Aj vitamíny treba užívať pravidelne
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Vitamíny (vita – život) sú organické zlúčeniny, nevyhnutné pre život, rast a vývin.
Vitamíny urýchľujú a usmerňujú chemické reakcie v našom organizme. V malých množstvách udržiavajú životne dôležité procesy v tele.
Z čoho získame vitamíny?
Ľudské telo si vitamíny zvyčajne nevytvorí samo. Výnimkou je napríklad vitamín B12 , ktorý vytvárajú baktérie v našom tráviacom trakte. Väčšinou však musíme vitamíny prijímať v potrave.
Druhou voľbou sú výživové doplnky. No tie nemôžeme brať ako náhradu rozmanitej stravy.
Čo nám hrozí, ak pravidelný príjem vitamínov zanedbáme?
Únava a vyčerpanie sú hlavné dôsledky nedostatku vitamínov. Nedostatok vitamínov sa však môže prejavovať rôzne, aj závislosti od toho, ktorý vitamín nám chýba. Tu je niekoľko príkladov:
- nedostatok vitamínu D – u starších ľudí sa prejaví napríklad vznikom osteoporózy – rednutím kostného tkaniva,
- nedostatok vitamínu A – zhoršuje zrak,
- nedostatok vitamínov skupiny B – môže viesť k poruchám nervového systému, k častým zápalom ústnej dutiny a kútikom, či k chudokrvnosti,
- nedostatok vitamínu C – znižuje odolnosť voči infekciám.
Môžeme mať nedostatok, ale aj nadbytok vitamínov:
- úplný nedostatok (avitaminóza) – vzniká ako dôsledok nedokonalého vstrebávania vitamínu do tela, resp. nesprávneho fungovania/porušenia orgánov,
- relatívny nedostatok (hypovitaminóza) – prejaví sa napríklad pri nesprávnej, jednostrannej výžive,
- nadbytok (hypervitaminóza) – dôsledok dlhodobého požívania vysokých dávok vitamínu.
Hlavné prejavy hypervitaminózy: nechutenstvo, vypadávanie vlasov, chudnutie, krvácanie z nosa, nervozita, poruchy pečene a obličiek.
Kedy môže lekár odporučiť užívanie vitamínov v prípravku?
Vitamín D je potrebný napr. na včasné uzavretie fontanely na hlave novorodencov. Fontanela je prázdny priestor medzi kosťami – je vyplnený iba väzivovými blanami. U novorodencov je predpisovaný aj vitamín K – ako prevencia krvácavých stavov.
Vitamíny skupiny B (B12, B6, B1) vám môže lekár odporučiť pri bolestivých zápalových ochoreniach nervov, poškodeniach nervov, migrénach či herpese. Pri zachrípnutí hrdla a narušení sliznice sa odporúča zvýšiť množstvo kyseliny pantoténovej (vitamín skupiny B), ktorá sliznicu regeneruje.
Kyselina listová (vitamín skupiny B) je zas dôležitá pre rast a tvorbu nových buniek. Jej užívanie sa odporúča počas prvých 12. týždňoch tehotenstva, a to kvôli správnemu vývinu nervovej sústavy novorodenca.
Rozdelenie vitamínov:
- rozpustné v tukoch: A, D, E, K,
- rozpustné vo vode: ostatné (vitamíny skupiny B, vitamín C).
Ako vylepšiť vstrebávanie vitamínu do tela?
Vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K) užívajte vždy s tukom – s mliekom, maslom, masťou. Pozor však, pri týchto vitamínov hrozí nebezpečentsvo hypervitaminózy, keďže sa môžu hromadiť v tele. Preto ich užívajte iba v takom množstve, ako vám doporučí lekár alebo lekárnik.
Vitamíny skupiny B a vitamín C sú zasa rozpustné vo vode, čo znamená, že jednorazová veľká dávka môže byť zbytočná. Takéto vitamíny sa totiž neukladajú v organizme, ale vylučujú obličkami a stolicou.
Kedy zvýšiť príjem vitamínov?
