Aké najčastejšie chyby robia ženy v klimaktériu?
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Klimaktérium, ľudovo pomenované „ženský prechod“, je prirodzená súčasť života, ktorej sa nevyhne žiadna žena. Dnes už však nemusí byť takým strašiakom, ako v minulosti, pretože sa naň môžeme dobre pripraviť, čím zmiernime väčšinu nepríjemných príznakov.
Aké problémy nám môže spôsobiť klimaktérium?
Klimaktérium je obdobie medzi plodným vekom ženy a ukončením aktivity vaječníkov. Najčastejšie sa objavuje medzi 45. a 50. rokom života. Vtedy sa znižuje produkcia ženských hormónov, spomaľuje funkcia vaječníkov, menštruácia je nepravidelná, alebo úplne vymizne.
Žena postupne stráca možnosť otehotnenia, pričom sa môžu objaviť príznaky, ktoré ohlasujú túto zásadnú zmenu.
K najčastejším prejavom klimaktéria patria depresie, prudké zmeny nálad, návaly tepla, nesústredenosť, potenie či problémy so spánkom. Partnerský život môže byť zase ovplyvnený zníženou chuťou na sex.
S nedostatkom ženských pohlavných hormónov súvisí aj úbytok vody v organizme, keď koža rýchlejšie starne – vytvárajú sa vrásky. Žena v klimaktériu je náchylnejšia na rednutie kostí, zvýšený krvný tlak, zvýšenú hladinu cholesterolu, zápaly močových ciest či problémy s imunitou.
Pozitívnou správou je, že s týmito príznakmi možno úspešne bojovať. A práve tu prichádzajú na scénu najčastejšie chyby, ktoré počas klimaktéria robíme.
Vyhýbame sa lekárom
Základom pre celkové zdravie každej ženy je pravidelná prevencia. Alebo inak – nevymyslíte nič lepšie, ako pravidelné návštevy u lekára. Nebojte sa konzultovať svoj zdravotný stav so všeobecným lekárom či gynekológom, obzvlášť po 45. roku života.
Oboznámte „svojich“ lekárov so všetkými zdravotnými ťažkosťami, ktoré pociťujete. Práve preventívne prehliadky vedia včas odhaliť akékoľvek zdravotné komplikácie, ktoré sa zjavujú v klimaktériu.
Žena v „prechode“ obvykle dostáva od odborníka uistenie, že s jej telom je všetko v poriadku. Samozrejme, lekár sa vždy snaží pomôcť a odporučiť liečbu, aby sa príznaky oslabili. Preto sa nezdráhajte zájsť za lekárom aj pred štyridsiatkou, ak máte vyššie uvedené príznaky, keďže môže ísť o predčasnú menopauzu, čo opäť potvrdí iba zdravotnícky pracovník.
Aj predčasná menopauza je dnes liečiteľná, a čím skôr sa príde na príčinu vašich problémov, tým skôr dosiahnete pôvodnú kvalitu života.
Nezabudnite sa lekárovi tiež zmieniť o chorobách, ktorými trpíte, a o všetkých liekoch, výživových doplnkoch a liečivých rastlinách, ktoré užívate. Mali by ste mu povedať aj o liekoch, ktoré vám predpísal iný špecialista. Každý lekár totiž musí dôkladne poznať zdravotný stav svojho pacienta, aby ho správne diagnostikoval a liečil.
V neposlednom rade tým predídete vzájomným interakciám liekov, ku ktorým môže ľahko dôjsť.
Lekára oboznámte aj so známymi ochoreniami v rodine. Najmä, ak nimi trpeli rodičia či starí rodičia. Príkladom je vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol, zvýšené tuky v krvi, cukrovka, rakovina (najmä maternice a prsníkov), či problémy so štítnou žľazou.
Ide o to, že napríklad dodávanie ženských pohlavných hormónov (hormonálna substitučná terapia), ktorá sa používa na zmiernenie príznakov klimaktéria, zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka. O výskyte tejto diagnózy vo vašej rodine by mal preto lekár vedieť, aby vybral inú, vhodnejšiu liečbu, alebo vás častejšie monitorovať.
Zlý životný štýl
Fajčenie, sedavé zamestnanie, stresové situácie a mnoho ďalších faktorov z prostredia, negatívne vplýva na zdravie ženy v období klimaktéria. Korigovať svoju hmotnosť, je aj kvôli vyššiemu riziku rednutia kostí v tomto období veľmi prospešné.
Pravidelné cvičenie, alebo aspoň polhodinka aktívneho pohybu (každodenne), vám iba prospeje. Vhodná je chôdza, beh, bicyklovanie, plávanie či tanec.
Niekoľkokrát týždenne si vyjdite na slnko, keďže podporuje tvorbu vitamínu D v koži, ktorý je nevyhnutný pre pevné kosti. Stačí 15 až 30 minút slnečného žiarenia.
Zmeňte tiež svoje stravovacie návyky. Obmedzte príjem jednoduchých cukrov a živočíšnych tukov. Do jedálnička zaraďte viac zeleniny a ovocia, jedzte potraviny bohaté na vápnik (napríklad nízkotučné mlieko, jogurty, či iné mliečne výrobky).
Jesť treba v menších dávkach, viackrát za deň, ale hlavne pravidelne. Dodržiavajte pitný režim, o to viac, že ste v klimaktériu. Ak máte chuť na sladké, namiesto čokolády siahnite po vašom obľúbenom ovocí.
