Kotvičník zemný: Prírodný liek na potenciu
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
O rôznych bylinkách sa toho narozprávalo už veľa. Mnohé vraj majú kúzelnú moc. V tomto prípade sa však nemôžete pomýliť – kotvičník zemný, nazývaný zelená viagra, je malý zázrak.
Tí, ktorí kotvičník pravidelne užívajú, nám istotne dajú za pravdu – táto je ozajstný poklad. V čínskej medicíne a ľudovom liečiteľstve sa kotvičník používa od nepamäti, no čoraz častejšie naň upozorňujú aj klasickí lekári.
Pozrime sa spolu na hlavné prínosy tejto byliny pre ľudský organizmus.
Kotvičník – prírodné afrodiziakum
Kotvičník zvyšuje libido u oboch pohlaví – je považovaný za prírodné afrodiziakum. Početné štúdie preukázali, že kotvičník má blahodarný vplyv na sexuálnu výkonnosť. Prirodzenou cestou zvyšuje hladinu testosterónu, čím zlepšuje mužský sexuálny výkon. V porovnaní s viagrou, ktorá je zacielená na hormóny v tele, má kotvičník menej razantný nástup.
Produkt ENERGYMAN – (Puncture Vine) (60 cps) pomáha zvyšovať hladinu testosterónu, podporuje vitalitu, libido a telesnú kondíciu, čím prispieva k celkovej mužskej sile a energii.
Na Slovensku rastie len výnimočne
Kotvičník (latinský názov Tribulus terrestris) je jednoročná bylinka z rodu Tribulus. Dorastá do výšky 10 – 50 centimetrov, má žltý kvet. Hoci ju možno vídať aj v našich končinách, ide o tzv. „zavlečenú“ a na pestovanie náročnejšiu rastlinu. Pôvod má v Číne, v Mezopotámii a Indii. Vo voľnej prírode sa takmer nevyskytuje.
Najčastejšie sa používa vňať
Najobľúbenejšia je vňať z kotvičníka, no využívajú sa aj ďalšie časti byliny. Zoznam pozitívnych účinkov je veľmi dlhý. Máloktorú bylinku môžete použiť na toľko zdravotných problémov:
- zlepšuje hormonálnu rovnováhu organizmu,
- zvyšuje vitalitu,
- znižuje hladinu cholesterolu,
- zmierňuje návaly tepla v klimaktériu,
- upravuje krvný tlak (využíva sa pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení),
- normalizuje chorobne zvýšenú krvnú zrážanlivosť,
- rozpúšťa močové kamene,
- užíva sa pri ochoreniach ľadvín (má močopudné účinky),
- zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav a vylučovania žlče,
- lieči závraty a niektoré typy zrakových porúch,
- potlačuje nespavosť, depresie, podráždenosť, reguluje zmeny nálad,
- rýchlejšie odbúrava alkohol (ak ste to s ním prehnali).
Kotvičník pomáha aj pri problémoch so zápchou, keďže podporuje črevnú peristaltiku. Taktiež prečisťuje pečeň. Pri zápaloch ústnej dutiny sa osvedčil ako kloktadlo. U žien redukuje telesný tuk v rizikových telesných partiách, u mužov podporuje nárast svalovej hmoty.
Liečivá tinktúra
Tinktúra je veľmi účinný variant užívania kotvičníka. 20 kvapiek nahradí až 0,75 litra čaju. Kotvičníková tinktúra je pohodlný a efektívny spôsob, ako nechať vstrebať liečivú bylinku do tela.
Výroba a používanie tinktúry
50 gramov kotvičníka zalejte 250 ml 60 – 80 % liehu, ktorý kúpite v lekárni. Nechajte ho 14 dní (a pokojne aj dlhšie) odstáť. Počas tohto obdobia tinktúru 1x denne pretrepte, až sa lieh sfarbí do zelena. Potom si naordinujte 15 kvapiek ráno a 15 kvapiek večer.