Ak je náš každodenný jedálniček pestrý, najmä čo sa týka ovocia a zeleniny, pravdepodobne nepotrebujeme prijímať vitamíny vo forme výživových doplnkov. Môžu však nastať situácie, keď naše telo ocení zvýšený príjem energie a živín – napríklad počas zimy, keď jeme menej čerstvého ovocia a zeleniny.
Aj počas vírusových ochorení, ako je chrípka alebo angína, si organizmus vyžiada viac vitamínov. Takisto ľudia s fyzicky náročnou prácou (športovci), či tehotné a dojčiace ženy potrebujú viac vitamínov, ako ostatní ľudia.
Ako zistím, ktorý vitamín mi chýba?
Takéto vyšetrenie vám vykoná lekár. Množstvo vitamínov v tele sa stanovuje špeciálnym biochemickým a hematologickým vyšetrením z krvi či moču. Až potom môžete začať užívať dávky, ktoré vám sám určí.
Môže byť veľké množstvo vitamínov škodlivé?
Hoci množstvo vitamínov vo výživových doplnkoch sa všeobecne považuje za bezpečné, veľmi vysoké dávky môžu byť škodlivé, ak ich užívate dlhodobo.
Napríklad betakarotén sa premieňa v tele na vitamín A, čím sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny pľúc u fajčiarov, resp. u ľudí, ktorí boli vystavení silnému pôsobeniu azbestu.
Niekoľko ďalších príkladov:
- vysoké množstvo niacínu (vitamín skupiny B) – u niektorých osôb môže spôsobiť začervenanie kože,
- predávkovanie vitamínom B6 – bola pozorovaná strata citlivosti v rukách a nohách,
- dlhodobé užívanie vitamínu C nad 1000 mg/denne – môže zapríčiniť hnačky, bolesť brucha a zaťažiť obličky.
Vitamíny áno, ale…
Nezabúdajte na príslovie: V zdravom tele, zdravý duch.
Alebo na básničku: Nenápadné, ale zdravé, máme ich aj v pestrej strave.
Aby vaše telo bolo zdravé, snažte sa prijímať čo najviac vitamínov v potrave. Pestrá strava je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu, a tak by sme ju nemali nahrádzať výživovými doplnkami, pokiaľ to nie je nutné.
Najviac vitamínov nájdeme v čerstvej zelenine a ovocí. “Zelenú stravu” by sme preto mali prijímať čo najčastejšie. Pamätajme si však, že spracovaním a nadmerným varom sa môžu vitamíny v zelenine a ovocí znehodnotiť.
Ak trpíte nadmerným deficitom vitamínov, prípadne ochorením, ktoré zapríčiňuje veľké straty vitamínov, je užívanie výživových doplnkov dobrá voľba. Tento stav by však mal posúdiť váš lekár.
Preto ešte predtým, než začnete akékoľvek doplnky užívať, uistite sa, či ich naozaj potrebujete. A ak lekár povie, že áno, neprekračujte odporúčanú dennú dávku.
(Odporúčané množstvá vitamínov na deň nájdete napríklad na anglickom odkaze: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK56068/table/summarytables.t2/?report=objectonly)
Autorka je farmaceutka
Zdroje:
Základy biologickej chémie a enzymológie; Ľudovít Bergendi, Jozef Čársky, Ivan Pecháň, 1997; Pallaestra Bratislava
https://www.slovenskypacient.sk/vitamin-e-na-co-je-dobry-ucinky-davkovanie-zdroje/
http://www.vitaminy-mineraly.sk/clanky/vitaminy-v-kocke.html
http://www.carovaco.com/cs/faq/doporucena-denni-davka-ddd/
http://www.nhs.uk/Conditions/vitamins-minerals/Pages/vitamins-minerals.aspx
http://www.nhs.uk/Conditions/vitamins-minerals/Pages/Vitamin-B.aspx
http://www.nhs.uk/chq/pages/1122.aspx
https://www.disabled-world.com/artman/publish/article_1414.shtml
https://www.today.com/health/it-ok-take-vitamin-supplements-every-day-t1376
https://www.nhs.uk/news/2011/05May/Documents/BtH_supplements.pdf