Ginko dvojlaločné – pradeduško medzi stromami
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Vedeli ste, že ginko je jeden z najstarších stromov na svete?
Ide o jediného žijúceho predstaviteľa skupiny rastlín, ktoré sa na Zemi vyskytovali už pred 150 až 200 miliónmi rokov. Aj preto si strom vyslúžil meno „žijúca fosília“.
Ginko sa dožíva približne tisíc rokov a pochádza z Číny. Vedecké výskumy, ktoré sa zaoberajú jeho účinkami a využitím, sú pomerne bohaté, a tak dnes patrí k najviac používaným rastlinným liekom na svete.
Ako vyzerá ginko?
Strom je vysoký priemerne 38 metrov. Jeho vzhľad je veľmi špecifický, prakticky si ho nemôžeme pomýliť s iným stromom. Listy majú tvar vejára, v strede rozdeleného na 2 časti. Práve listy sú nositeľmi liečebných účinkov. Kvôli minimalizácii nežiaducich účinkov sa v praxi používa predovšetkým suchý extrakt z listov.
Ginko je dvojdomá rastlina. Kým dospelé samčie stromy na jar kvitnú, samičie na jeseň produkujú žltohnedé plody podobné marhuliam. Nie sú jedlé, nepríjemne páchnu a ich dužina dráždi pokožku. V malých množstvách je jedlá pražená kôstka vo vnútri nepravého plodu, ktorá pripomína lieskové orechy. V Ázii kôstky bežne kúpite na trhu.
Čo sa týka pestovania, ginko nie je náročné na typ pôdy, hoci preferuje dostatok slnka. Zvláda dobre aj veľké teplo a znečistené ovzdušie, preto sa prispôsobí aj podmienkam parku uprostred veľkomesta.
Aké sú obsahové látky listov ginka?
Biologický účinok sa pripisuje diterpénom, ginkolidom A, B a C, bilobalidu a flavonoidom kvercetínu, izoramnetínu a kempferolu. Okrem týchto látok obsahuje tzv. ginkolové kyseliny, ktoré nie sú zdraviu prospešné. Ich obsah v prípravkoch je nutné redukovať na minimum.
Aké má ginko účinky?
O liečivých účinkoch ginka bolo publikovaných množstvo vedeckých štúdií. Spomeňme tie najvýznamnejšie:
- zlepšuje mozgový metabolizmus a zvyšuje toleranciu mozgového tkaniva voči nedostatku kyslíka,
- zlepšuje výkonnosť pamäti a procesu učenia sa (znižuje reakčný čas),
- antioxidačný účinok – ochrana buniek pred poškodením voľnými radikálmi,
- ovplyvňuje vlastnosti krvi – znižuje zrážanlivosť krvi, zlepšuje prietokové vlastnosti krvi,
- zabraňuje vzniku a rozvoju opuchov,
- rozširuje cievy – prispieva k zlepšeniu prekrvenia mozgu, ako aj končatín.
Pri akých zdravotných problémoch môže ginko pomôcť?
Extrakt z listov ginka patrí do terapeutickej skupiny, ktorú označujeme ako antidementíva. Extrakt sa používa na zlepšenie rozumových funkcií a kvality života pri strednom stupni demencie. Tento účinok bol potvrdený klinickými štúdiami na ľuďoch.
Extrakt z listov sa tradične používa aj na zmiernenie pocitu ťažkých nôh alebo studených končatín (čo je spôsobené ľahšími komplikáciami žilného obehu), pri pískaní v ušiach, v čínskej medicíne aj pri astme.
Tieto indikácie nie sú podložené klinickými štúdiami, ale sú potvrdené dlhodobým užívaním.
Určitý efekt ginka bol pozorovaný aj pri:
- liečbe úzkosti,
- nedostatočnom prekrvení mozgu,
- schizofrénii (v kombinácii s konvenčnou liečbou),
- demencii Alzheimerovho typu (zlepšenie rozumových funkcií),
- poruchách periférneho prekrvenia,
- zelenom zákale (zlepšenie zrakového poľa),
- predmenštruačnom syndróme,
- poruchách rovnováhy.