Kotvičníkovú tinktúru skladujte na tmavom mieste a pri izbovej teplote.
Čo sa skrýva v kotvičníku?
Obsah účinných látok závisí aj od toho, ako je rastlina pestovaná a spracovávaná. Kotvičník v každom prípade obsahuje:
- vitamíny C, E, B,
- vlákninu,
- horčík,
- železo,
- draslík,
- fosfor,
- vápnik,
- proteíny,
- alkaloidy (harman a harmín),
- triesloviny,
- ďalšie cenné zložky.
V listoch a vňati jednej dospelej rastliny sú zastúpené sacharidy, bielkoviny, tuk, minerálne látky, rastlinné steroidy a vláknina. Na kotvičník nedajú dopustiť najmä športovci, ktorí ho využívajú ako prírodné anabolikum.
Nájdu v ňom sapogeníny, živice, bioflavonoidy a fytosteroly. Plody kotvičníka majú vysoký podiel rastlinných olejov, kyseliny linolovej i linoleovej. Koreň je zas bohatý na saponín a diosgenín.
Dávkovanie kotvičníka
Odporúčané denné dávkovanie bylinky sa odvíja od formy, v akej ju prijímate. Pokiaľ preferujete kotvičník ako čajovú zmes, postačí vám 1 gram (1 kávová lyžička) kotvičníka na 0,5 litra vody. Množstvo môžete prispôsobiť tomu, aký silný účinok od byliny požadujete.
Niektorí ľudia siahajú po nastrihaných kúskoch vňate. Ideálna je dĺžka 10 cm, aby bolo vidieť, že skutočne ide o kotvičník. Nedrvená vňať (okrem iného) lepšie drží „pokope“ účinné látky.
Kotvičník nie je pre každého
Ani taká zdravá bylinka, ako je kotvičník zemný, nevyhovuje každému. Nemali by ho užívať pacienti s karcinómom prsníka, prostaty a ďalších, hormonálne podmienených orgánov. Rovnako bola zistená kontraindikácia u ľudí, ktorí trpia zápalmi žalúdka a vredmi.
Kotvičník zemný nie je vhodný ani pre:
- deti do 18 rokov,
- tehotné a dojčiace ženy (predovšetkým pre zvýšený obsah alkaloidov),
- pacientov s ochoreniami pečene a ľadvín,
- ľudí s neznášanlivosťou lepku,
- ľudí s nedostatkom vitamínov A, D, E, K,
- ľudí, ktorí sa liečia na nedostatočné vstrebávanie tukov.
Pravidelnosť je základ
Pri užívaní kotvičníka je dôležitá pravidelnosť. Po 3 dňoch až 1 týždni by sa mali dostaviť prvé účinky. Pokiaľ ich nedokážete rozpoznať, zvýšte si dennú dávku.
Pre väčšie povzbudenie a celkovú vzpruhu organizmu si nárazovo môžete dopriať vyššie množstvo. No aspoň minimálnu gramáž dodržiavajte každý deň. Iba tak vyťažíte z kotvičníka zemného maximum.
Ako dlho môžem užívať kotvičník?
Neužívajte kotvičník dlhšie ako 3 mesiace (permanentne). Ak ho chcete užívať dlhší čas, naordinujte si obdobie abstinenciu. Ideálne je, keď striedate týždeň užívania a týždeň oddychu.
Bez vedľajších účinkov
Žiadne vedľajšie účinky kotvičníka zemného nie sú známe. Jeho množstvo možno navýšiť, respektíve znížiť (podľa individuálnej potreby).
Užitie vyššej dávky kotvičníka zemného sa obvykle prejaví ospalosťou, závratmi, zvracaním, žalúdočnou nevoľnosťou alebo kožnými zmenami. Laboratórne testy však nepreukázali žiadnu toxicitu, ani žiadne iné negatívne účinky na ľudský organizmus.