Smoothie – chutné a módne, no nemusí byť zdravé
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Husté a pestrofarebné ovocné či zeleninové šťavy sú trendom nielen tohto leta. Nadchnú vás rýchlou prípravou, skvelou chuťou a popritom dostanete do seba potraviny, ktoré by ste zjedli len s veľkým sebazaprením.
Popularita smoothies stúpa nielen u športovcov, ale tiež u ľudí, ktorí sa chcú zdravo stravovať. Pitie ovocných a zeleninových štiav je dnes veľmi „trendy“, no nemusí byť až také prospešné, ako ste si možno mysleli.
Viete, ako správne odšťavovať, mixovať a na čo si dávať pozor?
Mixovanie vs odšťavovanie – je v tom zásadný rozdiel
Nie je šťava ako šťava. Pri klasickom odšťavovaní zbavujeme ovocie a zeleninu dužiny či šupky, pričom vyťažíme čistú šťavu. Väčšina ľudí dužinu ďalej nevyužije – zvyčajne skončí v koši ako odpad.
Zabúdame však, že práve v dužinách a šupkách sa nachádza najväčšie množstvo vlákniny. Vylisovaním šťavy získame iba vodu s pár vitamínmi, minerálnymi látkami, ale samými jednoduchými sacharidmi (cukrami), zatiaľ čo dôležitú vlákninu vyhodíme „von oknom“.
Na rozdiel od džúsov – smoothies získané mixovaním obsahuje ovocie či zeleninu aj s vlákninou. Pri mixovaní totiž nevzniká žiadny odpad, dochádza len k narušeniu vlákniny, ktorá sa stáva stráviteľnejšou. Vďaka vláknine majú smoothies hustejšiu textúru a zasýtia na dlhší čas.
Ďalšou výhodou mixovania je, že okrem ovocia a zeleniny môžete pridať aj orechy, semená, bylinky, jogurt, kefír a iné ingrediencie, ktoré zvyšujú nutričnú hodnotu nápoja.
Celebritný boom? Skôr naša lenivosť…
Pravidelné pitie smoothies sa stalo hitom zdravej spoločnosti. Ak nemáte na svojom facebookovom alebo instagramovom profile aspoň jednu fotku s ovocnou či zeleninovou šťavou v ruke, akoby ste ani neexistovali.
Celý odšťavovací a mixovací boom sa začal v médiách. Prišli s tým usmiate celebrity, ktoré všade hlásali, že vďaka šťavám schudli a žijú zdravší život. Freshe im vraj pomohli k očiste tela a väčšej energii.
K popularizácii týchto pestrofarebných nápojov veľkou mierou prispela aj vitariánska strava – v jedálničku raw-fanúšikov majú smoothies svoje nenahraditeľné miesto. Žeby boli ovocné a zeleninové šťavy naozaj také zázračné a zdravé?
Šťavy ako doplnok – prečo nie
Šťavy sú rýchle a chutné riešenie problému, čo práve „pod zub“. Na svojom obľúbenom smoothie si môžete pochutnať v kancelárii, v škole, aute, či pri/po športe. Často takmer bez toho, aby ste čo len pohli prstom, veď všetko za vás urobí kuchynský robot. Možno výhoda, pre niekoho však zrada.
Extra dávka ovocia = extra dávka cukru
Konzumácia ovocia a zeleniny je rozhodne zdraviu prospešná. Denne by sme mali skonzumovať približne 500 g ovocia a zeleniny, čo je 5 porcií na deň.
Mnoho ľudí však toto množstvo nedokáže do seba dostať bežnou stravou. Či už pre zhon a nedostatku času, alebo kvôli chuťovému odporu. Smoothies tak predstavujú ideálne riešenie, ako prijať odporúčanú dennú dávku vitamínov.
Má to však malý háčik. Šťava sa nedá porovnať s celistvou zeleninou alebo ovocím – nie je to to isté. Kým v ovocí alebo zelenine je značné množstvo vlákniny, väčšina džúsov a štiav túto podmienku nespĺňa. Vaše telo takto “nakúpi” hlavne jednoduché sacharidy.
Vláknina zasýti lepšie, ani tlak vám nestúpne
Vláknina je výhodná v tom, že znižuje vstrebávanie jednoduchých cukrov do krvi, vďaka čomu vám nevystúpi hladina krvného cukru do enormných hodnôt, aby vzápätí rýchlo poklesla. Vďaka vláknine sa tak budete cítiť dlhšie sýti.
Vyskúšajte jeden trik, ktorý vám to ozrejmí. Dnes zjedzte na olovrant jablko, zajtra vypite v tom istom čase jablčný džús. A sledujte, po čom sa budete cítiť skôr hladní.
Osviežujúci nápoj, alebo kalorická bomba?
Mnoho ľudí považuje smoothie za osviežujúci nápoj, niečo na zapitie práve prebiehajúceho obeda, alebo akúsi bodku za jedlom. Chyba! Smoothies sú v skutočnosti viac jedlo ako nápoj, pokiaľ sa bavíme o energetickej hodnote.