Pokiaľ to len pôjde, vyhýbajte sa stresu a fajčeniu. Buďte pozitívna, veď práve psychika hrá veľkú rolu. Neváhajte si nájsť novú záľubu, stretávajte sa s priateľmi, obklopte sa rodinou.
S dobrou náladou klimaktérium ľahšie zvládnete. Dostatočné množstvo spánku je tiež mimoriadne dôležité, neponocujte!
Podceňovanie samovyšetrenia
Samovyšetrovanie prsníkov je nevyhnutný úkon pre včasné odhalenie rakoviny prsníka. Najmä v období klimaktéria, keď sú hormonálne zmeny veľké, sa žena musí sledovať aj sama.
Dôležité je, aby si ženy pravidelne vyšetrovali prsníky pohmatom, a aby absolvovali raz do roka preventívnu prehliadku u gynekológa, aj keď si nič neobvyklé pri samovyšetrovaní nevšimli.
Ženy v klimaktériu by si mali prsníky prehmatať každý mesiac, najlepšie vždy rovnaký deň v mesiaci.
Ako má prebiehať samovyšetrovanie prsníkov?
- Prsia by ste si mali kontrolovať v stoji pred zrkadlom, aj v ľahu. Zdvihnite pravú ruku a ľavou rukou si vyšetrite pravý prsník. Ľavý prsník sa vyšetruje naopak – pravou rukou.
- Bruškami 3 stredných prstov si najprv prezrite povrchové vrstvy prsnej žľazy, a potom – výraznejším tlakom – jej hlbšie štruktúry. Postupuje sa krúživými pohybmi, v smere hodinových ručičiek, od horného vonkajšieho kvadrantu smerom k bradavke.
- Po vyšetrení prsníkov pokračujte v oblasti pod a nad kľúčnou kosťou, a pod pazuchami. Musíte aj zľahka pritlačiť a zistiť, či z bradaviek niečo nevyteká.
- Ak zistíte akúkoľvek zmenu, okamžite vyhľadajte lekára. Včasná diagnostika vie takmer vždy zachrániť život.
Uvedomte si, že nie každá objavená hrčka (či uzlík) znamená hneď rakovinu prsníka. No neváhajte a povedzte o nájdenej zmene lekárovi, ten urobí všetky potrebné vyšetrenia.
Nedodržiavanie liečby
Ak vám bola predpísaná nejaká liečba, nezanedbávajte ju. Dbajte na pokyny lekára a užívajte lieky včas a poriadne. Len tak máte šancu, že naozaj zvrátite prítomné zdravotné problémy.
Na zmiernenie príznakov klimaktéria zaberá dopĺňanie ženských hormónov (vo forme tabliet, náplastí či gélov), dopĺňanie vápnika a vitamínu D (kvôli riziku rednutia kostí), či rôzne sedenia, na ktorých hovoríte o svojich ťažkostiach.
Dôležité je aj pravidelné monitorovanie krvného tlaku a hladín cholesterolu a cukru v krvi. Tieto hodnoty vám vie odmerať lekár, lekárnik, ale môžete si ich merať aj sami doma. V lekárňach dnes bežne dostanete cenovo prijateľné tlakomery či glukomery. Nikdy neviete, kedy ich vy (či vaši blízki) oceníte.
Abstinencia v posteli
Obdobie klimaktéria môže byť spojené so subjektívnym pocitom starnutia, či s náročnejším udržiavaním ideálnej hmotnosti, a ak sa k tomu pridajú zdravotné problémy či zmeny nálad, môžete mať pocit, že strácate chuť na sex.
Znížená tvorba ženských hormónov ide ruka v ruke s nižšiu sekréciou slizníc, a tak je pošva prirodzene suchšia a styk môže byť bolestivý.
To však neznamená, že by ste sa mali strániť sexuálnej aktivity. Na trhu existuje množstvo lubrikačných gélov, ktoré zabraňujú páleniu či znižujú riziko poranenia pri pohlavnom styku. Rovnako sú vhodné psychologické sedenia, alebo komunikácia s partnerom.
Ale všetko má aj svoje plusy. Vaše deti sú už „konečne“ mimo domu, a tak môžete spoznať aj doposiaľ neznáme oblasti vašej sexuality.
Utápanie sa v pocitoch menejcennosti a straty
Základom pre optimálne psychické zdravie je dobrá nálada. Rozprávajte sa o vašich ťažkostiach s partnerom a blízkymi. Komunikujte. Stretávajte sa s priateľmi. Uvedomte si, že odchod detí z domu nie je strata vašej materskej roly v rodine. Práve naopak, teraz je ten správny čas, starať sa o seba.
Venujte sa svojim záľubám, alebo objavte nové potešenie v živote. Ak je to možné, cestujte a rozmaznávajte sa. Platí nielen staré známe, že v zdravom tele zdravý duch, ale aj to, že so zdravým duchom bude zdravšie aj telo.
Klimaktérium je obdobie, ktorým si musí prejsť každá žena. Táto etapa vôbec nemusí byť taká zlá, keď budete dodržiavať určité pravidlá. Dôsledne navštevujte svojho lekára, užívajte predpísanú liečbu, nepodceňujte samovyšetrovanie, pravidelne sa stravujte a cvičte. Starajte sa o seba a hlavne – ostaňte pozitívne naladená. Ani klimaktérium netrvá večne.
Pozrite si video, ako prebieha samovyšetrovanie prsníkov.