Hoci v Číne sa ginko široko používa aj pri zotavovaní sa z infarktu myokardu a mozgovej mŕtvice, vedecký výskum tento prínos nepotvrdil. Dôkazy chýbajú aj v prípade bezpečnosti a účinnosti kozmetických prípravkov s obsahom ginka.
V akej dávke sa ginko užíva?
Vo vedeckých štúdiách boli testované účinky ginka pri rozumových poruchách a poruchách krvného obehu u dospelých (aj u pacientov nad 65 rokov) v dávke 120 až 240 mg extraktu denne. Toto množstvo môžete užívať jednorazovo, alebo rozdeliť do 2 až 3 dávok. U detí denná dávka nebola stanovená.
(V rámci ľudového liečiteľstva, ktoré svoje výsledky neoveruje klinickým výskumom, sa u dospelých používajú jednotlivé dávky 250 až 360 mg listov ginka, pričom ako denná dávka sa uvádza až 750 mg listov ginka.)
Liečba by mala trvať aspoň 8 týždňov, keďže nástup účinku niekedy trvá 4 – 6 týždňov. Ak však do 3 mesiacov nenastane zlepšenie príznakov, je nutné prehodnotiť účinnosť a zmysel liečby.
Medzi užívaním extraktu z listov ginka „nalačno“ a „po jedle“ nie je významný rozdiel. Hoci pri užívaní po jedle je rýchlosť vstrebávania do organizmu trochu spomalená, nebol zaznamenaný vplyv jedla na celkový účinok.
Aké sú nežiaduce účinky ginka?
Vzhľadom na to, že ginko vplýva na krvnú zrážanlivosť, ide najmä o krvácanie rôznych orgánov, ako sú oči, nos či tráviaci trakt. Objaviť sa môžu aj bolesti a točenie hlavy, prípadne ťažkosti tráviaceho traktu, ako sú hnačky, bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie.
Klinické štúdie preukázali, že výskyt nežiaducich účinkov pri užívaní extraktu z listov je menej častý (0,5 %). Pravdepodobne za to môžu tzv. ginkolové kyseliny, preto sa pri príprave extraktu ich obsah upravuje na minimálne hodnoty.
Listy obsahujú viac ginkolových kyselín než extrakt, preto majú aj vyšší potenciál nežiaducich účinkov. Ich užívanie (napr. vo forme čaju) sa neodporúča.
Kedy sa ginko nesmie užívať a s čím by ste ho nemali kombinovať?
Keďže ginko znižuje zrážanlivosť krvi, nemali by ste ho užívať, pokiaľ trpíte ochorením, pre ktoré je charakteristický zvýšený sklon ku krvácaniu – napríklad hemofília, nedostatok zrážacích faktorov, krvných doštičiek a vitamínu K, či zlyhanie pečene. Z rovnakého dôvodu sa odporúča prestať s užívaním minimálne 3 až 5 dní pred plánovaným chirurgickým zákrokom.
Pri súbežnom užívaní liečiv proti zrážaniu krvi (ako warfarín, kyselina acetylsalicylová či klopidogrel) a extraktu z listov ginka takisto hrozí zvýšená krvácavosť. Užívanie pri takejto liečbe konzultujte s lekárom. Rovnaký postup platí aj v prípade, že dlhodobo užívate liečivá zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (proti bolesti, zápalu a zvýšenej teplote), ako napr. ibuprofén či diklofenak.
U pacientov s epilepsiou nie je vylúčené, že ginko podporuje vznik záchvatov. Ginko môže ovplyvniť rýchlosť, akou pečeň metabolizuje rôzne liečivá, a tým zvýšiť alebo znížiť ich účinok.
K najvýznamnejším príkladom patrí efavirenz (používaný pri liečbe HIV infekcie), ktorého účinok sa v kombinácii s ginkom znižuje, a nifedipín (používaný pri liečbe vysokého krvného tlaku), kde ginko, naopak, účinok zvyšuje.
Ginko môže potenciálne ovplyvňovať metabolizmus aj pri mnohých iných liečivách, preto ak užívate akékoľvek lieky, upozornite na užívanie ginka vášho lekára. Ak sa rozhodnete, že si ho kúpite vo forme výživového doplnku, poraďte sa o rizikách kombinácie s liekmi s vaším lekárnikom.
