Máte problémy v intímnom živote? A čo vaša prostata?
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Ťahá vám na päťdesiatku, a toaleta je už vašou pravidelnou zastávkou uprostred noci? Pociťujete bolesť pri močení, alebo máte problémy v sexuálnom živote? Na vine môže byť zle fungujúca alebo chorá prostata.
Kedy je nutkanie na močenie podozrivé?
Častejšie návštevy toalety nemusia hneď signalizovať problémy s prostatou. Chorobné nutkanie na močenie však nie je nič príjemné.
O častom močení môžeme hovoriť vtedy, ak vykonávame malú potrebu minimálne 8x denne a aspoň 2x počas noci. Pokiaľ sa k tomu pridruží bolesť, či iný diskomfort, diagnóza je takmer istá – ochorenie prostaty.
Časté nutkanie na močenie vás môže dostať do nepríjemných situácií. Nočné močenie zas zapríčiňuje nedostatok spánku a nervozitu. To sa časom prejaví aj v partnerskom spolužití.
Zväčšenie prostaty vedie k slabšej erekcii, u postihnutých mužom klesá chuť na sex. Všetky tieto problémy ústia do zníženého sebavedomia a pocitu menejcennosti.
Napriek tomu, že o rakovine prostaty sa hovorí pomerne často aj v bežných médiách, páni bývajú na slovo „prostata“ až hákliví. Dostať ich k odborníkovi je potom zaťažkávajúcou skúškou.
Čo hovoria štatistiky?
Ťažkosti s prostatou sa dnes týkajú veľkého percenta mužov. Tých, ktorí majú zdravú a bezproblémovú prostatu, je v skutočnosti ako šafranu.
Kým pred štyridsiatkou potrápi prostata zhruba 10 % pánov, v šesťdesiatke je to už 50 %. A ak sa muž dožije 90 rokov, rakovine prostaty sa nevyhne na 90 %!
Zbystrite pozornosť, ak evidujete:
- že na močenie musíte dlho čakať, alebo si pri ňom sadnúť,
- zvýšený tlak na močový mechúr (pravdepodobne za to môže zväčšená prostata),
- slabý prúd močenia,
- bolesť pri močení,
- opätovné nutkanie na močenie (už krátko po návšteve toalety),
- časté nočné močenie,
- nechcený únik moču,
- slabé kontrakcie prostaty pri ejakulácii,
- menšie množstvo ejakulátu (ako donedávna),
- „ukvapkávajúce“ semeno.
Čo je prostata?
Prostata je menšia žľaza a jej tvar pripomína vlašský orech. Nahmatáme ju pod močovým mechúrom a obklopuje hornú časť močovej trubice – čiže trubice, ktorá z penisu odvádza moč a semennú tekutinu.
Prostata je tvorená 50 drobnými žľazami a jemnou hladkou svalovinou, pričom tisíce nervových zakončení. U mužov sa vyvíja pred narodením, s postupujúcim vekom sa iba zväčšuje. Zdravá prostata býva na dotyk citlivá, no nie bolestivá.
O problémy s prostatou si koledujete, ak:
- nadmerne konzumujete pikantné a korenené jedlá,
- zadržiavate moč,
- nedodržiavate pitný režim,
- nemáte takmer žiadny pohyb,
- holdujete alkoholu,
- krátko pred spaním zvyknete vypiť veľa tekutín.
Ochorenia, ktoré ohrozujú prostatu
Prostata býva najmä u seniorov častým zdrojom zdravotných ťažkostí. Príčinou môže byť zápal, nádor i vývojová odchýlka. Priblížme si najčastejšie ochorenia prostaty.
Benígna hyperplázia prostaty
Ide o nenádorové ochorenie prostaty, spojené s jej nadmerným zväčšením. Ako sme už spomenuli, spolu s vekom muža, rastie i jeho prostata. Je to prirodzený proces, ktorý je väčšinou sprevádzaný sťaženým prietokom moču.
Zväčšená prostata zviera močovú trubicu, čo komplikuje malú potrebu. Pokiaľ lekár potvrdí túto diagnózu, môže pacientovi stanoviť liečbu. Niekedy odporučí len čakanie, keďže problémy sa zvyknú vyriešiť aj samovoľne.
