Zdravie očí: Dobré rady a vitamíny na zlepšenie zraku
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Oči nie sú len zrkadlom duše, ako zvykneme básnicky vravieť. Podávajú nám množstvo informácií o celkovom zdraví.
Prečo si treba oči chrániť?
A prečo sa o ne musíme starať rovnako, ako o ostatné orgány?
Oči nám ukazujú svet
Prostredníctvom očí získavame najviac informácií z okolia – približne 80 %. Vďaka zraku sa vieme orientovať v prostredí, očami si vyberáme partnerov, či spoznávame sami seba (v zrkadle).
Skutočnú hodnotu očí si uvedomíme až vtedy, keď pocítime ich zníženú funkciu. Niektoré poruchy sú dedičné, no za mnohé si môžeme aj sami.
Čo najviac zaťažuje naše oči?
Slnečné okuliare – len ozdoba tváre?
Trh je preplnený množstvom slnečných okuliarov rozmanitých tvarov, veľkostí a farieb. Máloktorí z nás sa však pri výbere sústreďujú na skutočnú funkciu okuliarov – viac nás zaujíma výzor. Keď sa ideme kúpať, vyberáme si vhodný opaľovací krém.
Prečo tak nekonáme aj pri slnečných okuliaroch?!
Ako si vybrať slnečné okuliare?
- Mali by zakrývať celé šírku očí, aby svetelné lúče neprenikli cez vrch či bočné strany, inak hrozí, že lúče sa odrazia z vnútornej strany okuliarov a preniknú priamo do oka.
- Ideálnou voľbou je štandardný UV filter s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov. Tento údaj vám poskytne oftalmológ v optike.
Farba skiel – na každú činnosť iná
- Pre bežné nosenie voľte sklá so svetelným prechodom (vrch – tmavý, spodok – svetlý), alebo sklá so stmavovacím efektom.
- Pri šoférovaní sú najvhodnejšie sivé a hnedé odtiene s polarizačnou vrstvou, ktorá eliminuje odlesky zo svetiel či mokrej vozovky.
- Na šport a do hmlistého počasia sú vhodné žlté a oranžové sklá – zlepšujú rozlišovaciu schopnosť.
Syndróm počítačového videnia
Počítače, notebooky a smartfóny sa stali každodennou súčasťou našich životov. Nevieme si bez nich predstaviť prácu, rýchle vyhľadávanie informácií alebo obyčajnú komunikáciu. Častokrát zaspávame aj vstávame s posledným „kliknutím“ na obrazovku či display. Neuvedomujeme si, čo toto čítanie, prezeranie si fotografií a hranie počítačových hier spôsobuje našim očiam:
- rozmazané videnie,
- unavené a začervenané oči,
- suché a podráždené oči,
- bolesť hlavy.
Uvedené prejavy však môžeme ovplyvniť aj tým, ako sa správame. Jednoduchými krokmi dokážeme predísť spomínaným symptómom. Tu sú niektoré z ich:
- Žmurkajte – žmurkanie udržiava správnu vlhkosť oka. Pri pohľade na monitor dokonca zabúdame žmurkať! Negatívne tu dopomáha aj klimatizované prostredie, „vďaka“ čomu sú oči suchšie.
- Robte si pri práci prestávky – skúste si každé 2 hodiny zatvoriť oči na 10 minút. Kedykoľvek sa pozrite aj na iný obraz, než na monitor, ideálne na vzdialenejší predmet. Pravidelnými prestávkami predchádzate svalovej únave očných svalov. Zmenu k lepšiemu okamžite pocítite.
- Nastavte si obrazovku do správnej polohy. Mali by ste dodržiavať vzdialenosť očí od monitora približne 60 – 80 cm. Tiež by ste sa mali pozerať rovno, aby sa očné svaly neunavovali sledovaním obrazu, ktorý je príliš vysoko, príliš nízko, či nebodaj šikmo od vašich očí.
- Používajte antireflexné obrazovky – nie každý má v práci tento typ monitoru. Filter na antireflexných obrazovkách znižuje osvetlenie. Slušne požiadajte svojho nadriadeného o takúto obrazovku, zvlášť vtedy, ak už pociťujete problémy s očami.
Fajčenie
Kto by nepoznal známu pesničku od skupiny Vidiek: Fajčenie škodí zdraviu? K mnohým negatívnym dôsledkom fajčenia môžeme zaradiť aj zhoršenie zraku – dymom sa znižuje prekrvenie sietnice oka. U fajčiarov dokonca existuje 2x vyššie riziko, že dostanú sivý zákal.