Hlavnou ingredienciou smoothies sú totiž jednoduché sacharidy, a už 1 g sacharidov obsahuje 17 kJ energie. Pre predstavu – ak si pochutnáme na bežnom ovocnom smoothie v 250 ml nádobe, dostaneme do seba v priemere približne 875 kJ energie, čo nie je práve najmenej. A to sa z toho ani veľmi nenajeme!
Ak si šťavy kupujete, čísla môžu byť ešte ďaleko vyššie, pretože väčšina výrobcov pridáva do džúsov aj cukor. Ak si teda raz za čas chcete dopriať džús, čítajte etikety a vyberajte druhy bez pridaného cukru.
Jedzte celé ovocie, nebuďte fajnoví
Vo všeobecnosti je lepšie konzumovať celé ovocie. Nielen pre vyššie spomínanú vlákninu, ale aj kvôli prežúvaniu. Už pri rozkúsavaní ovocia alebo zeleniny dávame telu znamenie, že sme začali jesť. Žutím posielame signál do mozgu, ktorý ihneď vyhodnocuje, či je žalúdok plný (a treba s jedením prestať), alebo sme ešte stále hladní.
Keby ste mali zjesť všetko to ovocie, ktoré obsahuje nápoj, pravdepodobne by ste to po obede ťažko zvládli. A ak áno, dozaista by ste sa cítili prejedení. Džúsy a iné sladké nápoje sú zradné práve v tom, že ich dokážeme piť “vo veľkom”, bez toho, aby sme si uvedomili pocit nasýtenia. Kalórie tak stúpajú nahor, a ak sa to opakuje a preháňa pravidelne, bude stúpať aj ručička na váhe.
Dajte si pozor na zuby
Všetky mixované nápoje obsahujú kyseliny, z ktorých mnohé sú síce účinnými antioxidantmi (napríklad kyselina L-askorbová, známa pod názvom vitamín C), no môžu nepriaznivo ovplyvňovať stav vášho chrupu.
Základom zdravého chrupu je pevná sklovina. Tento ochranný povrch zuba dokážu narušovať kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v potravinách a nápojoch. Výsledkom je zubná erózia – zmäknutie tvrdého zubného tkaniva, kvôli čomu dochádza k odhaleniu chrupu.
K nárastu zubných erózii pravdepodobne prispieva aj častejšia konzumácia smoothies v dnešnej dobe. Aby ste zabránili poškodeniu zubov, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:
- Vyhýbajte sa bezprostrednému čisteniu zubov po vypití šťavy, ale aj po konzumácii kyslých jedál. V tomto čase je zubná sklovina najzraniteľnejšia. S čistením zubov vydržte minimálne 1 hodinu od ukončenia pitia/konzumácie.
- Ovocné džúsy pite rýchlo, neprevaľujte a neudržujte ich zbytočne v ústach.
- Dbajte na dostatočný príjem tekutín (mimo pitie štiav). Pitie vody zabezpečí primeranú produkciu slín, ktoré chránia zub pred zubnou eróziou.
Doprajte si kvalitné smoothie
Ak dávate prednosť kupovaným šťavám či smoothies, mali by ste spozornieť. Okrem toho, že sú takto pripravené šťavy zbytočne drahé, výrobcovia do nich pridávajú ďalšie cukry, v horšom prípade rôzne konzervanty a farbivá, ktoré by ste v doma pripravenom nápoji nemali.
Ďalšou nevýhodou je, že zakúpený nápoj nemusí byť úplne čerstvý, hoci dátum spotreby je v poriadku. Mnoho vitamínov totiž mohlo byť rozložených účinkom svetla, tepla, kyslíka, alebo kvôli nesprávnej manipulácii. Navyše neviete, akú kvalitu prísad výrobca použil.
Prevažná väčšina klasických džúsov v obchodoch je dokonca pasterizovaná, a tak vám džúsy síce vydržia dlhšie, no majú inú chuť, farbu a často aj nižšiu nutričnú hodnotu. Preto ak si chcete dopriať kvalitné smoothie, pripravte si ho doma. Často vám k tomu postačí ponorný mixér.
Aby ste si pripravili plnohodnotné smoothie, ktoré zasýti a dodá telu všetko potrebné, skúste si okrem ovocia či zeleniny pridať do nápoja aj zdroje bielkovín. Môžete použiť, jogurt, mlieko, kefír, sójový nápoj, tvaroh či tofu. Nápoj môžete obohatiť o orechy alebo chia semienka.
Je odšťavovanie zdravé?
Hoci si pitím štiav hľadáte cestu k zdravému životnému štýlu, majte na pamäti, že džúsy nenahradia plnohodnotné jedlo. Vzhľadom na vysoký energetický obsah štiav, pite maximálne 1 pohár denne a radšej si pochutnajte na celistvom ovocí a zelenine. Ak si predsa len chcete dopriať ovocný či zeleninový nápoj, siahnite po hustých smoothies, než po klasickom vylisovanom džúse.