Kombinácia ginka so ženšenom sa zdá byť výhodná pre zlepšenie pamäti, je však potrebný ďalší výskum.
Tehotenstvo, dojčenie a užívanie u detí
Bezpečnosť obsahových látok ginka pri užívaní počas tehotenstva nebola dokázaná, pričom v prípade zvierat boli výsledky štúdií protichodné. Kým u niektorých neboli preukázané žiadne škodlivé účinky na vyvíjajúci sa plod, u iných bolo pozorované spomalenie rastu plodu a nižšia pôrodná váha. Navyše, ginko môže potenciálne zvýšiť sklon ku krvácaniu, preto sa jeho užívanie počas tehotenstva neodporúča.
Nie je známe, či sa obsahové látky ginka, resp. ich metabolické produkty, vylučujú do materského mlieka, a nie je známy ani účinok týchto látok na novorodenca. Z tohto dôvodu sa užívanie ginka neodporúča ani počas dojčenia. Takisto neexistuje dostatok údajov o bezpečnosti užívania ginka pred 18. rokom života.
Môže byť ginko nebezpečné?
Ako pri každom liečive, aj pri užívaní ginka hrozí alergická reakcia, resp. precitlivenosť na jeho biologicky účinné obsahové látky (aktívne zložky), hoci veľmi zriedkavo. Prejavuje sa začervenaním, vyrážkou, opuchom a svrbením pokožky, tváre alebo hrdla, v závažných prípadoch problémami s dýchaním.
Dužina nepravého plodu ginka dráždi pokožku a môže vyvolať kontaktnú alergickú reakciu, čo platí aj pre peľ z kvetov. Surové semená zase obsahujú tzv. ginkotoxín, známy aj ako antivitamín B6. Pri nadmernej konzumácii semien môže dôjsť ku kŕčom, strate vedomia a epileptickým záchvatom, a to najmä u detí.
Pri pražených semenách tento nežiaduci efekt spôsobila dávka okolo 50 kusov, čerstvé sa vôbec neodporúča konzumovať.
Vzťah medzi ginkom a inými rastlinami ešte nie je celkom objasnený, existujú však údaje, že ľudia alergickí na rastliny z čeľade obličkovcovitých (Anacardiaceae) majú pri užívaní ginka vyššiu pravdepodobnosť alergickej reakcie. Do tejto čeľade patrí napr. sumach (Rhus), mango/mangovník (Mangifera), či kešu orechy/obličkovec (Anacardium).
Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom
Extrakt z listov ginka dvojlaločného nájdete v lekárni aj ako liek na lekársky predpis, aj ako voľnopredajný výživový doplnok. Užívanie v inej forme sa neodporúča kvôli potenciálnemu vyššiemu výskytu nežiaducich účinkov.
Výživové doplnky sú klasifikované ako potraviny, čo znamená, že obsah účinných látok v nich nie je striktne kontrolovaný. Hoci musia spĺňať určité požiadavky na bezpečnosť a dokázať neprítomnosť ťažkých kovov a mikroorganizmov, v praxi sa ľahko môže stať, že obsahujú oveľa menej, alebo (naopak) oveľa viac účinných látok, ako uvádza obal.
Najistejšie je, keď užívate ginko vo forme lieku, ktorý prechádza prísnou kontrolou. Preto ak si myslíte, že je užívanie extraktu z listov ginka pre vás vhodné, poraďte sa o jeho prínosoch s vašim lekárom, ktorý vám ho môže predpísať. Nezabudnite však spomenúť ostatné lieky a výživové doplnky, ktoré užívate, aby ste vylúčili vzájomné ovplyvňovanie liečiv.
Zdroje
https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/tebokan-40-mg-452793.html
https://www.drugs.com/npp/ginkgo-biloba.html
http://www.webmd.com/drugs/2/drug-7879/ginkgo-biloba-oral/details
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=z990
http://www.livestrong.com/article/513897-allergic-reactions-to-ginkgo-biloba/
http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/ginkgo/background/hrb-20059541