Liečba spočíva hlavne v podávaní alfablokátorov. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladké svalstvo prostaty a močového mechúra, čím zlepšujú prietok moču.
Akútna a chronická prostatitída
Prostatitídou nazývame zápalové ochorenia prostaty. Môže ísť o prostatitídu akútnu, subakútnu, chronickú bakteriálnu alebo nebakteriálnu. Odhaduje sa, že chronická prostatitída postihne v určitom okamihu života až 35 % mužov.
Zápal prostaty sa väčšinou lieči antibiotikami. Ťažkosti ustúpia aj pri pokoji na lôžku. Pomôže i nahrievanie postihnutej oblasti elektrickou poduškou, prípadne termofórom. Celý postup liečby však musí odobriť lekár.
Rakovina prostaty
Rakovina prostaty postihuje bunky prostatickej žľazy. Väčšina závažných ochorení sa prejavuje určitými symptómami, avšak pri rakovine prostaty žiadne príznaky nepociťujete. Zvyčajne sa objavia až v pokročilom štádiu, preto vyhľadajte pomoc pri akýchkoľvek pochybnostiach!
Rakovina prostaty patrí k najrozšírenejším typom nádorových ochorení. Pokiaľ evidujete karcinóm prostaty v rodine, pristupujte k subjektívnym ťažkostiam oveľa zodpovednejšie. Zhubné aj nezhubné nádory majú šancu na vyliečenie, no dôležité je, aby ste oslovili odborníka včas.
Ako prebieha vyšetrenie prostaty?
Lekár preventívne prezerá prostatu u všetkých mužov starších ako 50 rokov. Ani jednej vyšetrovacej metódy sa netreba báť. Vyšetrenie konečníka môže byť nepríjemné, ale nebolí. Cez stenu konečníka je prostata dobre dosiahnuteľná, odborník hmatom ľahko zistí stupeň zväčšenia.
Najvyužívanejšie metódy:
- Ultrazvukové vyšetrenie – v súčasnosti je to základná a najrozšírenejšia metóda. Ultrazvukovou sondou lekár prechádza po bruchu pacienta a na obrazovke sleduje obraz vyšetrovanej oblasti.
- RTG vyšetrenie + kontrastná látka. Skôr než vás lekár osnímkuje röntgenovým prístrojom, dostanete injekciu s kontrastnou látkou (do žily).
- Urodynamické vyšetrenie – vyšetrenie prúdu moču. Obvykle sa pacient vymočí do špeciálnej misy a počítač vyhodnotí rýchlosť tohto prúdu.
- Punkcia prostaty – vykonáva sa tenkou ihlou. Lekár odoberie malý kúsok tkaniva a nechá ho vyšetriť na histológii. Z celého zákroku je nepríjemná iba injekcia na zníženie bolesti.
- Cytoskopia – diagnostická metóda, pri ktorej lekár prezerá močový mechúr a trubicu, vrátane úseku, ktorý prechádza prostatou. Lekár zavedie do močovej trubice nástroj zvaný cytoskop a zhodnotí prenesený obraz. Vyšetrenie je bezbolestné.
Odborní lekári môžu na vyšetrenie prostaty použiť aj ďalšie metódy, ako napríklad CT, MR a pod.
Prostata a prevencia
Dotknutí muži sa teraz spýtajú – a môžeme vôbec niečo urobiť, aby naša prostata fungovala čo najdlhšie? Činnosť prostaty upokojujú látky, ktoré sú obsiahnuté v surovej cibuli alebo v preparátoch s obsahom zinku.
Proti močovej infekcii môžete preventívne, ideálne na dennej báze, popíjať 2 až 3 šálky bylinného čaju s vňaťou prasličky a pýru plazivého.
Dôležité je, aby ste dodržiavali pitný režim a nezadržiavali moč. Pokiaľ máte sedavé zamestnanie, vymyslite si takú telesnú aktivitu, ktorá vás bude baviť dlhodobo.
A čo sex? Neprepínajte, ani zo seba nerobte mníchov. Je dokázané, že priveľa, ale aj primálo sexu oslabuje činnosť prostaty.