém však tkvie v hlave. Poraďte sa preto radšej so psychológom. Ten vám pomôže odhaliť, prečo jete ešte aj vtedy, keď ste už dávno najedení.