Prievan
Prievan môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, a samozrejme aj očiam. Zápal očného nervu sa prejaví ako neostré videnie, zahmlievanie pred očami, videnie škvŕn v zrakovom poli, sčervenanie oka či precitlivenosť na svetlo.
Správny typ dioptrických okuliarov
V obchodných reťazcoch sa môžeme stretnúť s voľným predajom rôznych dioptrických okuliarov. Napriek cene, ktorá býva veľmi lákavá, tento spôsob výberu je úplne nevhodný.
Iba po riadnej očnej prehliadke dokáže očný lekár zhodnotiť, aké dioptrie sú pre nás vyhovujúce. Rovnako platí, že každé oko potrebuje iný typ dioptrií, čo uvedené okuliare nezohľadňujú. V konečnom dôsledku vám „pokútne“ zakúpené okuliare môžu narobiť viac škody ako úžitku.
Čo je dobré na zrak? Naozaj je to mrkva?
Poznáte toto príslovie – špenát na silu, mrkva na orlí zrak? Od detstva počúvame, aby sme jedli mrkvu, pretože zlepšuje zrak. Je to však len čiastočná pravda.
Mrkva obsahuje veľké množstvo vitamínu A, ktorý vyživuje sietnicu oka – preto sčasti zlepšuje videnie. No samotné jedenie mrkvy dioptrie nezníži.
Podobnú službu vám poskytnú ďalšie potraviny:
- tmavozelená listová zelenina (tá najviac),
- mlieko,
- vajíčka,
- ryby.
Minerály a vitamíny pre posilnenie očí:
- selén – tzv. dary mora (slede, kraby, langusty), pečeň, vaječný žĺtok, obilniny, para orechy, obilniny, celozrnné výrobky, ovsené vločky, hnedá ryža, kukurica, huby, cibuľa, cesnak, brokolica, hovädzie mäso,
- zinok – dary mora (kraby, homáre, ustrice), zelenina (najmä strukoviny), orechy a semená, celé zrná, červené mäso, kuracie mäso,
- vitamín C – citrusové ovocie, šípky, čierne ríbezle, listová zelenina, kapustovitá zelenina (kel, karfiol), paradajky, paprika, zemiaky,
- vitamín E – arašidy, pistácie, mandle, lieskovce, za studena lisované rastlinné oleje, mlieko, vajcia, strukoviny (fazuľa, šošovica, cícer), špenát, sladké zemiaky.
Ďalšie tipy – mastné kyseliny a luteín:
- omega-3 mastné kyseliny – losos, sleď, sardely, sardinky, makrela, pstruh dúhový, tekvicové a ľanové semienka, chia semienka, pšeničné klíčky, vlašské orechy, repkový a sójový olej, avokádo, olivy,
- luteín – mrkva, špenát, rybí tuk, pštrosie mäso.
Oči prezrádzajú rôzne choroby
Oči môžu veľa napovedať o našom zdraví. Dobrý lekár vám dokáže z očí „vyčítať“:
- cukrovku,
- poruchy štítnej žľazy,
- vysoký krvný tlak,
- dokonca sklerózu multiplex.
Prvé príznaky, ktoré naznačujú vážnejšiu chorobu:
- opuch očí,
- slzenie očí,
- zvýšený vnútrolebečný tlak,
- pocit cudzieho telieska v oku,
- krvácanie oka,
- svetloplachosť,
- dvojité videnie.
Neodkladajte vyšetrenie u očného lekára
Ak ste si všimli niektoré z uvedených symptómov, alebo ste objavili iný, neprehliadajte ich. Ak máte čo i len pocit, že niečo s vašimi očami nie je v poriadku, neodkladajte návštevu u odborníka.
Všetky uvedené informácie sú len návodom, ako zachytiť problém hneď na začiatku, teda ako byť pozorný. Nenahrádzajú však návštevu u oftalmológa – iba on dokáže riadne a komplexne zhodnotiť náš zdravotný stav.
Na výber máme len 2 možnosti. Posúďte, ktorá z nich je lepšia: chodiť na preventívne prehliadky a starať sa o svoj zrak, alebo navštevovať lekárov už s konkrétnymi problémami, ktoré vyžadujú liečbu, či dokonca operáciu?